Podczas drugiego dnia posiedzenia Forum Akcyzowego poruszono temat wyrobów nowatorskich, produktów innowacyjnych oraz suszu tytoniowego. Lekarze, eksperci oraz ekonomiści głośno wsparli pomysł podniesienia akcyzy na papierosy.
W piątek został opublikowany projekt nowelizacji ustawy akcyzowej, który zakłada między innymi podniesienie o 5% minimalnej stawki akcyzy na papierosy i podgrzewacze tytoniu o 50%. Wyższe opodatkowanie na papierosy popierają przede wszystkim lekarze. Ich zdaniem, jest to konieczne, aby ograniczyć ryzyko nałogu tytoniowego nie tylko wśród dorosłych, ale i wśród najmłodszych. Według ekspertów, podwyżka podatków powinna sprawić, że szkodliwe dla zdrowia wyroby tytoniowe, będą trudniej dostępne.
Trwa drugi dzień posiedzenia #ForumAkcyzowe.go.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) October 13, 2021
👥 Dziś dyskusji będą poddane tematy dotyczące wyroby nowatorskie, produkty innowacyjne i suszu tytoniowy.
🎞 Zapraszamy do śledzenia transmisji na żywo na naszym kanale na YouTube ⬇️https://t.co/tN5YOfgnun pic.twitter.com/HV5rg6ulbG
„To dziś i jutro nabiorą kształtu rekomendacje, które będą stanowić wspólny głos rynku w zakresie kierunków prowadzonej polityki podatkowej”
- zapowiedział we wtorek, na początku dyskusji wiceminister finansów Jan Sarnowski.
Resort prezentując w piątek swoje propozycje dotyczące podniesienia stawek akcyzy na papierosy motywował tym, że chce wspierać prozdrowotne wybory Polaków, w tym ograniczenie liczby palących wśród nastolatków.
Lekarze, którzy zabrali głos na początku posiedzenia, zwracali uwagę na konieczność włączenia rozwiązań podatkowych w walkę z nałogiem palenia papierosów, a także jego przykrymi skutkami.
Prof. Paweł Miotła z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie oceniał, że papierosy są w Polsce wciąż zbyt łatwo dostępne, szczególnie dla młodzieży, która uzależnienie zaczyna najczęściej od sięgnięcia po papierosy.
Onkolog, prof. Wojciech Rogowski opowiadał o tym z jakim trudem jego pacjenci, mimo walki z nowotworem, zrywają z nałogiem. Podkreślał, że kluczowe jest zredukowanie liczby osób, które w ogóle sięgają po papierosy.
Pomysłu podniesienia minimalnej stawki akcyzy na papierosy bronili też ekonomiści. Zdaniem byłego wiceministra finansów, profesora Konrad Raczkowski, większych dochodów dla budżetu należy szukać głównie w tanich papierosach, które stanowią ponad 70% procent całego rynku. Z kolei, Bohdan Wyżnikiewicz, prezes Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową zwracał uwagę na kwestię zbyt dużej ekonomicznej dostępności takich papierosów dla polskiej młodzieży. Przytoczył dane, z których wynika że w ciągu kilku ostatnich lat płace wzrosły o ponad 30% i za średnią pensję można kupić o ponad pięćdziesiąt paczek więcej papierosów. Dzieje się tak, ponieważ ceny najbardziej szkodliwych używek od lat stoją w miejscu.
Podobne stanowisko wyraził w czasie ostatniego wspólnego posiedzenia sejmowych komisji Zdrowia i Finansów Publicznych poseł Tomasz Latos (PiS). Szef Komisji Zdrowia, w czasie obrad dotyczących wpływu wysokości stawek akcyzy na realizację celów zdrowia publicznego, zaznaczał, że to właśnie papierosy są najbardziej szkodliwym wyrobem tytoniowym i należy zrobić wszystko, żeby ograniczyć ich spożycie.
Forum Akcyzowe zaczęło się w czerwcu 2021 od powołania czterech grup roboczych, zajmujących się opodatkowaniem papierosów, płynów do e-papierosów, wyrobów nowatorskich i innowacyjnych, oraz suszu tytoniowego.