Między innymi zbliżającej się kampanii przed wyborami samorządowymi oraz sprawie mediów w Polsce było poświęcone spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z członkami ugrupowania. W poniedziałkowym spotkaniu w siedzibie Prawa i Sprawiedliwości przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie uczestniczyli też szef MSWiA Mariusz Błaszczak, minister koordynator służb specjalnych Mariusz Kamiński (szef warszawskich struktur PiS), a także posłowie Jarosław Krajewski i Paweł Lisiecki.

– Polska jest jednym z niewielu krajów w Europie, gdzie nie ma ustawy o dekoncentracji mediów – zwrócił uwagę szef PiS. 

Przed partią cały cykl wyborów, najbliższe będą wybory samorządowe

– przypomniał Jarosław Kaczyński. Dodał, że kierowane przez niego ugrupowanie zaczyna przygotowywać się do tego wydarzenia. Polacy wybiorą nowe władze samorządowe jesienią 2018 roku.

Kilka tygodni temu Jarosław Kaczyński stwierdził, że PiS będzie chciał wprowadzić zmiany do ordynacji i bardzo by chciał, aby najbliższe wybory samorządowe w 2018 roku odbyły się już według nowych zasad. Chodzi m.in. o wprowadzenie dwóch pięcioletnich kadencji wójtów, burmistrzów i prezydentów.  

Decyzja co do tego, od kiedy będzie to funkcjonowało, czy będą się liczyły te kadencje, które są za nami, to zależy od Trybunału Konstytucyjnego

– tłumaczył prezes PiS. 

Jak mówił, zmiana jest potrzebna, „bo w wielu miejscach są takie bardzo długie kadencje – ponad 20 lat na poziomie większych miast, a na poziomie gmin to bywa nawet, że to jest ok. 40 lat, bo zdarza się, że dawni naczelnicy gmin są dziś ciągle wójtami”. Jarosław Kaczyński zaproponował także umieszczenie w każdym lokalu obwodowej komisji wyborczej przezroczystych urn oraz kamery, która transmitowałaby na żywo obraz przez internet.

Dziś lider PiS zapowiedział utworzenie nowej struktury w związku ze zbliżającymi się wyborami. 

Będzie się ona składać się z pełnomocników w każdym województwie i okręgu

– stwierdził.