Seremet sypie prokuratorów z Gdańska? „Żałosne postępowanie”

  

Zawiódł czynnik ludzki - powiedział Andrzej Seremet przed komisją Amber Gold. W czwartek przed Komisją Śledcza do zbadania prawidłowości i legalności działań organów i instytucji publicznych wobec podmiotów wchodzących w skład Grupy Amber Gold stawił się były prokurator generalny. W niezwykle delikatnych słowach określał zachowanie prokuratorów zajmujących się sprawą piramidy finansowej. Przyznał jednak, że działania prokuratorów ocenia negatywnie, a sprawa dostosowania czasu przesłuchania Marcina P. do jego urlopu uznał za żałosne.
 
Nasza RELACJA NA ŻYWO
 
Przed Komisją Śledczą ds. Amber Gold były prokurator generalny przyznał, że początkowo prokuratorzy zbyt słabo ocenili wagę afery.

Nie zdawali sobie sprawę, że przybiera to charakter piramidy finansowej - powiedział. 

Przyznał, że działanie prokuratorów w Gdańsku nie były dobre.

Wielokrotnie podkreślałem, że działanie wobec Amber Gold było nieudolne

– dodał.
 
Z jednej strony Andrzej Seremet nie dostrzegał żadnych przesłanek, które świadczyłyby o tym, że Marcin P. byłby w jakiś sposób chroniony.
 
Z drugiej strony powiedział ciekawą rzecz.

Postępowanie prokuratora, który zezwalał prezesowi Amber Gold Marcinowi P. na zeznania po urlopie, było żałosne

– przyznał były PG podczas przesłuchania przed komisją.
 
Na pytanie czy to zawiodły instytucje Państwa Polskiego, stwierdził, że jego zdaniem "zawiódł czynnik ludzki"

Wróciła sprawa przeniesienia sprawy Amber Gold do Łodzi. Seremet uważa, że stało się to po to, by uniknąć oskarżeń o niejasne powiązania prokuratora Różyckiego.
 
Przypomnijmy: Różycki stanął już przed komisją. Prokurator Dariusz Różycki - główny prokurator od śledztwa ws. Amber Gold - to zadziwiająca postać. Nie czytał akt nadzorowanego przez siebie śledztwa, nie pamięta pism, nie wiedział, że Tomasz Arabski był szefem kancelarii premiera Donalda Tuska.

Mogę mieć wątpliwości co do rzetelności, ale co do tego, że zaważyły przyczyny obiektywne to nadal to podtrzymuje

– mówił Seremet.

Dodał, że przeniesienie sprawy do Łodzi było decyzją dobrą, ponieważ prokurator Różycki został zamieszany w konflikt polityczny.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Litwa zabiega o tekę unijnego komisarza. Wskazano dziedziny w kręgu zainteresowań rządu

/ pixabay.com/CC0/dimitrisvetsikas1969

  

Litwa w nowej Komisji Europejskiej będzie ubiegała się o tekę komisarza ds. energii, gospodarki lub ochrony granic zewnętrznych – przekazał dzisiaj premier Saulius Skvernelis po spotkaniu w Wilnie z wiceprzewodniczącym KE ds. unii energetycznej Maroszem Szefczoviczem.

- Litwa będzie ubiegała się o ważną tekę w tych dziedzinach, w których ma znaczący dorobek i kompetencje

 - cytuje Skvernelisa komunikat prasowy rządu. Zaznacza się w nim, że dla Litwy „priorytetowymi dziedzinami pozostają dziedziny związane z gospodarką i energetyką” i że „konieczny jest przełom w sprawie ochrony zewnętrznej granicy Unii Europejskiej”.

Premier wskazał, że Litwa „poprze ambitny plan przejścia Europy do neutralnej dla klimatu gospodarki do 2050 r.”.

- Powinniśmy jednak obronić konkurencyjność swego przemysłu, uwzględnić możliwości oraz różnice ekonomiczne i społeczne państw Unii Europejskiej

 - zaznaczył.

Według niego priorytetem Litwy jest synchronizacja do 2025 r. sieci elektroenergetycznych państw bałtyckich, które obecnie są połączone pierścieniem przesyłowym z Białorusią i Rosją z Europą Zachodnią przez Polskę.

Skvernelis podkreślił też, że elektrowania atomowa na Białorusi, powstająca ok. 50 km od litewskiej stolicy, „jest wyznawaniem dla całej Unii Europejskiej”.

- Celowe jest przygotowanie szerszego planu w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa jądrowego w państwach sąsiadujących z Unią

 - zaznaczył w komunikacie.

Tematy projektów energetycznych zdominowały również piątkowe spotkanie Szefczovicza z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą. Prezydent zaproponował m.in. powołanie w Unii Europejskiej koordynatora ds. synchronizacji sieci elektroenergetycznych. Zapowiedział, że tę kwestię zamierza omówić z nowym prezydentem Łotwy. Spotkanie obu prezydentów, Gitanasa Nausedy i Egilsa Levitsa, zaplanowane jest w najbliższy wtorek.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl