Po wczorajszym spektaklu "Goplana" w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej ​wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Wanda Zwinogrodzka wręczyła Małgorzacie Walewskiej Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Małgorzata Walewska – niekwestionowana diva scen operowych na całym świecie. Charakterystyczna, ciemna barwa głosu i charyzmatyczna osobowość pozwalają jej kreować tak różnorodne role, jak: tytułowe w Damie pikowej Czajkowskiego i Carmen Bizeta, Amneris w Aidzie Verdiego, Olga w Eugeniuszu Onieginie Czajkowskiego, Jolanta w Zamku Sinobrodego Bartóka czy Cześnikowa w Strasznym dworze Moniuszki. Występowała na najważniejszych scenach: Metropolitan Opera, Covent Garden, Straatsoper, Deutsche Oper i wielu innych, u boku takich sław, jak: Luciano Pavarotti, Plácido Domingo, Edita Gruberová czy José Cura. Zadebiutowała w 1991 roku rolą Azy w Manru Paderewskiego na deskach warszawskiego Teatru Wielkiego.

Obecnie możemy ją podziwiać w partii Wdowy w Goplanie Władysława Żeleńskiego właśnie w Operze Narodowej. Rola ta, jak wszystkie, które wykonuje artystka, została entuzjastycznie przyjęta przez publiczność.
Gloria Artis jest najbardziej prestiżowym odznaczeniem nadawanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Małgorzata Walewska otrzymała jego I stopień – Złoty Medal, podkreślający wybitny wkład artystki w rozwój kultury polskiej. Nadany on został śpiewaczce na scenie Teatru Wielkiego - Opery Narodowej 25 października po spektaklu Goplany. Małgorzata Walewska przyjmująca gratulacje od wiceminister kultury Wandy Zwinogrodzkiej. (mat.pras.)