Na godzinę 14:30 zaplanowana jest rozmowa telefoniczna premier Beaty Szydło z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Z nieoficjalnych informacji wynika, że jednym z głównych tematów rozmowy będzie kwestia reelekcji Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.

Rzecznik rządu Rafał Bochenek poinformował, że dziś o godz. 14.30 premier Beata Szydło będzie rozmawiała telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

- Rozmowa będzie dotyczyła spraw, które mają być poruszone na zbliżającym się szczycie Rady Europejskiej w Brukseli –- ujawnił rzecznik rządu.

Tymczasem doniesień RMF FM wynika, że rozmowa na dotyczyć kwestii poparcia kandydatury Donalda Tuska na kolejną kadencję przewodniczącego Rady Europy. Z nieoficjalnych informacji RM RM wynika, że premier Szydło będzie chciała przedstawić kanclerz Merkel argumenty przemawiające za tym, aby Niemcy nie popierały kandydatury Tuska.

Przeciwko Tuskowi mają przemawiać m.in. jego działania, a w zasadzie ich brak w sprawie Brexkitu oraz bezczynność przewodniczącego Rady Europejskiej w kwestii kryzysu imigracyjnego.  Przeciwko kandydaturze Donalda Tuska ma także przemawiać jego zaangażowanie w krajowy konflikt polityczny i jego podsycanie.