Wzór wniosku pod artykułem
22 listopada 2012 r. wszedł w życie wyrok Trybunału Konstytucyjnego stwierdzający niezgodność z konstytucją przepisów zawieszających z dniem 1 października 2011 r. wypłatę świadczeń emerytalnych wobec osób, które nabyły prawo do emerytury między 8 stycznia 2009 r. a 31 grudnia 2010 r.
Wejście w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego umożliwia domaganie się od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odwieszenia emerytury oraz wypłaty zaległych świadczeń za okres od 1 października 2011 r. W wypadku osób, które zmuszone były zwrócić pobrane świadczenia, umożliwia także domaganie się zwrotu zwróconych należności.
Odzyskanie zawieszonych świadczeń emerytalnych nie nastąpi jednak z mocy samego prawa, ale będzie uzależnione od aktywności samych zainteresowanych. Co gorsza, ustawodawca przewidział bardzo krótkie terminy na podjęcie stosownych działań. Sposób postępowania zainteresowanych odzyskaniem zawieszonych świadczeń emerytalnych będzie uzależniony od tego, czy osoby te podjęły już jakieś działania w celu odzyskania zawieszonych należności emerytalnych.
Osoby, które nie podjęły jeszcze żadnych działań, czyli ani nie skierowały sprawy do sądu, ani nie rozwiązały stosunku pracy, powinny wystąpić do ZUS z wnioskiem o wznowienie postępowania w sprawie zawieszenia emerytury oraz wypłatę zaległych świadczeń. Termin na złożenie takiego wniosku jest niestety bardzo krótki i wynosi zaledwie miesiąc od dnia wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, czyli upłynie 22 grudnia br.
Tak krótki termin na złożenie wniosku stwarza oczywiście niebezpieczeństwo, że większość zainteresowanych uchybi terminowi i straci tym samym możliwość odzyskania swoich należności. Złożenie wniosku we wskazanym terminie pozwoli natomiast zainteresowanemu, w wypadku odmowy wypłaty zaległych świadczeń przez ZUS, na zaskarżenie decyzji odmownej do sądu. W świetle aktualnego orzecznictwa odwołanie takie ma duże szanse na uwzględnienie.
W nieco innej sytuacji znajdują się osoby, które przed opublikowaniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego odwołały się od decyzji o zawieszeniu emerytury do sądu i następnie sprawę prawomocnie przegrały. Osoby takie powinny złożyć do sądu wniosek o wznowienie postępowania sądowego. Termin na złożenie wniosku jest nieco dłuższy niż w wypadku osób składających wniosek o wznowienie postępowania do ZUS. Wynosi on trzy miesiące od dnia opublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego i upływa 22 lutego 2013 r. Sądem właściwym do złożenia wniosku o wznowienie postępowania będzie ten sąd, który wydał zaskarżone orzeczenie, jeżeli zaś zaskarżono orzeczenia sądów różnych instancji, właściwy będzie sąd wyższej instancji.
Odmiennie kształtuje się natomiast sytuacja osób, które w celu zachowania prawa do emerytury rozwiązały stosunek pracy. Osoby takie mogą w terminie trzech lat od wejścia w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego wnieść przeciwko skarbowi państwa powództwo o zapłatę odszkodowania za szkodę wyrządzoną wskutek wydania aktu normatywnego.
Autor jest radcą prawnym prowadzącym kancelarię w Warszawie
................................................ .............................. 2012 r.
ul. ..........................................
rej. ZUS nr .............................
Zakład Ubezpieczeń Społecznych
Oddział w .....................................
ul. ..................................................
Wniosek o wypłatę zawieszonych świadczeń emerytalnych
Na podstawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 13 listopada 2012 r. (w sprawie nr K2/12) wnoszę o niezwłoczną wypłatę należnych mi świadczeń emerytalnych wraz z odsetkami za zwłokę za okres od 1 października 2011 r. do ............................ r.
Uzasadnienie:
W okresie od 1 października 2011 r. do ................................. r. ZUS zawiesił wypłatę należnych mi świadczeń emerytalnych, powołując się na przepis art. 28 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2010 r. Nr 257, poz. 1726). 13 listopada 2012 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że powołany przepis w zakresie, w jakim znajduje zastosowanie do osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r. bez konieczności rozwiązania stosunku pracy, jest niezgodny z wynikającą z art. 2 Konstytucji RP zasadą ochrony zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa.
Wyrok ten skutkuje zobowiązaniem ZUS do niezwłocznej wypłaty zawieszonych świadczeń emerytalnych, wraz z odsetkami za zwłokę.
...............................
(podpis)