Sprawdź gdzie kupisz Gazetę Polską oraz Gazetę Polską Codziennie Lista miejsc »

Ruszyła gazowa odsiecz dla Europy. Statki z gazem LNG płyną już z Japonii i USA

Rząd Japonii zdecydował o wsparciu Europy swoimi zapasami gazu LNG. – Część transportu jest już w drodze – zapewnił tamtejszy minister przemysłu Koichi Haguida. Wcześniej podobną decyzję podjęły Stany Zjednoczone. – Europa musi być bardziej niezależna energetycznie – podkreśla Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej - informuje "Gazeta Polska Codziennie".

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne
fot. Martian-2008 - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=89847853

Jak mówiła szefowa KE, coraz więcej wskazuje na to, że Kreml będzie nadal używał dostaw gazu jako środka politycznego nacisku, dlatego Europa musi zyskać większą niezależność energetyczną i współpracować z wiarygodnymi dostawcami gazu.

– Rosja nie jest obecnie zainteresowana zwiększeniem dostaw gazu do Europy mimo jego rekordowej ceny i dużego zapotrzebowania na ten surowiec. To bardzo dziwny sposób prowadzenia biznesu – stwierdziła Niemka.

Podkreśliła, że Unia Europejska utworzyła z USA partnerstwo na rzecz bezpieczeństwa energetycznego, które przede wszystkim dotyczy zwiększenia dostaw skroplonego gazu LNG.

– Rozmawiamy też z innymi producentami gazu, na przykład Norwegią, na temat zwiększenia transportu paliwa do Europy

– wskazała.

Wcześniej, po rozmowach amerykańskiego prezydenta Joego Bidena i niemieckiego kanclerza Olafa Scholza, obaj politycy potwierdzili, że USA wesprą Europę dostawami LNG w razie dalszych zakłóceń dostaw z Rosji. Zresztą Stany Zjednoczone już od dłuższego czasu przygotowywały się do zwiększonej wysyłki.

Firma Venture Global LNG otrzymała od regulatora pozwolenie na uruchomienie czwartego bloku do skraplania gazu ziemnego w terminalu Calcasieu Pass w Luizjanie. Jednym z klientów amerykańskiego koncernu jest PGNiG. We wrześniu ub.r. polska spółka aneksowała długoterminowy kontrakt na dostawy z Calcasieu Pass.

O przekierowaniu części dostaw LNG do Europy zadecydowała też Japonia. Jak informują tamtejsze media, rząd w Tokio już w lutym skieruje część importowanego przez siebie gazu do Europy, by pomóc jej na wypadek ograniczenia dostaw tego paliwa przez Rosję, która zaspokaja 40 proc. europejskiego zapotrzebowania. W marcu z Kraju Kwitnącej Wiśni do Europy mają trafić następne dostawy.

Kolejnym państwem, które gotowe jest zapewnić dostawy skroplonego gazu ziemnego z Azji do Europy w razie wstrzymania dostaw z Rosji, jest Katar. Decyzja została podjęta po spotkaniu prezydenta Joego Bidena z emirem Kataru Tamimem ibn Hama i dzięki niej Katar zostanie uznany za jednego z głównych sojuszników USA spoza NATO.


 

 



Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Paweł Woźniak