10 wtop „czystej wody”, czyli rok z nielegalną TVP » Czytaj więcej w GP!

"Gazeta Polska" NOWY NUMER w sprzedaży od wtorku: CIA nie ufa resetowcom od Tuska

Amerykanie sygnalizują obawy przed rosyjskimi wpływami w polskich służbach wojskowych - czytamy na okładce najnowszego numeru "Gazety Polskiej". Ponadto, w numerze wiele innych ciekawych i ważnych tematów, m.in. dotyczących zielonego ładu, CPK i dbałości rządzących o elektorat... w więzieniach. Czytaj "Gazetę Polską", zamów wygodną prenumeratę cyfrową.

Gazeta Polska - nowy numer 30.04.2024
Gazeta Polska - nowy numer 30.04.2024
fot. - Gazeta Polska

TEMAT NUMERU:

  • CIA nie ufa resetowcom od Tuska

Prokuratura Okręgowa w Warszawie umorzyła śledztwo przeciwko współpracującym z FSB byłym szefom Służby Kontrwywiadu Wojskowego – gen. Januszowi Noskowi, gen. Piotrowi Pytlowi oraz płk. Krzysztofowi Duszy. Tymczasem w SKW trwa podwójny „zaciąg”: z jednej strony wracają ludzie WSI, z drugiej – resetowcy od płk. Duszy – dowiedziała się „Gazeta Polska”. To jeszcze bardziej pogłębia obawy o stan tej służby, zwłaszcza po obiekcjach, jakie wobec płk. Duszy mieli wyrazić niedawno Amerykanie. W okładkowym tekście "Gazety Polskiej" pisze o tym Grzegorz Wierzchołowski.

PONADTO W NUMERZE:

  • Wybory europejskie, czyli referendum w sprawie Zielonego Ładu

Te wybory do Parlamentu Europejskiego będą inne od dotychczasowych. Nigdy sprawy europejskie, w tym te związane z Zielonym Ładem, nie miały tak bezpośredniego wpływu na życie Polaków. Nigdy też władze UE nie mieszały się w polskie sprawy aż tak bezczelnie, jak w ostatnich latach. Do tego radykalna zmiana nastrojów politycznych w Europie powoduje, że zablokowanie Zielonego Ładu czy nielegalnej imigracji w nowym PE jest realne. A w kraju zwycięstwo w tych wyborach może ułatwić PiS walkę o prezydenturę. Utrzymanie prezydentury przez obóz niepodległościowy oznaczać będzie zachowanie bezpiecznika, który utrudnia demontaż państwa, robienie z Polski niemieckiej kolonii oraz obronę wolności wrogów Donalda Tuska, o czym przekonaliśmy się przy okazji sprawy więźniów politycznych Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Jest o co walczyć

– pisze Piotr Lisiewicz.

  • Kto wsparł kampanię niedoszłej prezydent Wrocławia

Biznesmeni z branży odpadowej wpłacili na Polskę 2050 blisko ćwierć miliona złotych. Z tych pieniędzy swoją kampanię wyborczą do Sejmu, a potem na prezydenta Wrocławia, sfinansowała małżonka jednego z nich - Izabela Bodnar. Sama zresztą wspólnie z siostrą wpłaciła na konto partii kolejne prawie 220 tys. zł. Jej kampanię samorządową wsparł też akcjonariusz i prezes firmy windykacyjnej Kruk – ustaliła „Gazeta Polska”. Pisze o tym Piotr Nisztor.

  • Drzewo na działce nie będzie już twoje

Posłowie Koalicji Obywatelskiej działający w ramach parlamentarnego zespołu przyjaciół drzew przygotowali szereg przepisów, które szykują urzędniczą gehennę właścicielom nieruchomości, posiadającym na nich drzewa. Jeżeli te pomysły wejdą w życie, to w skrajnych wypadkach przy wycięciu drzewa będą wymagane konsultacje społeczne, jak przy budowie największych inwestycji w Polsce

– ujawnia Jacek Liziniewicz.

  • Konfederacja i spkulacje przeciwko Wojsku Polskiemu

Głównym ekspertem Konfederacji od kontaktów międzynarodowych ma być Jacek Wilk, który z poparciem tego ugrupowania startuje do Parlamentu Europejskiego. W przeszłości podejmował on działania korzystne dla Rosji i organizował szkolenia o tym, jak bronić się przed poborem wojskowym. Sytuacja wywołała kontrowersje również w środowisku Konfederacji

– pisze Hubert Kowalski.

  • Troska Platformy o elektorat z więzienia

Przestępcy przebywający w zakładach karnych i aresztach to wierny elektorat Platformy Obywatelskiej – poparcie w „kryminałach” dla ekipy Donalda Tuska od lat jest rekordowo wysokie. Zapewne przez czysty przypadek, niemal natychmiast po przejęciu władzy w Ministerstwie Sprawiedliwości zaczęto snuć plany o uwolnieniu tysięcy skazańców. A ci, którzy pozostaną za kratami, bo są niebezpiecznymi bandziorami – mogą liczyć na nowe przywileje. Jakie? Dowiecie się tego z artykułu Grzegorza Brońskiego.

  • Trump i widmo izolacjonizmu

Izolacjonizm nie pojawił się w amerykańskiej polityce ani wraz z Donaldem Trumpem, ani nie ma też pewności, czy były prezydent i kandydat republikanów wierzy w ten model polityki zagranicznej. Ale w trakcie kampanii takie ostrzeżenia będą się pojawiać, dlatego warto się im przyjrzeć

– pisze Maciej Kożuszek.

  • Niemcy naszpikowane szpiegami Rosji

Seria poważnych skandali szpiegowskich w Niemczech po wybuchu pełnoskalowej wojny Rosji z Ukrainą nie świadczy o wzroście skuteczności niemieckiego kontrwywiadu. Kolejni demaskowani agenci to bardziej zasługa sojuszniczych służb RFN, zaniepokojonych skalą infiltracji Niemiec przez Rosjan i tym, że szkodzi to zachodniej pomocy dla Kijowa i, generalnie, skuteczniejszemu zwalczaniu reżimu Władimira Putina

– o tym przeczytacie w tekście Antoniego Rybczyńskiego.

  • Uganda - "niebo na ziemi" dla polskich Sybiraków

W czasie II wojny światowej w 22 obozach na terenie Afryki Wschodniej i Południowej mieszkało około 20 tys. polskich Sybiraków. Obozy dla uchodźców powstały m.in. w Kenii, Tanzanii i Ugandzie. Dotarłem do miejsca, gdzie znajdował się jeden z największych takich polskich obozów. To niewielka wioska Koja w Ugandzie. Wciąż są tu ślady polskości i pielęgnuje się pamięć o Polakach. Przeczytajcie reportaż Tomasza Duklanowskiego.

  • Czy warto jeszcze zdawać maturę?

Kiedyś oznaczała prestiż, dziś eksperci przyznają, że na rynku pracy świadectwo dojrzałości nie ma większej wartości. Tu liczy się dyplom studiów wyższych, i to jako jedno z pierwszych wymagań. Już za kilka dni ponad 260 tys. uczniów przystąpi do jednego z najważniejszych egzaminów w swoim życiu. Od ubiegłego roku egzamin dojrzałości odbywa się w dwóch formułach: 2023 oraz 2015. Na tytułowe pytanie w swoim artykule odpowiada Leszek Galarowicz.

  • Najlepszy przyjaciel - na służbie i po niej

Pies to przedłużenie oczu i rąk swojego wojskowego przewodnika. Musi być jednak bardzo dobrze wyszkolony - wiedzieć, co ma robić i po co, słuchać komend i je wykonywać. Bardzo często nie jesteśmy świadomi tego, ile rzeczy nam, jako żołnierzom, udało się zrealizować dzięki obecności psa. Odchodząc do cywila, wiedziałem, że Faro zasłużył sobie, żebyśmy nadal byli razem, by miał godną i spokojną emeryturę – mówi Robert Kopyto, opiekun pierwszego psa bojowego w Jednostce Wojskowej Komandosów (JWK) w Lublińcu. O czworonogach na służbie rozmawia Konrad Wysocki.

  • CPK i koleje dużych prędkości zablokowane

Analizy, audyty, działania kontrolne, urealnianie programów, rozliczenia nieprawidłowości, weryfikacja planów - tym zajmuje się obecnie spółka CPK, która praktycznie wstrzymała merytoryczne prace nad częścią lotniskową i kolejową Centralnego Portu Komunikacyjnego

– pisze Maciej Pawlak.

Te i wiele innych ciekawych informacji oraz opinii przeczytacie w tygodniku "Gazeta Polska". Nowy numer w sprzedaży od wtorku 30 kwietnia!

Tygodnik "Gazeta Polska" dostępny w wygodnej prenumeracie cyfrowej. Sprawdź ofertę prenumeraty cyfrowej TUTAJ » prenumerata.swsmedia.pl oraz pod numerem telefonu 605 900 002 lub 501 678 819.

 



Źródło: niezalezna.pl

#Gazeta Polska

Michał Kowalczyk