Premier Szydło stanowczo o incydencie na Krakowskim Przedmieściu. Mówi o „ataku nienawiści”

  

Wściekły atak nienawiści wobec osób, które uczestniczyły w uroczystościach z okazji miesięcznicy katastrofy smoleńskiej, jest rzeczą niebywałą i niespotykaną – tak premier Beata Szydło odniosła się do informacji o pobiciu Adama Borowskiego, legendarnego opozycjonisty, a obecnie szefa warszawskiego Klubu „Gazety Polskiej”. Jak informowaliśmy na łamach portalu niezalezna.pl został on napadnięty i uderzony w twarz podczas obchodów 85. miesięcznicy smoleńskiej. Agresywny napastnik – uczestnik kontrmanifestacji, w której brali udział m.in. tzw. Obywatele RP – został zatrzymany przez policję.  
 
CZYTAJ WIĘCEJ: Szef warszawskiego Klubu „Gazety Polskiej” napadnięty i uderzony!
 

- Nagle poczułem, że ktoś mnie ciągnie za marynarkę. Jako że jestem dość silny, szybko się wyrwałem z uchwytu, odwróciłem się i odepchnąłem tego mężczyznę. Zapytałem się go też, dlaczego mnie szarpie. Zareagowali również inni ludzi. Wtedy on zaczął się wycofywać. W pewnym momencie schował się za transparent, a po chwili poczułem uderzenie w twarz – relacjonuje przebieg wydarzeń w rozmowie z portalem niezalezna.pl Borowski.

CZYTAJ WIĘCEJ: Adam Borowski dla Niezalezna.pl: W pewnym momencie poczułem uderzenie w twarz…

O ocenę wydarzeń do których doszło w czasie miesięcznicy katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu pytana była na konferencji prasowej premier Beata Szydło.

- Musimy sobie odpowiedzieć wszyscy, czy chcemy żyć w państwie wolnym, czy chcemy żyć w państwie nienawiści, bo to co wydarzyło się we środę w czasie miesięcznicy, kiedy przyszli ludzie, którzy chcieli się pomodlić, wspomnieć ofiary katastrofy smoleńskiej, wyszli z kościoła i jak co miesiąc, spokojnie w modlitewnym marszu pod Pałac Prezydencki, ten wściekły atak nienawiści wobec tych osób, jest rzeczą niebywałą, niespotykaną. Trzeba wreszcie, aby przyszło opamiętanie. Jeżeli ta nienawiść, będzie tak nakręcana, to rzeczywiście myślę, że niedługo będziemy musieli bardzo wyraźnie zadawać pytania, czy chcemy żyć w państwie wolności, czy w państwie nienawiści - powiedziała szefowa rządu.

Premier Szydło zadeklarowała, że polski rząd „robi wszystko, aby Polacy mieli zapewnione bezpieczeństwo i wolność”.

- Każdy w wolnym kraju ma prawo manifestować i modlić się. Nie ma w tym żadnych nadzwyczajnych zdarzeń. Nagle oto ludzie, którzy mają czyste intencje, chcą przyjść, upamiętnić, tych którzy zginęli, są brutalnie atakowani. To rzecz niebywała [...] Został popełniony błąd, że środowa kontrmanifestacja została zaakceptowana, należy wyciągnąć wnioski i zastanowić się, w jaki sposób dać gwarancję bezpieczeństwa ludziom spokojnym i uczciwym, którzy mają prawo, by zebrać się i pomodlić - powiedziała premier Beata Szydło.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Macron "poruszony obecnością" ocalonych z Holokaustu. "Pamiętamy i nigdy nie zapomnimy"

/ By Kremlin.ru, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=65134484

  

Jedność społeczności międzynarodowej musi stawić czoło antysemityzmowi – wezwał w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron na V Światowym Forum Holokaustu w Jerozolimie. Wskazał, że szczególną odpowiedzialność w tej sprawie ma pięciu członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

- Antysemityzm nie jest wyłącznie problemem Żydów, ale wszystkich "innych”

– podkreślił Macron. Dodał, że w przeszłości “antysemityzm poprzedzał chwile słabości demokracji”, a za antysemityzmem pojawiał się od razu rasizm.

- Antysemityzm pojawia się znowu i musimy z nim walczyć, uchwalając prawa i zachowując czujność – zaznaczył.

Zwrócił uwagę, że słowa nie wystarczą wobec tego, co wydarzyło się przed 75 laty, ale to, że tak wielu się tu dzisiaj zgromadziło na Światowym Forum Holokaustu, znaczy wiele. [polecam:https://niezalezna.pl/307444-historyczny-falsz-na-mapie-pokazanej-w-jad-waszem-zamiast-polskich-kresow-bialorus]

Macron - jak wskazał - był "poruszony obecnością" na sali ocalałych z Holokaustu i Sprawiedliwych wśród Narodów Świata. Francja, po Polsce i Holandii, ma trzecią największą liczbę osób, którym nadano ten tytuł za bezinteresowne pomaganie Żydom w czasie II wojny światowej.

Szef francuskiego państwa mówił o tym, że gdy „bohaterscy żołnierze Armii Czerwonej”, którzy wyzwolili Auschwitz 27 stycznia 1945 r., wkroczyli na teren tego obozu śmierci, „byli w szoku i nie dowierzali”. „Musimy o tym mówić następnym pokoleniom, naszym potomkom” – apelował Macron.

„Nie możemy kolejny raz pogrążyć się w tak mrocznych czasach” – podkreślił, wskazując, że wszyscy przywódcy zjednoczyli się tego dnia w Jerozolimie przeciwko tym, którzy zaprzeczają zbrodniom Holokaustu. [polecam:https://niezalezna.pl/307444-historyczny-falsz-na-mapie-pokazanej-w-jad-waszem-zamiast-polskich-kresow-bialorus]

Macron wskazał, że nienawiść i rasizm są trucizną dla obywateli, w tym dla młodego pokolenia. “Musimy znaleźć antidotum” na tę truciznę – apelował.

W imieniu Republiki Francuskiej złożył obietnicę: “Pamiętamy i nigdy nie zapomnimy”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts