Warszawska Opera Kameralna pod pieczą Ministerstwa Kultury?

  

O czarnych chmurach wiszących nad Warszawską Operą Kameralną pisaliśmy już zarówno na łamach "Gazety Polskiej Codziennie", jak i na portalu niezalezna.pl.  Dziś resort kultury wydał komunikat i zapowiada chęć współprowadzenia placówki, która w wyniku wieloletnich zaniedbań poprzednich władz zmaga się z ogromnym zadłużeniem.  - Dorobek WOK to nie tylko dziedzictwo narodowe, ale także wkład Polski we współtworzenie światowego dziedzictwa kultury muzycznej. To flagowa stołeczna instytucja kultury, której dorobek gruntuje prestiż muzyki polskiej na arenie międzynarodowej, tworząc zarazem wizerunek Warszawy jako światowego centrum kultury - możemy przeczytać w komunikacie wydanym przez MKiDN.

Obecna szefowa WOK-u dr Alicja Węgorzewska przejęła jesienią instytucję po Jerzym Lachu. Ten przez kilka lat prowadził ją po człowieku legendzie Stefanie Sutkowskim. Jak mówią jednomyślnie krytycy i melomani, Lach w cztery lata zaprzepaścił wiele z długoletniego dzieła twórcy WOK-u. Błędy programowe, w opinii wielu karykaturalne nowe inscenizacje i coś, co zdaje się być gwoździem do trumny – długi: na WOK-ku ciążą zobowiązania względem kontrahentów na ok. 3 mln zł. Teraz musi to naprawić obecna dyrektor WOK-u Alicja Węgorzewska:

To stajnia Augiasza. Prawie 300 etatów, dwie orkiestry, zastępy dyrygentów i pół setki śpiewaków-solistów na etatach! Tak nie ma nigdzie w Polsce, żaden szanujący się teatr tak nie marnotrawi pieniędzy, tym bardziej że to środki publiczne. Można powiedzieć, że w WOK-u jest chora sytuacja, bo ta instytucja wydaje więcej, niż ma!

- przyznała obecna szefowa WOK w rozmowie z "Gazetą Polską Codziennie".


Współpracę nad poprawą kondycji Warszawskiej Opery Kameralnej zapowiedziało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego:

Intencją Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest współprowadzenie Warszawskiej Opery Kameralnej. Ze względu na rangę tej instytucji MKiDN, pod obecnym kierownictwem, po raz pierwszy wyraziło wolę wspólnego jej prowadzenia.  Dorobek WOK to nie tylko dziedzictwo narodowe, ale także wkład Polski we współtworzenie światowego dziedzictwa kultury muzycznej. To flagowa stołeczna instytucja kultury, której dorobek gruntuje prestiż muzyki polskiej na arenie międzynarodowej, tworząc zarazem wizerunek Warszawy jako światowego centrum kultury.

Obecnie WOK prowadzona jest przez marszałka województwa mazowieckiego i to po jego stronie leży pełna odpowiedzialność za stan tej instytucji, w tym za jej kondycję finansową czy zadłużenie.

Współprowadzenie WOK przez MKiDN może być przedmiotem rozmów z organizatorem po wyjaśnieniu aktualnej sytuacji instytucji w zakresie organizacyjno-zarządczym. Obecnie kierownictwo resortu kultury czeka na uporządkowanie tych spraw, by móc przystąpić do realizacji działań na rzecz wspólnego prowadzenia Warszawskiej Opery Kameralnej.

- możemy przeczytać na stronie MKiDN.


CZYTAJ WIĘCEJ:

Kryzys w Warszawskiej Operze Kameralnej. Kto sieje burzę? 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,mkidn.gov.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nie słabnie poparcie dla działań Andrzeja Dudy. Większość Polaków zadowolona z pracy prezydenta

Zdjęcie ilustracyjne / Filip Blazejowski/Gazeta Polska

  

Prezydent RP Andrzej Duda cieszy się niesłabnącym poparciem Polaków. Tak wynika z najnowszego badania CBOS. Zadowolenie z prezydentury Andrzeja Dudy wyraża 62 procent badanych, natomiast 29 procent ocenia ją negatywnie. Wyniki niemal pokrywają się z tymi, które opublikowane były w poprzednim miesiącu.

W 2020 roku odbędą się kolejne ważne wybory. Polacy wybierać będą prezydenta RP, który tę funkcję sprawował będzie przez pięcioletnią kadencję, do 2025 roku. Urzędujący prezydent Andrzej Duda nie podjął jeszcze decyzji, czy będzie ubiegał się o reelekcję. Według ministra Andrzeja Dery, decyzja zapaść ma na przełomie 2019 i 2020 roku.

[polecam:https://niezalezna.pl/293105-wybory-prezydenckie-2020-czy-wystartuje-andrzej-duda-wkrotce-powinnismy-poznac-decyzje]

Okazuje się, że Polacy pozytywnie oceniają pracę Andrzeja Dudy.

Październikowe notowania głowy państwa w zasadzie nie różnią się od wrześniowych. Zadowolenie z prezydentury Andrzeja Dudy wyraża obecnie 62 procent badanych, natomiast 29 procent ocenia ją negatywnie. Z kolei 9 procent ankietowanych nie ma zdania na ten temat.

CBOS przeprowadził sondaż w dniach 3–10 października 2019 r. na liczącej 1013 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl