Prof. Viljar Veebel dla niezalezna.pl: W wojnie informacyjnej z Rosją, czas na ofensywę

  

- Jak jesteś atakowany, to podejmujesz wymianę i przechodzisz do ofensywy. Teraz ciągle czekamy, a Rosjanie atakują. W pewnym sytuacjach, jeśli pominiesz pierwszy ruch, nie będziesz miał następnego - mówi niezalezna.pl prof. Viljar Veebel z Estońskiej Akademii Obrony Narodowej. Prof. Veebel uczestniczy w konferencji na Akademii Sztuki Wojennej, a dotyczącej wojny informacyjnej. 

W kolejnych dniach na portalu niezalezna.pl będziemy publikować kolejne rozmowy z ekspertami z Europy Środkowej i Wschodniej oraz krajów bałtyckich na temat ich doświadczenia wojny informacyjnej z Rosją. 

Podczas wykładu wspomniał Pan, że w wojnie informacyjnej z Rosją ciągle jesteśmy stroną reagującą i czas na przejście do ofensywy. Problem w tym, że w Polsce, jeśli ktoś wspomni o działaniach ofensywnych w stosunku do Rosji, to natychmiast jest wykluczany z debaty publicznej i zostaje okrzyknięty "oszołomem" lub "rusofobem". Dlaczego tak się dzieje?

To się wiąże m.in. z systemem awansu w służbie cywilnej. Podobnie jak w Polsce, tak w Estonii, wśród urzędników państwowych panuje przekonanie, że będą awansować jeśli nie popełnią błędu. A nie popełnia błędów, ten kto nic nie robi. W związku z tym jeśli widzę rosyjski atak, nie podejmuję walki i mam nadzieję, że ktoś inny sobie z nim poradzi. To jest stare myślenie. W obecnym systemie nie nagradzamy ludzi, którzy podejmują walkę. Powinniśmy zmienić ten model myślenia, gdzie aktywność powinna być wartością, a jeśli ktoś łamie zasady musi ponieść konsekwencje. W tym momencie tchórze są bardziej promowani niż ci którzy są aktywni i nie boją się podjąć walki.  

Po drugie musimy pozbyć się myślenia, że gra w szachy jest czymś złym. Normalnie jest tak, że jak jesteś atakowany, to podejmujesz wymianę i przechodzisz do ofensywy. Teraz ciągle czekamy, a Rosjanie atakują. W pewnym sytuacjach, jeśli pominiesz pierwszy ruch, nie będziesz miał następnego. To jest jak z cyberbezpieczeństwem. Po pierwszym uderzeniu w twój system w większości przypadków, nie jest w stanie ponownie funkcjonować.  

Patrząc na długość granic Estonii z Rosją czy Polski z Rosją, my nie mamy luksusu czekania na atak. To jest tak jakby zawodnik wagi ciężkiej bił dziecko. Dla nas jedyną rzeczą jaką możemy zrobić to zmieniać cel, robić uniki i atakować znienacka. Dopóki Putin jest u władzy nie ma nadziei, że Rosja się zatrzyma. Musimy zdawać sobie sprawę, że ich ostatecznym celem jest uderzenie nas. 


Jakie mamy ofensywne narzędzia przeciwko Rosji?

To m.in. zbieranie informacji na temat ludzi, którzy rządzą Rosją i przekazywanie ich Rosjanom i rosyjskiej opozycji. Mamy również kontrolę nad ich zagranicznymi kontami bankowymi. Putinowi trzeba przekazać, że jeśli przekroczy po raz kolejny zasady nie będziemy go traktować jak członka zachodniej społeczności, tylko człowieka, który nas atakuje. 

To z czego jeszcze musimy zdać sobie sprawę, że oni nie traktują nas tak jak my traktujemy siebie nawzajem. Rosjanie wykorzystują dziennikarzy, naukowców. Jeśli dziennikarze publikują zmyślone informacje, to musimy coś z tym zrobić. Podobnie jest z naukowcami. Rosyjscy naukowcy są dobrze opłacani, aby przedstawiać wyniki badań, które nigdy nie zostały przeprowadzone. I powinniśmy być zdecydowani w tej kwestii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wałęsa poleciał i odleciał! Były prezydent w USA narzeka na Polskę oraz wręcza kuriozalny list

Lech Wałęsa w Izbie Reprezentantów USA / https://www.youtube.com/channel/UCXCjgHrMgPEqDvCmPc9BbJA

  

"Dzisiaj w naszym kraju łamie się Konstytucję, uchwala się prawa, które podporządkowują rządzącym niezależne instytucje, ogranicza się i atakuje swobodną wymianę myśli" - skarżył się w amerykańskiej Izbie Reprezentantów Lech Wałęsa. Były prezydent ostrzegał przed rządami "populistów" w Polsce oraz wręczył kongresmenom list... w swoim stylu, czyli pełen literówek oraz z niewykasowanymi podpowiedziami fonetycznymi przy wyrazach w języku angielskim.

Były lider "Solidarności" przebywa z kilkudniową wizytą w Waszyngtonie w celu uczczenia 30. rocznicy rozpoczęcia transformacji ustrojowej w Polsce. W programie wizyty, podczas której towarzyszy mu Leszek Balcerowicz, były wicepremier i minister finansów w rządzie Tadeusza Mazowieckiego, są spotkania z amerykańskimi politykami i organizacjami społecznymi, wystąpienia oraz spotkania z mediami. Dzisiaj spotkał się z kongresmenami w Izbie Reprezentantów.

Prowadzący posiedzenie kongresmen William R. Keating podkreślał, iż demokracja wymaga poświęceń, a Europa jest teraz zupełnie innym kontynentem niż w 1989 roku. O Wałęsie powiedział, że "przywrócił Polsce jej prawowite miejsce wśród demokratycznych państw". Były przywódca Solidarności przekazał amerykańskim kongresmenom list; jego treść opublikował na Facebooku.

To było nasze wspólne zwycięstwo – zwycięstwo dobra na złem, ludzi wolnych nad dyktaturą, zwycięskiej demokracji nad totalitaryzmem. Cały proces zapoczątkowała polska „Solidarność”, ale gdyby nie wsparcie, jakiego udzielił nam wolny świat, a zwłaszcza nasz niezawodny potężny przyjaciel, Stany Zjednoczone, nasza droga do wolności byłaby z pewnością dłuższa i być może wszystko potoczyłoby się inaczej

- przyznaje Wałęsa.

Następnie były prezydent podsumował 30 lat rozwoju Polski, jako państwa demokratycznego, "symbolu sukcesu gospodarczego". "Pamiętam, że w tamtym okresie powtarzałem Amerykanom, że potrzebujemy ich generałów – General Motors i General Electric" - zażartował. Potem zaś skupił się na zagrożeniach, jakie jego zdaniem niesie dzisiejszy świat. 

Po udanej rewolucji w naszym kraju i ponad dwadziestu (pisownia oryginalna - przyp. red) latach pozytywnych przemian politycznych I prawnych, w Polsce pojawiły się zagrożenia, których najzwyczajnie (pisownia oryginalna - przyp. red.) nie przewidzieliśmy. Dzisiaj w naszym kraju łamie się Konstytucję, uchwala się prawa, które podporządkowują rządzącym niezależne instytucje, ogranicza się i atakuje swobodną wymianę myśli

- narzeka Lech Wałęsa.

Okazało się, że Wałęsa, który "tymi rękami obalił komunizm", wstawił się za sędziami i prokuratorami z minionej epoki. Zaznaczył, że są odsuwani przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.

Można by się zapytać, dlaczego populistyczna partia, która dzisiaj rządzi w Polsce, tak postępuje? No cóż – twierdzą, że budują prawdziwą demokrację, eliminując postkomunistyczne złogi w wymieninonych (!) instytucjach. Jednak nawet bez głębszej analizy, kiedy przyjrzymy się tym sędziom i prokuratorom, którzy padają ofiarą szykan, widzimy, że wielu z nich nie mogło mieć nic wspólnego z komunizmem. Jedyne, co ich łączy to to, że nie chcieli się włączyć do gry, narzucanej im przez ich politycznych szefów. A największy paradoks to to, że obecna władza sama wykorzystuje kilku byłych komunistów o ile mogą być przydatni w ich politycznych rozgrywkach. Nie są więc konsekwetni (!), za to wykorzystują ten element instrumentalnie. Mogę się tylko domyślać, co nimi tak naprawdę kieruje, oprócz doraźnych zysków. Przypuszczam, że przydzielanie lukratywnych posad znajomym, niekontrolowane przez niewygodne dla rządzących instystucje (!) kontrolne, swobodnie mieści się w ich sposobie myślenia

- stawia diagnozę były prezydent.

Wałęsa wymienił kilka przykładów rzekomego naruszenia prawa, opowiadając o przypadkach zmagań o Trybunał Konstytucyjny, Krajową Radę Sądownictwa oraz Sąd Najwyższy. 

Jeśli nie będziemy uznawać wartości, a także nie będziemy mieli faktycznego poczucia, czym jest demokracja, populiści, którzy dzięki niej są w stanie zyskać wladzę (!), mogą zniszczyć fundamenty demokracji w państwie. Zmiany w systemie prawnym Polski zostały już skrytykowane przez kilka instytucji europejskich, chociażby przez Komisję Europejską czy Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Raport Heritage Foundation [Heritydż Faundaszion], którego siedziba mieści się niedalego (!) stąd, wraz z Wall Street Journal [Wal Strit Dżernal] ostrzegał, że dzisiejsi rządzący w Polsce skupiając w swoim ręku zbyt wielką władzę mogą wystawić na szwank zarówno swobodę działalności gospodarczej, prawo własności, czy inwestycje

- grzmiał Wałęsa, z emocji nie usuwając fonetycznych podpowiedzi, które przygotował sobie na okoliczność przemowy.

Doświadczyliśmy w przeszłości znacznie większych trudności, a jednak zawsze udawało nam się przetrwać i wyzwolić siebie i innych spod władzy tyranów. Może to jest taka nasz misja w historii? Przezwyciężymy więc i obecne problemy, a te tylko nas umocnią, tak jak się zawsze działo dotychczas. Przecież słowa takie jak wolność, niepodległości, demokracja, praworządności, bezpieczeństwo i solidarność mają tak wielkie znaczenie, zarówno w języku polskim jak i angielskim. Niech Bóg błogosławi Ameryce i Polsce! Dziękuję

- kończy Lech Wałęsa.

 

 

 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Facebook

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl