Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu oddalił polską skargę przeciw decyzji Komisji Europejskiej z 2011 r. dotyczącej przejściowych zasad przydziału bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 w całej Unii. Polska chciała unieważnienia tej decyzji.
Monika Sekuła z Krajowego Ośrodka Bilansowania i Zarządzania Emisjami podała, że decyzja KE oznacza, iż Polska będzie mogła w latach 2013-2020 rozdzielić pomiędzy instalacje ok. 477 mln uprawnień do emisji. Dla porównania w Niemczech może zostać rozdzielonych 1 mld 402 mln uprawnień do emisji, w Wielkiej Brytanii – 626 mln takich uprawnień.
- Liczby te mogą jeszcze zostać zmniejszone z uwagi na możliwość zastosowania współczynnika korygującego lub międzysektorowego współczynnika korygującego - zastrzegła Sekuła.
Polska była przeciwna decyzji KE, ponieważ
nasza produkcja opiera się głównie na węglu. Tymczasem Komisja, w celu zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych, wybrała inne paliwo - gaz ziemny do ustalania wskaźników dla ciepła i paliw. Tego właśnie dotyczył pierwszy z czterech zarzutów Polski.
Dzisiaj sąd Unii Europejskiej oddalił w całości polską skargę. Od wyroku Sądu UE przysługuje Polsce odwołanie - w terminie dwóch miesięcy - do Trybunału Sprawiedliwości.
Źródło: PAP,niezalezna.pl
gb