Amerykański sprzęt czeka na podróż do Europy. Żołnierze 3. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego (ABCT) załadowali na wagony już prawie 3000 sztuk wojskowego uzbrojenia, takiego jak czołgi Abrams, czy pojazdy bojowe Bradley. Tak wyglądają przygotowania do przerzutu wojsk i sprzętu do Europy, w tym do Polski w ramach operacji Atlantic Resolve.

Amerykanie już szykują się do przerzutu swoich wojsk i sprzętu do Polski, gdzie mają stacjonować od kwietnia 2017 r. Chodzi o sztab ABCT (Armored Brigade Combat Team), czyli Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego, liczącego ok. 4,5 tys. żołnierzy wyposażonych w czołgi M1 Abrams i transportery opancerzone Bradley.

Sztab tworzyć będą wojska 4. Dywizji Piechoty, która obecnie stacjonuje w amerykańskim Fort Carson, który znajduje się w pobliżu Colorado Springs w Colorado.

W Polsce bataliony US Army zostaną ulokowane w Polsce w 2017 r. Najprawdopodobniej będą stacjonowały w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie), Choszcznie (woj. zachodniopomorskie) i Żaganiu (woj. lubuskie).Iron Brigade jest pierwszym opancerzonym zespołem armii Stanów Zjednoczonych Armii, która ma służyć w Europie 9 miesięcy. Taka operacja nie była przeprowadzana od 1980 roku.

Amerykanie przypłyną w styczniu br. do niemieckiego portu Bremerhaven. Następnie zostaną przerzuceni do trzech polskich miejscowości. Stacjonować będą na Litwie, Estonii, w Niemczech, Rumunii, Bułgarii, Polsce i na Węgrzech. Dowództwo brygady zostanie w Polsce.Żołnierze przez ostatni rok przygotowywali się do tej operacji. Pokazują dlaczego uważają, że są wiodącą na świecie brygadą pancerną. Mówią, że są przeszkoleni i gotowi na każdą walkę.