Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Nasz kraj otrzymała 190 głosów (dwa państwa się wstrzymały). „Historyczny sukces polskiej dyplomacji w RBONZ” – napisała tuż po głosowaniu premier Beata Szydło. Również internauci gorąco komentują wybór Polski. Przy okazji kpią z czarnych wizji tzw. totalnej opozycji o rzekomej izolacji Polski na arenie międzynarodowej. 

Historyczny sukces polskiej dyplomacji w RB ONZ. Polska staje się silnym, szanowanym i bezpiecznym krajem. Kolejny krok w dobrym kierunku” – napisała premier na swoim profilu na Twitterze zaraz po ogłoszeniu wyników głosowania.

Z kolei prezydent Andrzej Duda na konferencji prasowej mówił, że gdy rok temu inaugurował kampanię na rzecz członkostwa, wielu mówiło, że to cel nierealny. 

Ja od samego początku uważałem, że to cel absolutnie wykonalny i Polska na stulecie odzyskania niepodległości może być i będzie członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ 

– podkreślił prezydent.

To wielce radosne dla nas popołudnie, dzień niezwykłej dla mnie satysfakcji i radości, który wieńczy długą kampanię 

– zaznaczył Andrzej Duda.

Jak podkreślił prezydent, na 192 państwa – 190 poparło kandydaturę Polski. 

To jest poparcie, jakiego nie uzyskało żadne inne z państw, które do Rady startowało 

– mówił prezydent Duda. – Ogromne poparcie pokazuje silną pozycję Polski, autorytet naszego kraju w dziedzinie odpowiedzialności za światowe bezpieczeństwo – podkreślił.

Szef MSZ Witold Waszczykowski zaznaczył natomiast, że „rezultat głosowania przerósł nasze najśmielsze oczekiwania” i dzięki temu „uzyskaliśmy potężny instrument oddziaływania na świat”.

Wybór Polski do RB ONZ komentują również internauci. Przy okazji bezlitośnie kpiąc z tzw. totalnej opozycji: