KOD miał wiele kont bankowych. Zebrano miliony, ale gdzie są rozliczenia ze zbiórek?

  

Im więcej dokumentów finansowych Komitetu Obrony Demokracji zostaje przeanalizowanych, tych ciekawsze "kwiatki" wychodzą na jaw. Teraz ujawniono raport, który wskazuje na nieprawidłowości finansowe w ogólnopolskich strukturach KOD.
 
Do raportu „Co wiemy o finansach KOD” dotarł tygodnik „Do Rzeczy”. Dokument został opublikowany na zamkniętym forum KOD na Facebooku. Pod jego ustaleniami podpisały się osoby z tzw. Zespół dobrych usług na rzecz KOD. W jego skład weszli m.in. Danuta Kuroń, Halina Flis-Kuczyńska, Piotr Niemczyk. Według nich, dokument stanowi „wiedzę zebraną dla członków i osób wspierających KOD, przekazaną na ręce Mateusza Kijowskiego”.
 
Najwięcej zastrzeżeń budzą zbiórki publiczne.
 

„31 października 2016 roku Komitet Społeczny złożył do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji sprawozdanie z zebranych do puszek w okresie od 15 grudnia 2015 do 30 września 2016 roku pieniędzy. Podano w nim sumę zebranych środków – 1 094 754,70 zł oraz koszty organizacji zbiórki – 787, 61 zł. Ustawowy termin przekazania do MAiC informacji końcowej o wydatkowaniu tych pieniędzy jeszcze nie minął, ale informacje cząstkowe adresowane do opinii publicznej, a przede wszystkim Zarządu Stowarzyszenia, powinny się ukazywać sukcesywnie. Nie jest także dostępna informacja, czy zbierano pieniądze do puszek i ile zebrano w listopadzie i grudniu 2016

– napisano w dokumencie.
 
Ostatnią formą pozyskiwania funduszy, którą wymienia raport, były darowizny na konto Komitetu Społecznego założone w banku Zachodnim WBK. Do tej pory nie ujawniono wielkości wpłat ani informacji o wykorzystaniu przekazanych tam pieniędzy - podkreśla portal tvp.info
 
Jednocześnie członkowie KOD wpłacali składki, które gromadzono na rachunku bankowym w Volkswagen Bank, gdzie od 1 kwietnia do 30 listopada 2016 roku zaksięgowano wpływy w wysokości 246 545, 86 zł.
 
Natomiast na konto KOD w Idea Banku przelewano darowizny od osób fizycznych oraz pieniądze ze zbiórek przelewanych przez odziały regionalne. Tam zgromadzono 461 756, 09 zł.
 

"Łatwo wyliczyć, biorąc pod uwagę jedynie ujawnione przychody, że Komitet Obrony Demokracji obracał do 30 listopada kwotą ponad 2 mln zł. W dużej mierze nierozliczonych i nieodpowiednio nadzorowanych" - podkreśla tvp.info

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVP Info,dorzeczy.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Moskwa reaguje na wywiad J. Kaczyńskiego. Padły słowa o „bluźnierstwie i oczernianiu” Rosji

Zdjęcie ilustracyjne / By Privater Tourist, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2266629

  

Opublikowany dzisiaj wywiad Jarosława Kaczyńskiego dla niemieckiej gazety "Bild" wzbudził wściekłość rosyjskiego deputowanego Leonida Słuckiego, który pełni funkcję szefa komisji spraw zagranicznych Dumy Państwowej. Słucki oznajmił, że "polscy politycy próbują oczernić rolę ZSRR" w II wojnie światowej.

"Polscy politycy próbują teraz uzyskać dywidendy z własnych herezji historycznych. Lider polskiej partii rządzącej Prawo i Sprawiedliwość Jarosław Kaczyński oświadczył, że Rosja jakoby na równi z Niemcami powinna wypłacić Polsce odszkodowanie"

- oświadczył Słucki, którego wypowiedź przekazała agencja TASS. Dodał: "Proście o odszkodowanie od wandali i tych, którzy bezczeszczą groby czerwonoarmistów".

Komentując wywiad dla niemieckiego "Bilda", opublikowany w sobotę, rosyjski parlamentarzysta oświadczył, że wypowiedzi Kaczyńskiego wpisują się "w trend falsyfikacji historii II wojny światowej".

Oznajmił, że chodzi o "absolutnie bluźniercze i niekompetentne postawienie kwestii", i zarzucił polskim politykom, że "starają się oczernić rolę ZSRR w zwycięstwie nad faszyzmem i czyn żołnierza radzieckiego".

Jest to "antyrosyjska agonia, konwulsje z bezsilności" - powiedział Słucki, który reprezentuje nacjonalistyczno-populistyczną Liberalno-Demokratyczną Partię Rosji (LDPR) dowodzoną przez Władimira Żyrinowskiego.

Słucki oznajmił ponadto, że Związek Radziecki "uratował Polaków przed zniszczeniem", a także "pomógł w odbudowaniu zrujnowanej gospodarki Polski" po II wojnie.

[polecam:https://niezalezna.pl/307680-prezes-pis-o-reparacjach-takze-rosja-powinna-zaplacic-nasze-zadania-sie-nie-przedawniaja]

Jarosław Kaczyński powiedział dziennikowi "Bild", że prezydent Rosji Władimir Putin "próbuje kierować uwagę ludzi na nas, Polaków, by zamazać uwikłanie swojego własnego kraju w wybuch II wojny światowej oraz konsekwencje tego faktu". Wyraził jednak przekonanie, że "świat zna prawdę":

"To Związek Sowiecki pod wodzą Stalina napadł na Polskę 17 września 1939 roku. To radzieccy żołnierze i oprawcy z NKWD wymordowali w 1940 roku tysiące polskich oficerów w Katyniu i innych miejscach"

- powiedział prezes PiS.

[polecam:https://niezalezna.pl/307713-polacy-popieraja-dzialania-prezydenta-i-premiera-chodzi-o-atak-ze-strony-putina-i-rosji]

Zapowiedział, że Warszawa nie pogodzi się z tym, że nie otrzymała reparacji za zniszczenia wojenne. Pytany, czy nie należałoby skierować roszczeń również do Kremla, odparł, że Rosji i Niemiec nie można porównywać.

"W Berlinie zasiada demokratycznie wybrany rząd i obowiązują prawo oraz moralność. O Rosji natomiast nie da się tego powiedzieć" - wskazał. Przyznał, że "także Rosja powinna zapłacić", ale dodał, że nie sądzi, "by nasze pokolenie jeszcze tego dożyło, by Rosja przyznała się do swojej odpowiedzialności". "Jedno jest pewne: nasze żądania się nie przedawniają" - zaznaczył.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts