„Jesteśmy znowu w sytuacji walki duchowej. Jest ona bardzo silna. Polska po raz kolejny potrzebuje interwencji Bożej. Potrzebuje paść na kolana przed Matką Bożą. Bo skutki tej wojny, która się toczy w nas, mogą być opłakane i mogą zdeterminować los narodu na kolejne dziesiątki lat”- mówi w rozmowie z niezalezna.pl Maciej Bodasiński, współorganizator Wielkiej Pokuty na Jasnej Górze.
 
15 października odbędzie się Wielka Pokuta na Jasnej Górze. Co to za wydarzenie?
Intencją tego spotkania jest przebłaganie Pana Boga za wszystkie grzechy popełnione przez Polaków w ostatnich latach, zarówno w czasach komunizmu, jak i współcześnie. To wydarzenie wyrasta z przekonania, że dzisiejsza Polska bardzo potrzebuje interwencji Pana Boga, potrzebuje Bożego Miłosierdzia w obliczu kryzysu, trudności i podziału, jaki niestety mamy.
Po 1945 w Polsce zapanował narzucony siłą system komunistyczny, który dzisiaj jest postrzegany jako pewien system polityczny. Wiemy również, że był to system duchowy, którego celem było zniszczenie wiary.  Ale nie zdajemy sobie sprawy, że ci Polacy, którzy wstąpili w szeregi partii, podpisywali lojalki, czerpali korzyści finansowe, dokonywali wyboru duchowego. Działając na potrzeby systemu komunistycznego, służyli systemowi, który walczy z Bogiem. Tym samym złamali I Przykazanie. Otworzyli Polskę, swoje rodziny, na inne grzechy, które szczególnie miały wtedy miejsce, a więc chociażby na grzech aborcji.  Konsekwencje takich wyborów dźwigamy w Polsce do dzisiaj, bo komunizm został (jakkolwiek niedoskonale) rozliczony jako system polityczny, ale nie był rozliczony jako grzech.
Jednak, żeby ta Boża interwencja miała miejsce, żeby Pan Bóg mógł wobec nas działać, potrzebne jest uznanie win i grzechów.
 
A jakie są współczesne grzechy Polski?
Myślę, że nie jest przypadkiem, że to wydarzenie ma miejsce teraz, kiedy Polska dzieli się w obliczu ustawy w Sejmie, choć my, wyznaczając ten termin, nie wiedzieliśmy, że tak to się potoczy. Jesteśmy znowu w sytuacji walki duchowej. Jest ona bardzo silna. Polska po raz kolejny potrzebuje interwencji Bożej. Potrzebuje paść na kolana przed Matką Bożą. Bo skutki tej wojny, które się toczą w nas, mogą być opłakane i mogą zdeterminować los narodu na kolejne dziesiątki lat.
Często ludzie sobie nie zdają sprawę, że poprzez złe czyny, których dokonują, bardzo głęboko ranią siebie, dzieci, rodzinę, otoczenie, polski naród. Chcemy tą modlitwą zatrzymać proces, w którym my grzesząc, ranimy siebie nawzajem. Dzisiaj w Polsce dialog wydaje się niemożliwy. Rozmawiamy, czy to na żywo, czy na portalach społecznościowych, ale nie następuje żadne spotkanie, rodzą się emocje, które są wręcz nienaturalne. Tylko Pan Bóg może nas z tego uleczyć.
 
Jak będzie wyglądać 15 października na Jasnej Górze?
Dzień Pokuty zaczyna się o godz. 11 i potrwa do 21. Odbędzie się on na Błoniach, pod murami Jasnej Góry. Pierwsza część to będzie dziękczynienie za historię Polski, za nasze rodziny, za dobro, którego doświadczamy. Będziemy także modlić się o Ducha Świętego dla nas, żeby przygotował na do pokuty.
Po południu będzie Msza Święta, którą odprawi ks. abp Stanisław Gądecki. Potem będzie liturgia pokutna, która potrwa do wieczora. Jest ona przygotowywana od dawna. Będzie to wyjątkowe wydarzenie. Ma ono otworzyć nasze serca, dusze.
 
Kto może już dziś czuć się zaproszony na Jasną Górę?
Zapraszamy tych, którzy czują, że potrzebują Bożej pomocy, którzy czują się słabi, którzy mają problem w życiu i sami nie są w stanie dzisiaj go rozwiązać. Zachęcam, żeby na Jasną Górę przyjechali po uzdrowienie, ratunek. To wezwanie jest kierowane do wszystkich, którzy pragną modlić się za Polskę. Nam dzisiaj wydaje się, że żyjemy normalnie, że nie mamy z czym i z kim walczyć. Jednak nie wiemy, co będzie za rok, dwa. Dlatego chcemy prosić Pana Boga, aby miał nasz naród w swojej opiece.
 
Czy ludzie planują przyjechać indywidualnie czy też grupowo?
Zachęcam, aby przyjechały całe grupy, ale oczywiście można przyjechać indywidualnie. Na naszej stronie wielkapokuta.pl można zgłaszać takie wyjazdy. Byłoby dobrze, żebyśmy poprosili swojego księdza proboszcza o zorganizowanie takiego wyjazdu.
 
Co powinniśmy zabrać na taki wyjazd?
Na Jasną Górę prosimy, żeby zabrać ze sobą krzyż, jako znak wiary, bo z nim będziemy przezywać liturgię pokutną. Oczywiście należy przygotować coś do jedzenia, a także zabrać ubrania na różne warunki atmosferyczne. Pogoda, jak i wszystko, będzie w rękach Matki Bożej.

ZOBACZ ROZMOWĘ Z MACIEJEM BODASIŃSKIM