Minister Gliński dla Niezalezna.pl: Negatywne emocje nie sprzyjają budowaniu demokracji

  

Przy okazji wtorkowej konferencji z okazji powołania Marka Mikosa na dyrektora Starego Teatru w Krakowie, minister Piotr Gliński wypowiedział się na temat kontrowersji dotyczących zmian personalnych w instytucjach państwowych. – My dążymy do tego, by konflikty łagodzić, podczas gdy opozycja je zaognia. Taka eskalacja negatywnych emocji utrudnia szukanie porozumienia i jest niszcząca dla demokracji – podkreślił wicepremier w rozmowie z portalem Niezalezna.pl

We wtorkowe południe w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się konferencja, podczas której wicepremier Piotr Gliński mianował na dyrektora Starego Teatru w Krakowie Marka Mikosa. Choć jego kandydatura została zgłoszona przez Komisją Konkursową 9 maja, ostateczna decyzja w tej sprawie została ogłoszona dopiero dzisiaj:

Po pierwsze, zostałem o tę chwilę zwłoki poproszony przez część zespołu Starego Teatru, która najpierw chciała się ze mną spotkać. Drugą przyczyną była konieczność ustalenia treści kontraktu z panem dyrektorem. 

– wyjaśnił minister.

Na pytanie dziennikarki Niezalezna.pl o kontrowersje wokół zmian personalnych w instytucjach państwowych – zarówno w przypadku zmiany dyrekcji Teatru Polskiego we Wrocławiu, jak i przejęcia kierownictwa nad Starym Teatrem w Krakowie przez Marka Mikosa – minister odpowiedział:

Przede wszystkim chcemy dążyć do łagodzenia konfliktów. Niestety część środowisk opozycyjnych ma na celu zaognienie sytuacji. Należy przy tym pamiętać, że taka eskalacja negatywnych emocji towarzyszących czy to zmianom personalnym w instytucjach państwowych takich jak Stary Teatr w Krakowie, czy chociażby w kontekście festiwalu w Opolu, po prostu utrudnia szukanie porozumienia i jest nieszcząca dla demokracji

CZYTAJ WIĘCEJ:  To już oficjalne - Marek Mikos nowym dyrektorem Starego Teatru w Krakowie
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...


Stan zdrowia brytyjskiego premiera się pogorszył. Duda: "Jestem myślami z Borisem Johnsonem"

Boris Johnson, / twitter.com/BorisJohnson

  

Wieczorem brytyjskie media poinformowały, że premier Boris Johnson został przeniesiony na oddział intensywnej terapii. Życzenia szybkiego powrotu do zdrowia płyną do brytyjskiego premiera z różnych krajów. Złożył je również prezydent Andrzej Duda. - Życzę mu pełnego i szybkiego powrotu do zdrowia - napisał polski prezydent.

Jestem myślami z premierem Borisem Johnsonem i jego rodziną w tym czasie próby. Życzę mu pełnego i szybkiego powrotu do zdrowia

- napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

Według informacji przekazanych przez rzecznika biura premiera na Downing Street oraz przez media, Johnson miał problemy z oddychaniem, a przed przeniesieniem na oddział intensywnej terapii podano mu tlen. Nie jest podłączony do respiratora i cały czas jest przytomny. Respirator jednak znajduje się w pobliżu, gdyby stan zdrowia Johnsona wymagał jego użycia.


27 marca Johnson poinformował na Twitterze, że testy wykazały u niego obecność koronawirusa, ale zapewnił, że są one łagodne zatem przez tydzień będzie się izolował w domu i stamtąd kierował rządem. W miniony piątek napisał, że choć zalecane siedem dni minęło, pozostanie w izolacji, bo niektóre objawy jeszcze nie ustąpiły. W niedzielę wieczorem Johnson trafił do szpitala, ale jak zapewniali jego rzecznicy, celem były rutynowe badania. Jeszcze w poniedziałek koło południa Johnson napisał na Twitterze, że czuje się dobrze i cały czas kieruje rządem.

[polecam:https://niezalezna.pl/321587-the-sun-boris-johnson-mial-problemy-z-oddychaniem-politycy-zycza-mu-powrotu-do-zdrowia]

Sytuacja niespodziewanie zmieniła się wieczorem. Downing Street poinformowało, że szef rządu trafił na oddział intensywnej terapii. Nie podano jednak zbyt wielu szczegółów na temat jego stanu zdrowia.

"Rząd kontynuuje pracę. Premier jest w bezpiecznych rękach i rząd będzie nadal skupiał się na tym aby kierunek działań premiera, wszystkie plany, które pozwolą nam pokonać koronawirusa i wyciągnąć kraj z tego wyzwania, były kontynuowane"

- oświadczył minister spraw zagranicznych Dominic Raab, który jako pierwszy sekretarz stanu przejął obowiązki Johnsona.

[polecam:https://niezalezna.pl/321582-premier-wielkiej-brytanii-na-oddziale-intensywnej-terapii-stan-jego-zdrowia-sie-pogorszyl]

Pałac Buckingham oświadczył wieczorem, że królowa Elżbieta II jest informowana o stanie zdrowia Johnsona. Poprzedniego wieczora monarchini wygłosiła orędzie do narodu - co robi jedynie w wyjątkowych sytuacjach - w którym zapewniała, że kraj przetrzyma tę epidemię.

Życzenia powrotu do zdrowia przesłali Johnsonowi politycy ze wszystkich opcji - m.in. jego poprzednicy na stanowisku premiera Theresa May i David Cameron, obecny minister finansów Rishi Sunak, nowy lider opozycyjnej Partii Pracy Keir Starmer i poprzedni Jeremy Corbyn, laburzystowski burmistrz Londynu Sadiq Khan,, szefowa rządu Szkocji Nicola Sturgeon czy lider Partii Brexitu Nigel Farage. A także przywódcy Niemiec, Francji, Hiszpanii i wielu innych państw.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts