Po interwencji usunięto "polskie obozy zagłady"

  

Po interwencji konsulatu generalnego RP niemieckie radio B5 Aktuell usunęło ze strony internetowej użyte w artykule określenie "polskie obozy zagłady", zastępując je słowami "niemieckie narodowosocjalistyczne obozy zagłady (...) w okupowanej wówczas Polsce".

Artykuł, w którym znalazło się wprowadzające w błąd określenie, dotyczył książki historyka Stephana Lehnstaedta "Der Kern des Holocaust" (rdzeń Holokaustu), poświęconej Akcji Reinhardt - zaplanowanej przez nazistów operacji zagłady Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. Tekst został zamieszczony na stronie internetowej rozgłośni w czwartek.

W artykule przypomniano, że Akcja Reinhardt rozpoczęła się w marcu 1942 roku od pierwszych deportacji polskich Żydów do obozu zagłady w Bełżcu, oraz że w zaledwie półtora roku niemieccy okupanci zamordowali w obozach śmierci Bełżec, Sobibór i Treblinka blisko 2 mln Żydów.

Na polecenie konsula generalnego RP w Monachium Andrzeja Osiaka, w sprawie użycia określenia "polskie obozy zagłady" w tym artykule interweniował konsul ds. dyplomacji publicznej Marcin Król.

- Tłumaczenie jest zawsze to samo: że jest to pewien skrót myślowy i że to określenie odnosi się bardziej do miejsca, w którym znajdowały się obozy zagłady. Dla nas to nie jest wystarczające tłumaczenie i tego nie akceptujemy - powiedział konsul Osiak, podkreślając, że "z treści samego artykułu wynika jednoznacznie, że akcja Reinhardt (...) była dokonywana przez Niemców".

Zapytany, czy polski konsulat otrzymał przeprosiny od B5 Aktuell, konsul powiedział: - Nie otrzymaliśmy jeszcze (...) odpowiedzi na naszą interwencję, na razie jest tylko zmieniona treść artykułu na stronie internetowej. (...) Zazwyczaj odpowiedź jest, tak że spodziewałbym się, że otrzymamy jeszcze odpowiedź. Najważniejsze, że w samej treści informacji dokonano zmiany - dodał.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Warszawa: więcej płatnych parkingów?

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/kschneider2991/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Trwają konsultacje społeczne w sprawie rozszerzenia stref płatnego parkowania w dzielnicach Wola i Praga Północ. Propozycja Zarządu Dróg Miejskich, która jest wynikiem m.in. apeli mieszkańców, zakłada powiększenie liczby płatnych miejsc postojowych o 25-30 proc. w stosunku do stanu obecnego.

Konsultacje społeczne w sprawie rozszerzenia stref płatnego parkowania na Woli i Pradze Północ rozpoczęły się w poniedziałek i potrwają do 10 listopada. W tym czasie stołeczny Zarząd Dróg Miejskich planuje kilkanaście spotkań z mieszkańcami. Efektem konsultacji ma być wypracowana wspólnie z mieszkańcami rekomendacja dla zarządu miasta i radnych, którzy ostatecznie podejmą decyzję o rozszerzeniu stref.

"Decyzja o tym, czy ta strefa zostanie rozszerzona jeszcze nie zapadła. Rozpoczynamy ten proces i chcemy przeprowadzić go wspólnie z mieszkańcami. Chcemy razem przyjrzeć się po kolei wszystkim ulicom, temu jak mogłyby one wyglądać, gdyby ta strefa została wprowadzona i odpowiedzieć na pytania, z czym to się wiąże, jakie będą konsekwencje wprowadzenia strefy"

- zaznaczył Mikołaj Pieńkos z ZDM.

Dodał, że oprócz ogólnych spotkań dla całych dzielnic przeprowadzone zostaną spotkania z mieszkańcami, podczas których każdy będzie miał szansę obejrzeć co zmieni się pod jego domem. Zaznaczył również, że po rozszerzeniu strefy, liczba płatnych miejsc parkingowych wzrośnie o około 30 proc. Jeśli zaś chodzi o obszar, strefa powiększy się jeszcze bardziej, bo w jej skład wejdą m.in. cały cmentarz na Powązkach i rejon ZOO.

Pieńkos zaznaczył, że o rozszerzenie stref w obu dzielnicach apelowali zarówno mieszkańcy jak i władze dzielnic. Jak przekazał, na Pradze petycję w tej sprawie podpisało 1,5 tys., mieszkańców. Z apelami zwracali się również poszczególni radni i całe rady dzielnic.

Powodem rozszerzenia stref jest rozbudowa II linii metra, co według ZDM pogorszy sytuację parkingową w tym rejonie.

"Liczymy się z tym, że nowe stacje metra zawsze przyciągają tych, którzy przyjeżdżają samochodem i później przesiadają się do komunikacji miejskiej. Nasze analizy wskazują, że już w tej chwili w tych obszarach jest trudno o znalezienie wolnego miejsca parkingowego. Jeśli dojdą do tego kierowcy, którzy zostawią tutaj swoje samochody przesiadając się do metra, to mieszkańcy nie będą w stanie znaleźć miejsc parkingowych"

- zauważył Mikołaj Pieńkos z ZDM.

Jak poinformował ZDM, po zakończeniu konsultacji, które trwają do 10 listopada, Zarząd rozpatrzy wszystkie uwagi mieszkańców i naniesie ewentualne poprawki do projektu. Najprawdopodobniej na początku przyszłego roku ZDM przedłoży rekomendacje władzom miasta, które podejmą decyzję o rozszerzeniu stref. Jeśli taka decyzja zostanie podjęta, strefy zostaną rozszerzone najwcześniej w drugiej połowie przyszłego roku. "To spora operacja, która obejmie kilkadziesiąt ulic, na których musimy przeprowadzić prace związane z wymianą oznakowania i malowaniem miejsc postojowych" - wyjaśnił Pieńkos.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl