W sobotę w Gdyni zakończyła się ósma odsłona Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci". Główną nagrodę - Złoty opornik, otrzymał Henryk Jurecki za film „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi”. Obraz uhonorowano za „filmowe zderzenie się z tematem bohaterstwa i zdrady”, a statuetkę laureatowi wręczył minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński.

Jury pod przewodnictwem Ryszarda Jaworskiego przyznało także trzy wyróżnienia. Pierwsze z nich powędrowało do Julity Wołoszyńskiej-Mystek za film „Odnaleziony walc”. Drugie wyróżnienie zdobyły Liliana Komorowska-Głąbczyńska i Diana Skaya za film pt. „Ojcu”. Trzecie wyróżnienie otrzymali Maria Wi- śnicka i Andrzej Wyrozębski za obraz: „Kotwica PW - tylko trzy maźnięcia”.

Nagroda im. Janusza Krupskiego przypadła Lilianie Komorowskiej-Głąbczyńskiej i Dianie Skayi za film pt. „Ojcu”. Kapituła nagrody wyróżniła także cztery filmy: „Hieronim Bednarski. Wyklęty z czerwonej wsi” - reż. Henryk Jurecki, „Zapora” - reż. Konrad Starczewski, „Tora i miecz” - reż. Anna Ciałowicz, Robert Kaczmarek, „Dotknięcie Anioła” - reż. Marek Tomasz Paw- łowski.

Nagroda Dyrektora Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” przypadła filmowi „303” w reżyserii Tomasza Magierskiego. Arkadiusz Gołębiewski docenił obraz za „artystyczne podjęcie tematu bohaterstwa polskich lotników i wzruszającą opowieść o powojennych losach ich oraz ich rodzin”. 

Główna nagroda w kategorii reportaż radiowy przypadła Jolancie Rudnik z Polskiego Radia Kołobrzeg za materiał „Komandor”. To wstrząsająca opowieść o tragicznych losach Stanisława Mieszkowskiego, oficera Polskiej Marynarki Wojennej zamordowanego w 1952 roku w Warszawie. Jury w składzie: Janina Jankowska (przewodnicząca), Anna Sekudewicz - Rączaszek i Maria Wiśnicka przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia. Otrzymali je Agnieszka Czarkowska z Radia Białystok za reportaż pt.: „Testament” oraz Olga Mickiewicz - Adamowicz za Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia za reportaż „Bóg, Honor, Ojczyzna i ja”.

Podczas gali finałowej festiwalu specjalną statuetką „Źródło” została uhonorowana Zofia Pilecka-Optułowicz. W tej kategorii wyróżniane są osoby, których postawa jest inspiracją dla filmowców. Kapituła nagrody była zgodna, że pani Zofia przez całe życie przypominająca działalność i postawę swojego ojca Witolda Pileckiego jest źródłem wielu przedsięwzięć artystycznych.