​To dlatego prof. Szwagrzyk podał się do dymisji. Dotarliśmy do nowych informacji

Jak ustalił portal Niezalezna.pl – na biurku prezesa IPN Jarosława Szarka pojawił się wniosek o dymisję podpisany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Decyzja w tej sprawie ma zapaść we wtorek.

Filip Błażejowski/Gazeta Polska
Jak ustalił portal Niezalezna.pl – na biurku prezesa IPN Jarosława Szarka pojawił się wniosek o dymisję podpisany przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Decyzja w tej sprawie ma zapaść we wtorek. Tymczasem dotarliśmy do kolejnych informacji, które rzucają na wszystko więcej światła. 

Powodem decyzji prof. Szwagrzyka miało być m.in. blokowanie prac związanych z identyfikacją genetyczną żołnierzy podziemia antykomunistycznego pomordowanych przez komunistów. Ostatnio, mimo ogromnych nakładów finansowych, dokonano zaledwie jednej takiej identyfikacji.

Jednak dotarliśmy do kolejnych informacji, dotyczących całej sprawy i mających związek z decyzją prof. Szwagrzyka. Wpłynąć na nią miała również działalność niektórych organizacji, takich jak Fundacja „Niezłomni”. 

Wspomniana fundacja – wchodząc w kompetencje Instytutu Pamięci Narodowej – na własną rękę poszukuje szczątków polskich bohaterów, a sposób w jaki to czyni, wzbudza spory niepokój. Prowadzi np. ogólnopolską zbiórkę pieniędzy – jak ogłasza – na ekshumacje i identyfikacje Żołnierzy Wyklętych. Pisaliśmy o tym zresztą już w 2014 roku: Kontrowersje wobec kwesty prowadzonej przez Fundację „Niezłomni”

Co więcej, udało nam się ustalić, że fundacja… podszywa się pod Instytut Pamięci Narodowej. Wprowadza przy tym w błąd wolontariuszy, którzy chcieliby pomagać w pracach na „Łączce” i zachęca ich do udziału we własnych przedsięwzięciach.

Oficjalna decyzja ws. prof. Krzysztofa Szwagrzyka ma zapaść we wtorek podczas posiedzenia kolegium IPN, które rozpocznie się o godz. 11.15.

CZYTAJ WIĘCEJ: „Szwagrzyk musi zostać” – decyzja historyka wywołała lawinę komentarzy. Co zrobi IPN?

 

Źródło: niezalezna.pl

#Krzysztof Szwagrzyk #IPN #Żołnierze Wyklęci #Żołnierze Niezłomni #Fundacja Niezłomni #IPN

plk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo