Po wywiadzie jakiego udzielił Prokurator Generalny Andrzej Seremet, 22 kwietnia, Gazecie Wyborczej, pełnomocnik Rodzin Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, mec. Piotr Pszczółkowski wydał oświadczenie. Publikujemy je w całości:
Po zapoznaniu się z wywiadem jakiego Prokurator Generalny udzielił dziennikowi Gazeta Wyborcza w dniu 22 kwietnia 2013 roku oświadczam:
1/ Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu prowadzi pod sygn. akt: PO. Śl. 29/12 śledztwo w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych – prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie i utrudniania postępowania karnego w sprawie o sygn. akt: PO. Śl. 54/10 tj. o przestępstwo z art. 231 §1 kk i art. 239 § 1 k.k.
Sprawa toczy się z mojego doniesienia o przestępstwie w związku z zaniechaniem uczestnictwa polskich prokuratorów w oględzinach i sekcjach zwłok 95 ciał ofiar katastrofy smoleńskiej na terenie Federacji Rosyjskiej i zaniechania przeprowadzenia oględzin i sekcji 96 ciał ofiar katastrofy po ich sprowadzeniu do Polski.
2/ Publiczna wypowiedź Prokuratora Generalnego, najwyższego zwierzchnika prokuratorów prokuratur powszechnych i wojskowych miała miejsce na trzy dni przed planowanymi w dniach 25 i 26 kwietnia 2013 roku, kolejnymi czynnościami śledczymi -
przesłuchaniami świadków w tej sprawie, między innymi przesłuchaniem prokuratora Naczelnej Prokuratury Wojskowej.
3/ wypowiedź Prokuratora Generalnego w wywiadzie opublikowanym w dniu 22 kwietnia 2013 roku w Gazecie Wyborczej w odpowiedzi na pytanie o oględziny i sekcje zwłok ofiar katastrofy w Polsce : ,, Prokuratorzy nie zdecydowali się na to, bowiem po przylocie trumien do kraju nie było żadnych powodów, by wątpić w rzetelność czynności rosyjskich. W kraju nie było też pełnej dokumentacji. Dokonane w Polsce ekshumacje i sekcje potwierdziły trafność wskazywanej w rosyjskiej dokumentacji przyczyny śmierci ofiar” traktuję jako przejaw bezprecedensowego, publicznego wpływania na wynik toczącego się postępowania PO.Śl. 29/12 Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu i
wyraźnego sugerowania prowadzącemu postępowanie prokuratorowi kierunku końcowej decyzji w sprawie.
4/
Prokurator ma kodeksowy obowiązek dokonania otwarcia i oględzin zwłok jeżeli zachodzi podejrzenie przestępnego spowodowania śmierci, wynikający z art. 209 k.p.k. W czasie pomiędzy katastrofą smoleńską, a dniem przeprowadzenia ostatniego pochówku ofiar katastrofy nie istniał żaden dowód pozwalający prokuratorowi wyłączyć podejrzenie przestępnego spowodowania śmierci Prezydenta RP, generalicji i elity politycznej na terenie państwa obcego. Pierwszy dowód, pozwalający na rozważanie konieczności sekcji i oględzin zwłok jaki posiadała Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie to opinia biegłych Wojskowego Instytutu Chemii i Radiometrii w Warszawie z dnia 18 czerwca 2010 roku, wydana dwa miesiące po pogrzebach ofiar katastrofy (odsyłam do komunikatu ze strony internetowej NPW). Zauważyć należy, że wiarygodność tego dowodu jest aktualnie wysoce wątpliwa, w świetle oświadczenia NPW, że detektory i analizatory użyte w 2012 roku podczas oględzin wraku TU 154 M i lotniska Siewiernyj wskazywały występowanie materiałów wybuchowych.
5/ Wszelkie twierdzenia, że
Rosjanie wykonywali sekcje i oględziny zwłok 95 ofiar katastrofy smoleńskiej w ramach tzw. ,,pomocy prawnej” są nieuprawnione. Według informacji strony rosyjskiej czynności sekcyjne zostały zakończone w dniu 12 kwietnia 2010 roku. Polski wniosek o pomoc prawną został wysłany przez Polskę do Rosji w dniu 11 kwietnia 2010 roku, a następnie wobec żądania Rosjan uzupełniony i przyjęty przez Rosjan ponownie dopiero w dniu 13 kwietnia 2010 roku, a więc dzień po zakończeniu sekcji rosyjskich, które odbyły się bez udziału polskich prokuratorów. Żadna rosyjska sekcja nie została wykonana na zlecenie strony polskiej. Strona polska posiada jedynie dokumentację czynności śledczych sporządzonych przez państwo obce wyłącznie na potrzeby śledztwa państwa obcego.
6/ Z tzw. ,,pomocy prawnej” korzysta się jedynie w sytuacji niemożności prowadzenia własnych czynności śledczych.
Bezprecedensowe jest oddanie kluczowych czynności śledczych w procesie ustalania winnych ofiar katastrofy skutkującej zgonem własnego prezydenta, generalicji, elity politycznej, państwu obcemu. Niezgodne z polskim prawem jest nieprzeprowadzenie sekcji i oględzin ciał ofiar po ich sprowadzeniu do Polski. Katastrofa miała bowiem miejsce na terenie państwa obcego i co najmniej do 18 czerwca 2010 roku (patrz p.4), polska prokuratura nie dysponowała żadnym dowodem pozwalającym wykluczyć odpowiedzialność tego państwa obcego za udział lub spowodowanie śmierci ofiar katastrofy.
7/ Wszelkie wypowiedzi i opinie Prokuratora Generalnego, będącego zwierzchnikiem prokuratorów, sugerujące jaki powinien być wynik prowadzonego przez prokuraturę poznańską śledztwa są w demokratycznym państwie
niedopuszczalną formę nacisku na podwładnych. Muszą być bowiem postrzegane jako wywieranie presji na prowadzącego śledztwo prokuratora.
adwokat Piotr Pszczółkowski
pełnomocnik Rodzin Ofiar Katastrofy Smoleńskiej
Źródło: niezalezna.pl
pk