"ABW ze szczególną uwagą traktuje kwestie zabezpieczenia wyborów, jakie mają się odbyć w Polsce w najbliższych latach" - odpowiedział koordynator służb specjalnych na interpelację posłów opozycji. Od miesięcy pojawiają się niepokojące informacje, że cyberprzestępcy z Rosji ingerują w wybory w rozmaitych krajach. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zadba, aby w Polsce ten scenariusz się nie powtórzył.

W przyszłym roku odbędą się w Polsce wybory samorządowe. Posłowie Nowoczesnej zwrócili się z pytaniami do koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego o zabezpieczenie głosowania.

W odpowiedzi "zauważa on, że do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego wpływają informacje dotyczące wzrostu zagrożeń cybernetycznych, mogących zakłócić proces wyborczy w kilku krajach Unii Europejskiej. A w związku z tym polskie służby nie mogą być bezczynne" - pisze portal wp.pl.

CZYTAJ WIĘCEJ: Szef niemieckiego wywiadu ostrzega: Rosja może zakłócić wybory. Istnieje groźba cyberataku

"Wobec powyższego ABW ze szczególną uwagą traktuje kwestie zabezpieczenia wyborów, jakie mają się odbyć w Polsce w najbliższych latach. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzi swoje działania w tym zakresie w oparciu o obowiązujące w Polsce przepisy" - zapewnił minister Kamiński.

 - Agencja prowadzi bliską współpracę i wymianę informacji ze służbami partnerskimi krajów Unii Europejskiej oraz NATO - podkreślił Mariusz Kamiński.

Dziennikarze wp.pl próbowali więcej dowiedzieć się do Stanisława Żaryna, rzecznika ministra-koordynatora służb specjalnych, ale z oczywistych względów nie może ujawnić szczegółów.

- Z uwagi na przepisy Ustawy o Ochronie Informacji Niejawnych, a także dobro działań podejmowanych przez Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego nie mogę udzielić szczegółowych informacji w tej sprawie - stwierdził Żaryn.