Ruda WRON-a rozdrażniona » czytaj więcej w Gazecie Polskiej! Więcej »

Polacy pełni obaw w związku z transformacją energetyczną. Nie wierzą w ograniczenie emisji CO2

Transformacja energetyczna doprowadzi do redukcji emisji CO2? Tak uważa tylko 2 procent badanych. Niewiele więcej, bo 3 procent, sądzi, że transformacja wzmocni bezpieczeństwo energetyczne. Wynika to z raportu opublikowanego w środę przez Polskie Towarzystwo Elektrociepłowni Zawodowych.

Elektrownia wiatrowa i panele fotowoltaiczne
fot. - Adobe Stock

Transformacja energetyczna? Polacy pełni obaw

Jak wynika z badania zrealizowanego na zlecenie Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ) przez firmę ARC Rynek i Opinia, Polacy obawiają się zubożenia w związku z transformacją energetyczną.

"Jedynie 2 proc. uważa, że nastąpi ograniczenie emisji CO2 – co po raz kolejny pokazuje konieczność edukacji w tym zakresie" - stwierdzono w raporcie "Mądry Polak po fejku". "3 proc. badanych sądzi, że nastąpi wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego – to również niewielki odsetek wskazujący na konieczność dalszej komunikacji społecznej i zrozumienia społecznego całego procesu transformacji" - dodano.

Badanie pokazało też, że 34 proc. respondentów nie jest w stanie określić, ile energii elektrycznej zużywa średnio rocznie gospodarstwo domowe, przy czym 3/4 badanych uważa, że koszty transformacji energetycznej ponoszą głównie gospodarstwa domowe. "37 proc. badanych sądzi, że transformacja to jedynie korzystanie z OZE, a przecież jest to proces wielowarstwowy i zróżnicowany technologicznie" - zauważyli autorzy opracowania. Dodali, że 80 proc. ankietowanych osób popiera rozwój OZE, a 56 proc. opowiedziało się za rozwojem energetyki atomowej.

W raporcie zwrócono też uwagę, że 37 proc. badanych nie wie, czy Polska powinna korzystać z gazu w procesie transformacji. "Bez tego paliwa przejściowego transformacja nie będzie możliwa" - zaznaczono. Ponadto, jak poinformowano, 27 proc. badanych nie jest w stanie wskazać kluczowych źródeł produkcji energii elektrycznej w Polsce.

Akcja dezinformacja. Fala fake newsów

Autorzy raportu zwrócili w związku z tym uwagę na wyzwanie, jakim jest dezinformacja dotycząca sektora energetycznego. "Badanie internetu, zrealizowane przez PTEZ pozwoliło wyodrębnić (w okresie I-VIII 2023 r.) ponad 2,5 mln wzmianek dotyczących energetyki. Ponad 0,5 mln przebadanych wpisów w jakimś stopniu powielało nieprawdę i fake newsy" - poinformowano w opracowaniu. Dyrektor PTEZ Dorota Jeziorowska, cytowana w raporcie, zaznaczyła, że dowodem na to są również wyniki konkursu PAP FakeHunter Challange, zrealizowanego w listopadzie 2023 r. "250 uczestników podczas maratonu śledzenia fake newsów zgłosiło ponad 750 treści stanowiących dezinformację" - podkreśliła.

Jeziorowska wskazała, że stąd decyzja o realizacji kampanii informacyjnej „Energia NaPrawdę” i wdrożenie narzędzi, które pozwoliły dotrzeć z wiedzą na temat funkcjonowania sektora energetycznego i branży ciepłowniczej do szerokiej opinii publicznej.

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

 

#transformacja energetyczna

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
mk
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo