Równolegle z Forum Ekonomicznym w Krynicy rozpoczęło się w Nowym Sączu Forum ekonomiczne Młodych Liderów. W zamyśle organizatorów jest to spotkanie skupiające tych, którzy za kilkanaście lat w sposób naturalny uzupełnia kadry polityków i biznesmanów kreujących przyszłość państw nie tylko europejskich.
W auli Wyższej Szkoły Biznesu uczestników powitali Jacek Krupa, Marszałek Województwa małopolskiego, który w kilku słowach streścił naturalną drogę kariery politycznej, która wychodzi z samorządu i poprzez kolejne jego szczeble staje się nauką zarządzania i liderowania. Swoje wystąpienie zakończył ważną przestrogą, aby pamiętać o tym, by wchodząc na szczyty kariery nie patrzeć na innych z góry.
O roli środków i programów finansowanych z budżetu Unii Europejskiej mówił dr Paweł Poszytek, dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. Zauważył on, że w kolejnym okresie programowania środki na projekty edukacyjne zostaną zwiększone o 100% a jest perspektywa, że być może nawet do 300 procent obecnej kwoty. Flagowym w tym gronie jest Erasmus+, który w tym roku obchodzi jubileusz 25-lecia funkcjonowania. Wśród osób inaugurujących Forum nie zabrakło przedstawicieli władz lokalnych, ważne słowa skierowali również Zygmunt Berdychowski, przewodniczący Rady Fundacji Instytutu Studiów Wschodnich oraz Agata Dziubińska-Gawlik, prezes Europejskiego domu spotkań – Fundacji Nowy Staw.
Ważnym było przywołanie tutaj aspektu edukacji w kontekście Rewolucji Przemysłowej 4.0, wyzwań stawianych przed uczelniami i instytucjami przygotowującymi młodych ludzi do zawodowego startu. Tę kwestię rozszerzył w krótkim wystąpieniu rektor Wyższej Szkoły Biznesu, dr Dariusz Woźniak. Wykład inaugurujący o charakterze motywacyjnym wygłosiła Oktawia Gorzeńska (The Global Change Agents Ashoka Fundation, ekspert Microsoft Innovator Educator), która opisała wyzwania stawiane przez Rewolucję 4.0 stojące przed wszystkim chcącymi podążać droga innowacji. Jej wykład zatytułowany DNA lidera w czasie rewolucji 4.0 zachwycił młodych liderów. Nic dziwnego, Gorzeńska wyzwania opisała plastycznie, porównując do przejścia po moście wiszącym ponad szczytami drzew, gdzieś w wysokich górach. Wskazała ona na konieczności trenowania swoich zdolności przywódczych, podnoszenia umiejętności porywania ludzi i ich serce w celu realizacji najbardziej ambitnych wyzwań.
Kiedy w Krynicy na Forum Ekonomicznym politycy i decydenci świata biznesu dyskutować będą o globalnej przyszłości, w Nowym Sączy w czasie 5 dniu młodzi ludzie wchodzić powoli będą w arkana zarządzania na najwyższych poziomach decyzyjności. W czasie warsztatów i wykładów spotkają się z najwybitniejszymi postaciami biznesu, trenerami motywacyjnymi, specami od zrównoważonego rozwoju, etyki biznesu, praktykami i teoretykami. Dla licznych gości zagranicznych, to ważny sygnał, że tak cenne spotkanie jak nowosądeckie forum, największe tego typu Europie, odbywa się w Polsce, która staje się jednym z liderów Unii Europejskiej. To, że wszystko odbywa się na partnerskiej płaszczyźnie spotkań i dialogu młodych liderów z luminarzami europejskiej polityki i biznesu, ekspertów z całego świata (m.in. Uniwersytetu Cambridge), uwiarygadnia wszystko, co serwowane jest uczestnikom. Forum Ekonomiczne Młodych Liderów potrwa do piątku.