Departament Stanu USA zatwierdził w czwartek sprzedaż systemu rakietowego M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) wraz z powiązanym z nim sprzętem wojskowym na kwotę 495 milionów dolarów. Dostawy tych kilku wyrzutni do Litewskich Sił Zbrojnych mają zostać zrealizowane w ciągu kilku lat. Nie jest to jedyny kraj bałtycki zainteresowany zakupem zestawów artylerii rakietowej od USA. Kilka miesięcy temu amerykański Departament Stanu wyraził zgodę na sprzedaż Estonii sześciu wyrzutni HIMARS wraz z pakietem amunicji na kwotę 500 mln dolarów.
Aby kontrakt wart 495 milionów dolarów mógł zostać zrealizowany, potrzeba jeszcze notyfikacji Kongresu Stanów Zjednoczonych, który otrzymał w tym tygodniu stosowne dokumenty od agencji amerykańskiego Departamentu Obrony ds. współpracy wojskowej DSCA (Defense Security Cooperation Agency).
Według litewskiego ministra obrony Arvydasa Anušauskasa systemy HIMARS zapewnić mają „całkowicie nową i potężną zdolność, której Litwa nigdy nie miała”.
W ramach kontraktu dostarczone Litewskim Siłom Zbrojnym zostaną pociski różnego typu w tym ATACMS charakteryzujące się zasięgiem do 300 km.
The U.S. State Department 🇺🇸 has approved the sale of M142 High Mobility Artillery Rocket System (HIMARS) and related equipment to Lithuania 🇱🇹 for an estimated $495 million. Thank you 🇺🇸! #StrongerTogether pic.twitter.com/ljAMpFsaHI
— Arvydas Anušauskas (@a_anusauskas) November 10, 2022
W ubiegłym miesiącu w mediach mogliśmy się dowiedzieć o tym, że Litwa planuje zakupić osiem wyrzutni HIMARS. Zainteresowanie tymi wieloprowadnicowymi wyrzutniami rakiet wyraziła również Estonia, która ma zamiar zakupić sześć HIMARS-ów. Zgodę na zakup tego sprzętu wojskowego amerykański Departament Stanu wyraził już w lipcu.
Jak istotną rolę odgrywają wojska rakietowe na współczesnym polu walki możemy przekonać się na ukraińskich polach bitewnych. Siły Zbrojne Ukrainy w ciągu ostatnich kilku miesięcy otrzymały 20 wyrzutni HIMARS (18 kolejnych ma trafić zaś na Ukrainę w niedalekiej przyszłości). Ten sprzęt wojskowy z powodzeniem jest używany przez stronę ukraińską do uderzania w rosyjskie cele o dużym znaczeniu (High Value Target - HVT), do których zaliczamy magazyny paliwa oraz amunicji, a także punkty dowodzenia oraz bazy wojskowe znajdujące się nawet kilkadziesiąt kilometrów od linii frontu. HIMARS-y używane są również do niszczenia rosyjskich przepraw wodnych.
System HIMARS wykorzystuje w tym celu amunicję rakietową precyzyjnego rażenia, naprowadzaną za pomocą systemów nawigacji inercyjnej i satelitarnej. Wśród tych pocisków znajdują się rakiety GLMRS o zasięgu do 70 km oraz pociski MGM-140 ATACMS o zasięgu 300 km.
4 Ukrainian HIMARS 🇺🇦 launching $2.5 Milllion worth of GMLRS Missiles at Russian Positions pic.twitter.com/Jyjot3P8fT
— Ukraine Battle Map (@ukraine_map) November 3, 2022