Wsparcie dla mediów Strefy Wolnego Słowa jest niezmiernie ważne! Razem ratujmy niezależne media! Wspieram TERAZ »

Protest przewoźników uderza w polski biznes. Poważne problemy firm

„Dwa tygodnie temu zapytaliśmy 470 firm członkowskich - z polskiej i ukraińskiej strony - o straty. Odpowiedź przysłało 21 firm, od 6 listopada do 17 listopada straty tych polskich firm wyniosły 100 milionów złotych.” - informuje nas Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza. Skala strat prawdopodobnie jest znacznie większa.

protest przewoźnikó
YouTube/Tygodnik Poradnik Rolniczy - YouTube/Tygodnik Poradnik Rolniczy

Od 6 listopada trwa protest polskich przewoźników na granicy z Ukrainą. Polskie firmy alarmują, że blokada poważnie szkodzi ich działalności.

Portal Niezalezna.pl zwrócił się do Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej z prośbą o komentarz na ten temat. 

„Na razie do Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej nie wpłynęły informacja o zerwaniu kontraktów w relacjach gospodarczych Polska-Ukraina. Firmy członkowskie Izby, te z polskiej strony, sygnalizują jednak pierwsze przypadki kar umownych. Wskazują też na widoczne obniżenie zaufania ukraińskich odbiorców do polskich dostawców, co może skutkować niekorzystnymi zmianami przy kontynuacji umów i poszukiwaniem innych partnerów”

– czytamy w wiadomości od Dariusza Szymczychy, pierwszego wiceprezesa PUIG. 

„Dwa tygodnie temu zapytaliśmy 470 firm członkowskich - z polskiej i ukraińskiej strony - o straty. Odpowiedź przysłało 21 firm, od 6 listopada do 17 listopada straty tych polskich firm wyniosły 100 milionów złotych. Eksperci ukraińscy szacują, że w wyniku tej blokady granicy, PKB Ukrainy- kraju broniącego się przed agresją Rosji - spadnie co najmniej o 1 procent”

– napisano. 

„Blokada podważa zaufanie nie tylko Ukrainy do Polski jako partnera gospodarczego. Problemy z dostawą towarów i produktów do Ukrainy mają z tego powodu firmy z wszystkich krajów europejskich. Polska była dotąd niezawodnym hubem pomocy militarnej i humanitarnej dla Ukrainy, dziś wielu zastanawia się, czy sprostamy wyzwaniom hubu dla odbudowy Ukrainy. Przecież w Polsce mogą być produkowane, składowane i stąd transportowane do Ukrainy materiały i urządzenia niezbędne do odbudowy tego kraju. To wieloletni projekt szanowany na co najmniej 410 miliardów dolarów. To szansa dla polskich przedsiębiorców, także z branży transportowej”

– ocenia Izba.

W ocenie PUIG sytuacja może negatywnie wpłynąć na całość polskiej gospodarki, na przedsiębiorców z innych branż. „Dlatego raz jeszcze apeluje o przerwanie blokady i ustalenie kompromisu przy negocjacyjnym stole” – czytamy.

Blokada została skrytykowana także m.in. przez Polską Izbę Mleka oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Przedsiębiorców Polskich na Ukrainie.


Oglądaj TV Republika na YouTube

 Źródło: niezalezna.pl

 

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
Moduł komentarzy jest w trakcie przebudowy.
Hubert Kowalski
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo