Brytyjczycy zbadają szczątki Tu-154M

  

Brytyjskie Forensic Explosives Laboratory (FEL) potwierdziło w piątek w oświadczeniu przesłanym PAP, że przygotuje badanie na obecność materiałów wybuchowych w szczątkach Tu-154M, który rozbił się w 2010 roku w Smoleńsku. „To komercyjny kontrakt" - zaznaczono.
 
Służba prasowa FEL poinformowała, że analiza zostanie przeprowadzona na zamówienie polskiego rządu, a komercyjna, płatna umowa w tej sprawie została podpisana w grudniu ubiegłego roku.
 

Nasze wsparcie jest rutynowe i czysto naukowe, bo FEL jest uznane na całym świecie jako centrum niezależnej analizy śledczej materiałów wybuchowych

– dodano.
 
Jak zaznaczono, eksperci funkcjonującego przy brytyjskim Ministerstwie Obrony laboratorium "nie wydadzą żadnego komentarza na temat przyczyn katastrofy, opinii lub interpretacji wyników badania".
 
O tym, że FEL sprawdzi próbki ze Smoleńska, napisała w czwartek jako pierwsza "Gazeta Wyborcza", a w piątek te informacje potwierdziła Prokuratura Krajowa.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Apel prezes Gersdorf spalił na panewce. Odpowiedź wiceministra Wójcika: "istne kuriozum"

/ Małgorzata Gersdorf / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

Sędziowie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego nie powinni powstrzymywać się od pracy – wskazał dziś wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik. Apel prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Gersdorf o zaprzestanie orzekania polityk ocenił jako „kuriozalny”.

We wtorek I prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf wezwała sędziów Izby Dyscyplinarnej SN do powstrzymania się od wszelkich czynności orzeczniczych w prowadzonych sprawach.

[polecam:https://niezalezna.pl/301353-ciag-dalszy-sporu-w-sadzie-najwyzszym-czego-boi-sie-gersdorf-opublikowala-wezwanie-do-sedziow]

W związku z wyrokiem SN z 5 grudnia br., w którym stwierdzono, że Krajowa Rada Sądownictwa w obecnym składzie nie jest organem bezstronnym i niezawisłym od władzy ustawodawczej i wykonawczej oraz uznano, że Izba Dyscyplinarna SN nie jest sądem w rozumieniu prawa Unii Europejskiej, a przez to nie jest sądem w rozumieniu prawa krajowego, należy jednoznacznie stwierdzić, że kontynuowanie działalności przez Izbę Dyscyplinarną stanowi poważne zagrożenie dla stabilności porządku prawnego w Polsce

- podkreśliła Gersdorf.

"To jest kuriozalne wezwanie" - ocenił dziś w Polsat News wiceszef MS Michał Wójcik. Dodał, że nie było podstawy do tego, żeby tego rodzaju orzeczenie wydał Sąd Najwyższy w oparciu o wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Według niego nie ma tam do tego podstawy. "Izba Dyscyplinarna będzie z całą pewnością działała" - zapewnił.

[polecam:http://niezalezna.pl/301397-jest-odpowiedz-na-apel-gersdorf-sedziowie-sie-nie-ugna-izba-dyscyplinarna-bedzie-orzekac]

"Tak naprawdę Trybunał (Sprawiedliwości UE -red.) odnosił się do kilku pytań prejudycjalnych" - zaznaczył wiceminister resortu sprawiedliwości.

Wzywanie przez panią prof. Gersdorf odczytuję, jako próbę zdyskredytowania Izby Dyscyplinarnej. Dlaczego powstała Izba Dyscyplinarna? Bo ludzie mieli dosyć tego, że jest jakaś grupa społeczna, która zupełnie inaczej, na innych zasadach odpowiada niż całe społeczeństwo. A wszyscy są równi

- podkreślił.

Pytany, czy brakuje mu w tej sprawie głosu prezydenta stwierdził, że Andrzej Duda nieraz wypowiadał się na tematy sądownictwa. "Pan prezydent wielokrotne (...) zwracał uwagę na sprawę dotyczącą odpowiedzialności sędziów" - dodał.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl, Polsat News

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl