Koszulka "RUDA WRONA ORŁA NIE POKONA" TYLKO U NAS! Zamów już TERAZ!
Z OSTATNIEJ CHWILI
Rząd Izraela zatwierdził porozumienie z palestyńskim Hamasem w sprawie zawieszenia broni w Strefie Gazy oraz uwolnienia zakładników • • •

Nowy łaciński patriarcha Jerozolimy

Papież Franciszek mianował abp. Pierbattistę Pizzaballę OFM łacińskim patriarchą Jerozolimy. Wcześniej hierarcha sprawował tam godność administratora apostolskiego sede vacante.

Abp Pierbattista Pizzaballa
Abp Pierbattista Pizzaballa
fot. Giovanni Zennaro - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51850844

Dotychczas, abp Pizzaballa, był administratorem apostolskim sede vacante struktur kościelnych w Jerozolimie.

Nowy łaciński patriarcha Jerozolimy wezwał mieszkańców Bliskiego Wschodu, aby się nie zniechęcali.

- Podczas mojej czteroletniej kadencji administratora apostolskiego doświadczyłem, że oprócz wielu problemów mamy również środki, chęć i siłę, aby z ufnością patrzeć w przyszłość

 - powiedział 55-letni włoski hierarcha w przesłaniu z okazji mianowania go na patriarchę przez papieża Franciszka.

Wśród wyzwań abp Pizzaballa wymienił m. in.: "ograniczoną politykę” bez odwagi i wizji, rosnącą fragmentację życia społecznego, problemy ekonomiczne i pandemię koronawirusa, ale także kwestię szkół katolickich, które przeżywają coraz większe trudności.

- Wszystko to jest bolesne, ale może być także motywacją do wyjścia poza siebie - powiedział .Swoją kadencję jako administratora apostolskiego abp Pizzaballa określił jako „nie zawsze łatwą i czasami wyczerpującą”.

- Jednak udało mi się rozwiązać niektóre z problemów diecezji, aby jej świadectwo i misja stały się bardziej elastyczne i przejrzyste. Trudne chwile i złożone decyzje czekają na nas również w przyszłości - powiedział nowy łaciński patriarcha Jerozolimy.

Pierbattista Pizzaballa OFM urodził się 21 kwietnia 1965 w Cologno al Serio (diecezja Bergamo w płn. Włoszech). We wrześniu 1976 wstąpił do niższego seminarium duchownego franciszkańskiej prowincji Chrystusa Króla w Bolonii, po czym 5 września 1984 rozpoczął nowicjat w historycznym klasztorze La Verna. Tam też w rok później złożył śluby czasowe i 14 października 1989 - śluby wieczyste w Bolonii. Po studiach filozoficzno-teologicznych na Papieskim Ateneum Antonianum w Rzymie przyjął 15 września 1990 święcenia kapłańskie w Bolonii.

Już w miesiąc później wyjechał do franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej w Jerozolimie. W mieście tym uzupełnił również studia specjalistyczne we Franciszkańskim Studium Biblijnym, które ukończył w 1993. Został następnie profesorem języka hebrajskiego na Franciszkańskim Wydziale Nauk Biblijnych i Archeologicznych w Jerozolimie.

Od 2 lipca 1999 pełnił posługę w Kustodii - 9 maja 2001 został mianowany gwardianem jerozolimskiego klasztoru św. Symeona i Anny. W latach 2005-09 pracował duszpastersko wśród katolików języka hebrajskiego i był wikariuszem patriarszym. W maju 2004 został wybrany na kustosza Ziemi Świętej i strażnika Góry Syjon, a następnie ponownie w latach 2010 i 2013. W kwietniu 2016 r. zakończył ostatecznie swój mandat.

24 czerwca 2016 r. Ojciec Święty Franciszek mianował go arcybiskupem tytularnym Verbe i administratorem apostolskim sede vacante Patriarchalnej Diecezji Jerozolimy obrządku łacińskiego. 10 września został konsekrowany na biskupa w katedrze w Bergamo przez kardynała Leonardo Sandri. Jest członkiem Kongregacji dla Kościołów Wschodnich.

Kiedy abp Pizzaballa został mianowany administratorem apostolskim, Patriarchat Łaciński znajdował się na skraju bankructwa i był zadłużony na ponad 100 milionów dolarów.

Łaciński patriarchat Jerozolimy powstał w wyniku I wyprawy krzyżowej w 1099, później jednak, wraz z wyparciem łacinników z tego miasta i całej Ziemi Świętej pod koniec XIII wieku przestał istnieć. Odnowił go 23 lipca 1847 bł. Pius IX. Aż do grudnia 1987 na czele tej jednostki kościelnej stali Europejczycy, głównie Włosi, po czym było dwóch patriarchów pochodzących z tych stron: arcybiskup Michel Sabbah (w latach 1987-2008 i Fouad Twal (2008-16). Jurysdykcja Patriarchatu rozciąga się na katolików łacińskich w Izraelu, Palestynie, na Cyprze i w Jordanii. Ocenia się, że mieszka tam ok. 293 tys. wiernych.

 



Źródło: KAI, niezalezna.pl

maa