Berlin: Ciężarówka wjechała w tłum. Są zabici, wielu rannych

  

Co najmniej dziewięć osób nie żyje, a około 50 zostało rannych – wielu ciężko – po tym jak ciężarówka wjechała w ludzi, którzy odwiedzali kiermasz świąteczny w okolicach dworca kolejowego ZOO w Berlinie.

Jak podała telewizja ZDF, ciężarówka ma polskie numery rejestracyjne z województwa zachodniopomorskiego. Jedna osoba, prawdopodobnie kierująca samochodem, została zatrzymana. W kabinie znaleziono też zwłoki mężczyzny

Według niemieckich służb był to prawdopodobnie zamach. Policja zaapelowała do mieszkańców Berlina o pozostanie w domach. Kiermasz bożonarodzeniowy w okolicach dworca ZOO należy do miejsc chętnie odwiedzanych przez turystów.


Polskie MSZ monitoruje sprawę. Ambasada RP w Berlinie nie ma na razie żadnych informacji o Polakach poszkodowanych w zdarzeniu.


Właściciel firmy transportowej spod Gryfina, do którego należy samochód, w rozmowie z TVN24 poinformował, że kontakt z kierowcą ciężarówki miał około południa. – Rozmawiałem właśnie z żoną tego kierowcy. Ona mówi, że o godzinie 16.00 nie mogła się do niego dodzwonić. Ja z nim rozmawiałem około południa – opowiadał.

Jak mówił, jego kierowca miał do wtorku czekać na rozładunek w Berlinie. – Powiedział mi tylko, że stoi naprzeciwko firmy i na tym nasza rozmowa się skończyła – relacjonował właściciel firmy. Zaznaczył również, że ręczy za swojego pracownika. – Mój scenariusz, jaki ja widzę teraz, to jest tak, że jemu po prostu coś tam zrobili, porwali ten samochód, bo był praktycznie w centrum Berlina, i mieli fajne auto, którym można zrobić, co zrobili. Ten, który jechał, to nie był mój kierowca. Oni mojemu kierowcy po prostu coś zrobili, nie daj Boże, coś poważnego – powiedział.


Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: TVN24,PAP,niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Izrael odwołuje wycieczki szkolne do Polski

zdjęcie ilustracyjne / krystianwin CC0

  

Ministerstwo zdrowia Izraela zaleciło odwołanie wszystkich wycieczek szkolnych do Polski, zaplanowanych do 4 marca, z powodu nowego koronawirusa - poinformował w niedzielę izraelski minister oświaty Rafi Perec.

„Nie ma czegoś takiego, jak nadmierne środki ostrożności. Jesteśmy odpowiedzialni i nie narażamy się na ryzyko” - oznajmił Perec, cytowany przez portal Kanału 12, który pierwszy napisał o sprawie.

„Ministerstwo oświaty podąża ściśle za wskazówkami ministerstwa zdrowia. Dotyczy to szkół, które miały kontakt z Koreańczykami, i dotyczy to także wycieczek do Polski. Zbyt duże środki ostrożności są lepsze niż za małe” - przywołuje wypowiedź Pereca portal informacyjny Ynet.

Izraelskie ministerstwo oświaty zaleciło w niedzielę ok. 12 uczniom pozostanie w domu na 14-dniowej kwarantannie, ponieważ mieli oni kontakt z pielgrzymami przybyłymi z Korei Południowej, spośród których u 18 wykryto nowego koronawirusa po powrocie do kraju.

Ynet zwraca również uwagę, że izraelskie szkoły zostały powiadomione zbyt późno o odwołaniu wycieczek i wielu rodziców wyraziło zaniepokojenie, że nie otrzymają zwrotu kosztów za podróż, które szacuje się na 5 tys. szekli (ok. 5,8 tys. złotych). Mowa jest o 29 wycieczkach i 3 807 uczniach, a ministerstwo oszacowało ich całkowity koszt na 60 mln szekli (ok. 70 mln złotych).

„Należy podkreślić, że do teraz nie potwierdzono żadnego przypadku koronawirusa w Polsce”

- dodaje Ynet.

Co roku tysiące Izraelczyków w wieku 16-18 lat przyjeżdżają do Polski i odwiedzają miejsca związane z Zagładą. Wycieczki te są centralnym wydarzeniem związanym z nauką o Holokauście, którą przewiduje izraelski system edukacji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts