W województwie śląskim jest odpowiednia liczba szczepionek do podawania drugich dawek, a także na iniekcje w domach pomocy społecznej – wynika z informacji służb wojewody. Prawie całkowicie wstrzymano podawanie kolejnych pierwszych dawek leku w grupie zero.
W ubiegłym tygodniu szpitale regionu zgłosiły zapotrzebowanie na 44 tys. dawek szczepionek, jednak przez weekend, w związku z komunikatem producenta o czasowym ograniczeniu dostaw, zamówienia te zweryfikowano.
Rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska potwierdziła, że do szpitali dostarczono szczepionki w liczbie zapewniającej terminowe podawanie drugich dawek osobom z grupy zero, a także na szczepienia w DPS-ach. Zaszczepić chce się blisko 8 tys. mieszkańców DPS-ów w regionie, czyli ponad 80 proc. wszystkich.
Kucharzewska przyznała, że ze względu na ograniczania w dostawach szczepionek w tym tygodniu wstrzymano podawanie kolejnych pierwszych dawek w grupie zero, poza niektórymi wyjątkami.
W województwie śląskim szczepieni są także m.in. rodzice wcześniaków, którzy decyzją ministra zdrowia zostali włączeni do grupy zero. Takie szczepienia odbyły się m.in. w poniedziałek.
Zgodnie ze zaktualizowanym w środę przed południem raportem z wykonanych szczepień dzienna liczba szczepień w województwie śląskim wyniosła 5303 (w całym kraju 43 316).
W piątek raport podawał, że w województwie śląskim wykonano do tego dnia ponad 46 tys. szczepień (na ponad 410 tys. wykonanych do tego czasu w całym kraju), a dzienna liczba szczepień wyniosła 4741. W sobotę dzienna liczba szczepień dla regionu wynosiła 2202 (w całym kraju 24 850), w niedzielę 2540 (w kraju 19 428), w poniedziałek 1497 (w kraju 11 303), a we wtorek 2800 (w kraju 24 924).
W środę przed południem Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 649 przypadkach zakażenia koronawirusem w województwie śląskim i o 35 zgonach w tym regionie (wśród nich 34 w związku z chorobami współistniejącymi z COVID-19).
W piątek koncerny farmaceutyczne Pfizer i BioNTech podały, że opracowały plan, który pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych w Europie i zapewni znacznie więcej dawek szczepionki przeciw COVID-19 w drugim kwartale.
Aby to osiągnąć – przekazali producenci – konieczne są modyfikacje procesów produkcyjnych i w rezultacie zakład w Puurs w Belgii tymczasowo zmniejszy liczbę dawek dostarczanych w obecnym tygodniu. Zapowiedziano, że powrót do pierwotnego harmonogramu dostaw do UE nastąpi 25 stycznia, a dostawy zostaną zwiększone, począwszy od 15 lutego.