Komisja ds. Amber Gold: kolega Tuska z trybun... nic nie pamięta

  

"Czy ma pan problem z pamięcią?" - zapytała poseł Małgorzata Wassermann prokuratora Dariusza Różyckiego z Prokuratory Okręgowej w Gdańsku. Nadzorował śledztwo ws. Amber Gold w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz. O Różyckim było głośno, gdy PiS ujawnił zdjęcia, na których kibicował on Lechii Gdańsk w towarzystwie premiera Donalda Tuska.

Różycki - jako szef Prokuratury Okręgowej w Gdańsku - to główny prokurator od śledztwa w sprawie Amber Gold. To w jego prokuraturze do 5 października 2012 r. toczyło się dochodzenie dotyczące tej gigantycznej afery. Także u Różyckiego prowadzono sprawę dotyczącą syna premiera, Michała Tuska.

Prokurator przed komisją śledczą miał problemy z przypominaniem sobie podstawowych faktów. Stwierdził np., że nie pamięta... ostrzegawczego pisma Komisji Nadzoru Finansowego z 24 listopada 2011 r., które trafiło do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku i dotyczyło Amber Gold. Różycki bronił się, mówiąc, że do jego prokuratury wielokrotnie trafiały pisma z klauzulami "tryb natychmiastowy". Ale kiedy Małgorzata Wassermann poprosiła, by wymienił jakąś z nich, prokurator rozbrajająco odparł: "Nie pamiętam". "Czy ma pan problem z pamięcią?" - spytała wówczas poseł Wassermann. A poseł PiS Marek Suski nazwał Różyckiego „kolejnym prokuratorem z amnezją”. 

Jednocześnie Dariusz Różycki zeznał:

Oceniam postępowanie swoje i prokuratury jako poważny błąd. Mam poczucie winy.


O Dariuszu Różyckim zrobiło się głośno, gdy po wybuchu afery Amber Gold wypłynęło jego zdjęcie ze stadionu Lechii Gdańsk. Na fotografii widać, że prokurator kibicuje wraz z ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem. Dziś Różycki zapytany został o tę sytuację. "Nie znam Donalda Tuska" - odpowiedział, choć przyznał: "Dostawałem wejściówki do loży VIP Lechii Gdańsk".

W październiku 2012 r. "SuperExpress" informował:

Główny prokurator od śledztwa w sprawie Amber Gold - szef Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Dariusz Różycki - nie będzie musiał tłumaczyć się przed Krajową Radą Prokuratorów. Powód? - Uznaliśmy, że sprawa pojawienia się przed Radą prokuratora Różyckiego jest zakończona - mówi sekretarz Rady Piotr Wesołowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: SuperExpress,niezalezna.pl,300polityka.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Zastrzelono 3 tureckich dyplomatów

/ Spc. Charles W. Gill, U.S. Army [Public domain]

  

Co najmniej trzech tureckich dyplomatów zostało dziś zastrzelonych w Irbilu, stolicy Regionu Kurdystanu w Iraku - poinformował Reuters, powołując się na kurdyjskie źródła. Uzbrojeni napastnicy otworzyli do nich ogień podczas obiadu w restauracji.

Jeden z zabitych to turecki wicekonsul w Irbilu.

MSZ Turcji potwierdziło śmierć jednego pracownika konsulatu. Agencja dpa, powołując się lokalne źródło, mówi o dwóch zabitych i jednym ciężko rannym.

Na miejscu są służby bezpieczeństwa. Trwa poszukiwanie sprawców. Władze poprosiły mieszkańców o opuszczenie okolic restauracji. Znajduje się ona w asyryjskiej dzielnicy miasta Ainkawa (w 2014 r. w dzielnicy znalazły się tysiące przede wszystkim chrześcijańskich uchodźców chrześcijańskich z Bagdadu i Mosulu).

W ubiegłym tygodniu Masrur Barzani – syn byłego przywódcy irackich Kurdów Masuda Barzaniego – został zaprzysiężony na premiera irackiego Kurdystanu. Objął stanowisko po wybraniu jego kuzyna Neczirwana na prezydenta Kurdystanu.

W konflikcie kurdyjsko-tureckim zginęło już ponad 40 tys. osób. Działająca według władz w Ankarze również na terytorium Iraku Partia Pracujących Kurdystanu uznawana jest przez Turcję, a także Stany Zjednoczone i Unię Europejską za organizację terrorystyczną. Od lat 80. prowadzi zbrojną walkę o kurdyjską autonomię w Turcji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl