- Kino europejskie zostało dostrzeżone w najważniejszych oscarowych kategoriach. Świadczą o tym nominacje dla "Anatomii upadku" Justine Triet i "Strefy interesów" Jonathana Glazera. Oba te filmy w oryginalny sposób opowiadają znane schematy historii - powiedział krytyk filmowy Marcin Radomski.
We wtorek na profilu Amerykańskiej Akademii Filmowej na YouTube ogłoszono nominacje do Oscarów. Liderem w wyścigu po statuetki został "Oppenheimer" Christophera Nolana, który otrzymał 13 nominacji. Tuż za nim - z 11 nominacjami - uplasowały się "Biedne istoty" Yorgosa Lanthimosa i "Czas krwawego księżyca" z 10 nominacjami. O osiem statuetek ubiega się "Barbie" Grety Gerwig. Szanse na pięć nagród, m.in. w kategoriach najlepszy film, reżyseria i pełnometrażowy film międzynarodowy, otrzymała brytyjsko-polsko-amerykańska koprodukcja "Strefa interesów" Jonathana Glazera.
Jak podkreślił krytyk filmowy, autor kanału YouTube KINOrozmowa Marcin Radomski, obecność "Barbie" i "Oppenheimera" na liście nominowanych nie była dla nikogo zaskoczeniem.
- Wiedzieliśmy już od kilku miesięcy, że to się zdarzy, Cillian Murphy będzie typowany jako zwycięzca nagrody dla aktora pierwszoplanowego, a Emma Stone - jako laureatka statuetki dla aktorki pierwszoplanowej za brawurową kreację w "Biednych istotach"
- powiedział.
Zwrócił uwagę, że w ostatnich latach Amerykańska Akademia Filmowa - obok wielkich, hollywoodzkich produkcji - zaczęła doceniać również kino artystyczne, nagradzane na festiwalach filmowych i promujące na ekranie różnorodność.
- W tym roku kino europejskie zostało dostrzeżone w najważniejszych oscarowych kategoriach. Świadczą o tym nominacje dla "Anatomii upadku". To film, który zdobył w Cannes Złotą Palmę i od tego festiwalu rozpoczęła się jego oscarowa droga. Justine Triet ma na swoim koncie duże osiągnięcie. Otrzymała nominacje do Oscara w kategoriach najlepszy film, reżyseria, scenariusz oryginalny i montaż
- stwierdził krytyk. Dodał, że drugim docenionym filmem jest "Strefa interesów" Jonathana Glazera.
- To opowieść o Holokauście, natomiast "Anatomia upadku" jest dramatem sądowym. Oba te filmy w oryginalny sposób opowiadają znane schematy historii. Sądzę, że dlatego zostały dostrzeżone przez Amerykańską Akademię Filmową. Warto wspomnieć również o "Biednych istotach". Ich twórca Yorgos Lanthimos jest z pochodzenia Grekiem. Obecnie pracuje w Hollywood, ale wywodzi się z europejskiego kręgu kulturowego
- przypomniał Radomski.
Krytyk przyznał, że mocno kibicował "Biednym istotom", które uważa za genialny, zjawiskowy obraz.
- Ale także "Strefie interesów", bo takiego filmu jeszcze nie było. Wydawało mi się, że nie da się opowiedzieć tematu Holokaustu w nowy sposób, a jednak. Trzymałem też kciuki za "Czas krwawego księżyca" Martina Scorsese
- powiedział.
Laureaci Oscarów zostaną ogłoszeni w niedzielę 10 marca podczas gali, która odbędzie się w hollywoodzkim Dolby Theatre. Gospodarzem uroczystości będzie Jimmy Kimmel.