MKiDN współpoprowadzi Teatr Polski w Warszawie

Magdalena Fijołek

Dziennikarka w dziale Kultura portalu niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

Na przyszły tydzień MKiDN zaplanowało podpisanie umowy o współprowadzenie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie. Resort kultury przeznaczy na teatr 3,5 mln zł rocznie, a województwo przekazywać będzie placówce środki w formie dotacji podmiotowej w wysokości 14.644.969 zł rocznie.

Teatr Polski powstał w 1913 r., jako najnowocześniejsza na ziemiach polskich scena, odpowiadająca wymogom Wielkiej Reformy Teatru. Jego budynek, zaprojektowany przez Czesława Przybylskiego, należy do najpiękniejszych w naszym kraju.

Pod wieloletnim kierownictwem Arnolda Szyfmana Teatr Polski uzyskał pozycję jednej z najważniejszych instytucji teatralnych odrodzonej Rzeczypospolitej. Rangę tę utrzymał także po 1945 r., stale wymieniany jako najistotniejsza scena polska, obok Teatru Narodowego i Starego Teatru w Krakowie. Koncentrując się na inscenizacjach klasyki polskiej i światowej zawsze poszukiwał związków tradycji z nowoczesnością. Z Teatrem Polskim przez lata związani byli m.in. Jarosław Iwaszkiewicz, Sławomir Mrożek, Elżbieta Barszczewska, Nina Andrycz, Józef Węgrzyn, Jacek Woszczerowicz, Jan Kreczmar, Tadeusz Fijewski, a jej dyrektorami byli m.in. Jerzy Kreczmar, Kazimierz Dejmek i Andrzej Łapicki.

Od 2011 r. dyrektorem Teatru Polskiego jest Andrzej Seweryn, pod którego kierownictwem scena obchodziła jubileusz 100-lecia istnienia. Inscenizowane są na niej wymagające sztuki klasyczne, zarówno polskie jak i europejskie, a także teksty najważniejszych polskich dramatopisarzy współczesnych. W Teatrze Polskim na obu scenach regularnie podejmują pracę wybitni reżyserzy zagraniczni. Spektakle Teatru prezentowane są na scenach gościnnych oraz podczas festiwali. Organizuje liczne przedstawienia gościnne oraz działania edukacyjne.

Na mocy umowy, która zostanie zawarta 6 czerwca, resort kulury przeznaczy na finansowanie teatru 3,5 mln zł rocznie, podczas gdy  województwo przekazywać będzie placówce środki w formie dotacji podmiotowej w wysokości 14.644.969 zł rocznie. W wyniku umowy nie ulegnie przedlużeniu ani skróceniu kadencja obecnego dyrektora Teatru Polskiego Andrzeja Seweryna.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,MKiDN

Tagi

Wczytuję komentarze...

Horała krótko podsumował rządy PO-PSL. "Dominowała ideologia, że pierwszy milion trzeba ukraść"

Marcin Horała (w środku) / Filip Blażejowski/Gazeta Polska

  

Komisja śledcza badająca nieprawidłowości związane z podatkiem VAT za czasów rządów PO-PSL miała wiele pracy. Czas na pierwsze podsumowania, o które dziś pokusił się przewodniczący komisji Marcin Horała. W "Gościu Wiadomości" wyjaśnił, jaka ideologia dominowała w latach 2007-2015. Padły mocne stwierdzenia.

Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 roku. Miała zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Bada okres od grudnia 2007 roku do listopada 2015 roku.  Zgodnie z uchwałą Sejmu powołującą komisję jej prace mają odnosić się w szczególności do działań, zaniedbań i zaniechań m.in. członków rządu, "w szczególności ministra właściwego do spraw budżetu, finansów publicznych i instytucji finansowych, i podległych im funkcjonariuszy publicznych".

Prace komisji dobiegają już końca. W związku z tym można pokusić się o pierwsze podsumowania.

„Za rządów PO-PSL luka VAT wzrosła kilkukrotnie. W przeliczeniu na złotówki doszło do 50-60 mld złotych rocznie, z 7,8% do 25-27%. Prawie czterokrotny wzrost”

– mówił w „Gościu Wiadomości” w TVP Info przewodniczący sejmowej komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała z PiS.

Horała nie miał wątpliwości, jak wyglądały rządy w Polsce w latach 2007-2015.

„Dominowała ideologia, że pierwszy milion trzeba ukraść, a rządy PO zapomniały, że ktoś, kto ukradnie pierwszy milion i ujdzie mu to płazem, to będzie kradł i drugi, i piąty, i dziesiąty. Donald Tusk do tej pory nie widzi problemu”

– skwitował.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl