MKiDN współpoprowadzi Teatr Polski w Warszawie

Magdalena Fijołek

Dziennikarka w dziale Kultura portalu niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

Na przyszły tydzień MKiDN zaplanowało podpisanie umowy o współprowadzenie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Resort kultury przeznaczy na teatr 3,5 mln zł rocznie, a województwo przekazywać będzie placówce środki w formie dotacji podmiotowej w wysokości 14.644.969 zł rocznie.

Teatr Polski powstał w 1913 r., jako najnowocześniejsza na ziemiach polskich scena, odpowiadająca wymogom Wielkiej Reformy Teatru. Jego budynek, zaprojektowany przez Czesława Przybylskiego, należy do najpiękniejszych w naszym kraju.

Pod wieloletnim kierownictwem Arnolda Szyfmana Teatr Polski uzyskał pozycję jednej z najważniejszych instytucji teatralnych odrodzonej Rzeczypospolitej. Rangę tę utrzymał także po 1945 r., stale wymieniany jako najistotniejsza scena polska, obok Teatru Narodowego i Starego Teatru w Krakowie. Koncentrując się na inscenizacjach klasyki polskiej i światowej zawsze poszukiwał związków tradycji z nowoczesnością. Z Teatrem Polskim przez lata związani byli m.in. Jarosław Iwaszkiewicz, Sławomir Mrożek, Elżbieta Barszczewska, Nina Andrycz, Józef Węgrzyn, Jacek Woszczerowicz, Jan Kreczmar, Tadeusz Fijewski, a jej dyrektorami byli m.in. Jerzy Kreczmar, Kazimierz Dejmek i Andrzej Łapicki.

Od 2011 r. dyrektorem Teatru Polskiego jest Andrzej Seweryn, pod którego kierownictwem scena obchodziła jubileusz 100-lecia istnienia. Inscenizowane są na niej wymagające sztuki klasyczne, zarówno polskie jak i europejskie, a także teksty najważniejszych polskich dramatopisarzy współczesnych. W Teatrze Polskim na obu scenach regularnie podejmują pracę wybitni reżyserzy zagraniczni. Spektakle Teatru prezentowane są na scenach gościnnych oraz podczas festiwali. Organizuje liczne przedstawienia gościnne oraz działania edukacyjne.

Na mocy umowy, która zostanie zawarta 6 czerwca, resort kulury przeznaczy na finansowanie teatru 3,5 mln zł rocznie, podczas gdy  województwo przekazywać będzie placówce środki w formie dotacji podmiotowej w wysokości 14.644.969 zł rocznie. W wyniku umowy nie ulegnie przedlużeniu ani skróceniu kadencja obecnego dyrektora Teatru Polskiego Andrzeja Seweryna.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,MKiDN

Tagi

Wczytuję komentarze...

82. urodziny Jana Pietrzaka. Życzymy wszystkiego, co najlepsze!

Jan Pietrzak / Filip Błażejowski/Gazeta Polska

  

26 kwietnia 1937 roku urodził się Jan Pietrzak, jeden z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych polskich artystów. W tym dniu portal Niezalezna.pl, także w imieniu całej Strefy Wolnego Słowa, składa jubilatowi najserdeczniejsze życzenia i życzymy dalszych sukcesów.

Jan Pietrzak to nie tylko doskonale znany artysta, z wybitnym poczuciem dowcipu, ale również osoba jasno określająca swoje poglądy i walcząca o wartości ważne dla każdego patrioty.

Z okazji 82. urodzin portal Niezalezna.pl, wraz ze wszystkimi mediami należącymi do Strefy Wolnego Słowa, życzy Janowi Pietrzakowi, by jak najdłużej utrzymywał kondycję, którą ma, przez wiele następnych lat. I nadal z humorem prowadził Polaków do mądrości.

Warto podkreślić, że artysta wielokrotnie występował także na wydarzeniach organizowanych przez Gazetę Polską i Kluby Gazety Polskiej.

A pieśń "Żeby Polska była Polską" na stałe wpisała się do historii.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl