​Jeśli te spekulacje się potwierdzą, wybory we Francji wygra...

  

Druga tura przesądzi, kto – Emmanuel Macron czy Marine Le Pen – zostanie prezydentem V Republiki. Jak już informowaliśmy, do południa frekwencja wyniosła 28 procent – mniej niż podczas ostatnich wyborów w 2012 r. Wtedy do południa zagłosowało ponad 30 procent uprawnionych do głosowania. Niektóre media spekulują, że niska frekwencja może dać zwycięstwo szefowej Frontu Narodowego.

Światowe media z uwagą przyglądają się trwającym we Francji wyborom prezydenckim i na bieżąco je komentują.

„The Independent” podkreśla na przykład, że podczas tych wyborów frekwencja może być niska, co oznacza korzyść dla Marine Le Pen. „Wielu Francuzów, którzy do tej pory głosowali na lewicę zapowiedziała że nie będzie głosować na centroprawicowego Emmanuela Macrona. Może to doprowadzić do zwycięstwa Marine Le Pen” – uważa brytyjski dziennik. 

Z kolei komentatorka holenderskiego „NRC Handelsblad” zauważa, że Macron opuszcza francuskie elity, by dokonać swoistej rewolucji w polityce kraju. „Liberalizm Macrona zda egzamin pod warunkiem, że odetnie się od francuskich elit” – zaznacza.

Hiszpański dziennik „El Pais” podaje, że prawdopodobnie wygra Emmanuel Macron, ale jednocześnie dodaje, że zakładanie zwycięstwa z góry byłoby nierozsądne. Francuzi uznali Front Narodowy Marine Le Pen za normalną partię, a jej argumenty za „przekonujące” – podkreśla dziennik.

Natomiast „New York Post” zauważa, że Marine Le Pen jest bardzo popularna wśród społeczności… LGBT. „Le Pen zmieniła image Frontu Narodowego na bardziej nowoczesny oraz otwarty. Swoim głównym doradcą mianowała Sébastiena Chenu, a zastępcą sztabu generalnego został  Florian Philippot, obaj otwarcie przyznający się do swojej orientacji homoseksualnej” – czytamy w „NYP”. 

W „Die Welt” – w komentarzu „Ani Francja ani Europa nie będą takie same” – Richard Herzinger podkreśla z kolei, że wybory zmienią los Unii Europejskiej. „Marine Le Pen otworzy drogę dla rosyjskiej infiltracji i fragmentacji Unii, a Macron będzie spoiwem dalszej integracji wspólnoty”. Zwycięstwo Macrona nie oznacza nic dobrego dla Niemiec ponieważ Macron chce, aby to Francja była liderem w Europie i nie ma zamiaru stosować się do zaleceń Berlina, chociażby w polityce oszczędnościowej UE – napisał autor.

We Francji kontynentalnej lokale wyborcze będą czynne od godz. 8.00 do godz. 19.00, a w wielkich miastach – do godz. 20.00. Tuż po ich zamknięciu spodziewana jest publikacja wyników pierwszych sondaży exit polls. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Odblokowana dk nr 12 między Sulejowem a Opocznem

/ Kondzio1990; https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en

  

Droga krajowa nr 12 między Sulejowem a Opocznem została odblokowana po wypadku, w którym pięć osób zostało rannych.

Późnym popołudniem w miejscowości Kozenin zderzyły się dwa samochody osobowe i ciągnik rolniczy. Droga była zablokowana przez ponad 3 godziny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl