Komisja ds. Amber Gold: kolega Tuska z trybun... nic nie pamięta

  

"Czy ma pan problem z pamięcią?" - zapytała poseł Małgorzata Wassermann prokuratora Dariusza Różyckiego z Prokuratory Okręgowej w Gdańsku. Nadzorował śledztwo ws. Amber Gold w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz. O Różyckim było głośno, gdy PiS ujawnił zdjęcia, na których kibicował on Lechii Gdańsk w towarzystwie premiera Donalda Tuska.

Różycki - jako szef Prokuratury Okręgowej w Gdańsku - to główny prokurator od śledztwa w sprawie Amber Gold. To w jego prokuraturze do 5 października 2012 r. toczyło się dochodzenie dotyczące tej gigantycznej afery. Także u Różyckiego prowadzono sprawę dotyczącą syna premiera, Michała Tuska.

Prokurator przed komisją śledczą miał problemy z przypominaniem sobie podstawowych faktów. Stwierdził np., że nie pamięta... ostrzegawczego pisma Komisji Nadzoru Finansowego z 24 listopada 2011 r., które trafiło do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku i dotyczyło Amber Gold. Różycki bronił się, mówiąc, że do jego prokuratury wielokrotnie trafiały pisma z klauzulami "tryb natychmiastowy". Ale kiedy Małgorzata Wassermann poprosiła, by wymienił jakąś z nich, prokurator rozbrajająco odparł: "Nie pamiętam". "Czy ma pan problem z pamięcią?" - spytała wówczas poseł Wassermann. A poseł PiS Marek Suski nazwał Różyckiego „kolejnym prokuratorem z amnezją”. 

Jednocześnie Dariusz Różycki zeznał:

Oceniam postępowanie swoje i prokuratury jako poważny błąd. Mam poczucie winy.


O Dariuszu Różyckim zrobiło się głośno, gdy po wybuchu afery Amber Gold wypłynęło jego zdjęcie ze stadionu Lechii Gdańsk. Na fotografii widać, że prokurator kibicuje wraz z ówczesnym premierem Donaldem Tuskiem. Dziś Różycki zapytany został o tę sytuację. "Nie znam Donalda Tuska" - odpowiedział, choć przyznał: "Dostawałem wejściówki do loży VIP Lechii Gdańsk".

W październiku 2012 r. "SuperExpress" informował:

Główny prokurator od śledztwa w sprawie Amber Gold - szef Prokuratury Okręgowej w Gdańsku Dariusz Różycki - nie będzie musiał tłumaczyć się przed Krajową Radą Prokuratorów. Powód? - Uznaliśmy, że sprawa pojawienia się przed Radą prokuratora Różyckiego jest zakończona - mówi sekretarz Rady Piotr Wesołowski.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: SuperExpress,niezalezna.pl,300polityka.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Socjaliści stawiają żądania von der Leyen

zdjęcie ilustracyjne / NakNakNak CC0

  

Grupa Socjalistów i Demokratów w PE domaga się od przyszłej przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen wyjaśnień i zmian w strukturze nowej Komisji. Centrolewica grozi, że nie poprze bez nich kolegium.

Przyszła przewodnicząca Komisji spotkała się dziś z konferencją przewodniczących Parlamentu Europejskiego. Od szefowej frakcji S&D Iratxe Garcii usłyszała krytykę m.in. w sprawie pominięcia planu na rzecz zrównoważonych inwestycji w zadaniach dla wiceprzewodniczącego KE ds. europejskiego zielonego ładu Fransa Timmermansa.

- Wyraziłam zaniepokojenie strukturą kolegium komisarzy. Musimy zapewnić, że współpraca między wiceprzewodniczącymi wykonawczymi będzie funkcjonowała w praktyce. Jesteśmy szczególnie zaniepokojeni kwestią nowego zielonego ładu. Wytyczne polityczne von der Leyen zawierały propozycję planu zrównoważonych inwestycji, ale nie ma ich w liście do Fransa Timmermansa

- podkreśliła Garcia.

Socjaliści i Demokraci chcą gwarancji, że nowa Komisja będzie miała odpowiednie środki na transformację gospodarki od modelu wysokoemisyjnego do bardziej zrównoważonego. Szefowa grupy politycznej S&D wysłała w czwartek list do von der Leyen wskazując na ten i inne problemy.

Jednym z nich, podnoszonym już wcześniej, jest nazewnictwo portfolio i przydział do nich zadań. Garcia oceniła, że czasami teki brzmią bardziej jak slogany niż opisy stanowisk pracy. - Mamy poważny problem z powiązaniem „ochrony europejskiego stylu życia” z migracją i nie zaakceptujemy nazwy w obecnej formie - zapowiedziała przewodnicząca S&D.

Grupa - jak doprecyzowała w liście - nie będzie w stanie poprzeć nowej Komisji, jeśli jej struktura „myląco wiąże koncept ochrony europejskiego stylu życia z migracją i bezpieczeństwem, pozostawiając ważne wartości takie jak praworządność, poszanowanie dla praw człowieka, demokrację, włączenie społeczne i solidarność z boku”.

- Podniosłam również zobowiązanie naszej grupy do zachowania czujności w sprawie obrony praworządności i naszych wartości demokratycznych wewnątrz i na zewnątrz UE. Dopilnujemy, aby Komisja kontynuowała, podobnie jak w ciągu ostatnich pięciu lat, obronę demokracji i praworządności

- oświadczyła Garcia.

Innym z problemów dla centroprawicy w PE jest pominięcie kwestii „Europy socjalnej” w strukturze kolegium. S&D domaga się, by sprawa ta znalazła się w obowiązkach komisarza Nicolasa Schmita, który ma odpowiadać za miejsca pracy. Pominięcie Europy socjalnej, zdaniem Socjalistów, wyśle zły sygnał do obywateli, którzy oczekują, że nowa KE będzie napędzała transformację gospodarczą, cyfrową i ekologiczną.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl