

Polski rząd bardzo intensywnie zabiegał o poparcie dla polskiej kandydatury. Podczas wizyt zagranicznych, premier Polski Beata Szydło, szef polskiej dyplomacji oraz prezydent Andrzej Duda, konsekwentnie promowali polską kandydaturę. Kampania promocyjna na rzecz członkostwa w Radzie odbywała się pod hasłem „Solidarność, Odpowiedzialność i Zaangażowanie”.
W styczniu 2017 r. podczas wystąpienia w RB ONZ, minister Witold Waszczykowski podkreślił wkład Polski w utrzymanie bezpieczeństwa międzynarodowego na świecie, m.in. w Libanie czy w byłej Jugosławii.
Nasza kadencja w Radzie Bezpieczeństwa rozpocznie się 1 stycznia 2018 r. Polska po raz ostatni była niestałym członkiem RB ONZ w latach 1996-1997.
Eksperci uważają, że obecność Polski w Radzie Bezpieczeństwa wzmocni nasz mandat w ONZ. Będzie to również nobilitacja dla polskiej polityki zagranicznej, poza tym znajdziemy się w centrum decyzyjnym świata.
Rada Bezpieczeństwa ONZ jest jednym z sześciu najważniejszych organów ONZ. Według Karty Narodów Zjednoczonych, Rada Bezpieczeństwa ONZ jest odpowiedzialna za utrzymanie międzynarodowego bezpieczeństwa i pokoju na świecie. Działa ona za pomocą środków pokojowych (rezolucje) lub wymuszających (sankcje gospodarcze).
W Radzie Bezpieczeństwa RB ONZ zasiada 15 państw. Pięć z nich, znanych również pod nazwą P5, to stali członkowie z prawem weta. Należą do nich: Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Francja, Rosja i Chiny. Pozostałe dziesięć miejsc reprezentują państwa z geopolitycznie zróżnicowanych grup regionalnych: Afryki, Ameryki Łacińskiej i Karaibów (GRULAC), Azji i Pacyfiku, Europy Zachodniej i Innych (WEOG) oraz Europy Wschodniej (EEG).