Znana z afery wiatrakowej Paulina Hennig-Kloska, nowa minister klimatu i środowiska, ogłosiła plan osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski, podkreślając potrzebę aktualizacji strategii energetycznej i finansowania.
Po objęciu stanowiska Paulina Hennig-Kloska, wyznaczona przez Prezydenta RP na ministra klimatu i środowiska, przedstawiła cele skierowane na "zieloną transformację" Polski. Podczas pierwszego spotkania z mediami w siedzibie ministerstwa zarysowała swoją wizję działań krótko- i długoterminowych, które zamierza wprowadzić w życie.
Jednym z najważniejszych punktów planu nowej minister jest dokładna analiza decyzji podjętych po wyborach z 15 października, które mogły być wynikiem zmian politycznych. Hennig-Kloska zaznaczyła, że szczególną uwagę poświęci przeglądowi efektywności programów reform prowadzonych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które do tej pory - jej zdaniem - nie przynosiły oczekiwanych rezultatów.
W długoterminowej perspektywie minister zapowiedziała przygotowanie trzech kluczowych dokumentów. Po pierwsze, ma to być aktualizacja Polityki Energetycznej Polski do 2040 roku, po drugie - opracowanie strategii dla sektora ciepłowniczego, a po trzecie - szczegółowy plan osiągnięcia przez Polskę neutralności klimatycznej, w tym wyznaczenie ram czasowych i źródeł finansowania tych działań.
Dodatkowo Hennig-Kloska zaprezentowała skład swojego zespołu wiceministrów, w którym znaleźli się Anita Sowińska, Miłosz Motyka, Mikołaj Dorożała i Urszula Zielińska.