Złote Lwy dla "Ostatniej rodziny" Jana Matuszyńskiego

  

Znamy wyniki 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni - główny laur konkursu - Złote Lwy - zdobył film pt. "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego.

Nagrodę Publiczności zgarnął film "Ostatnia rodzina" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Statuetkę za najlepszy debiut reżyserski z rąk dyrektorów festiwalu otrzymał Bartosz Kowalski za "Plac zabaw".  Wcześniej w konkursie Młodego Kina statuetkę zdobył Kordian Kądziela za film "Szczękościsk". Nagrodę za profesjonalny debiut aktorski otrzymała Michalina Łabacz za główną rolę w filmie "Wołyń". Statuetkę w jej imieniu odebrał reżyser filmu Wojciech Smarzowski. Ten sam tytuł został wyróżniony za charakteryzację autorstwa Ewy Drobiec. Wyróżnienie za kostiumy zgarnęła zaś Monika Kaleta za film "Zjednoczone stany miłości" - tytuł został też nagrodzony w kategorii najlepszej kobiecej roli drugoplanowej - tutaj laur zebrała Dorota Kolak.

Z kolei wyjątkową nagrodę-niespodziankę Filip Bajon, przewodniczący jury Konkursu Głównego wręczył Andrzejowi Wajdzie za jego najnowszy film "Powidoki". Podczas uroczystej gali nie zabrakło politycznych nawiązań - Janusz Majewski odbierając nagrodę Platynowych Lwów za całokształt twórczości przekonywał, że "w ostatnim czasie w Polsce sporo się pozmieniało". Zacytował przy tym słowa papieża Jana Pawła II: "Nie lękajcie się".

Pełna lista laureatów tegorocznej edycji festiwalu:

Złote Lwy: "Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego
Srebrne Lwy: "Jestem mordercą" Macieja Pieprzycy
Platynowe Lwy: Janusz Majewski
Nagroda specjalna jury: Marcin Koszałka ("Czerwony pająk")
Debiut reżyserski: Bartosz Kowalski ("Plac zabaw")
Debiut aktorski: Michalina Łabacz ("Wołyń")
Charakteryzacja: Ewa Drobiec ("Wołyń")
Kostiumy: Monika Kaleta ("Zjednoczone Stany Miłości")
Drugoplanowa rola kobieca: Dorota Kolak ("Zjednoczone Stany Miłości")
Drugoplanowa rola męska: Łukasz Simlat ("Zjednoczone Stany Miłości")
Scenografia: Tomasz Bartczak i Andrzej Kowalczyk ("Szczęście świata")
Dźwięk: Marcin Kasiński i Kacper Habisiak ("Na granicy")
Montaż: Beata Walentowska ("Zjednoczone stany miłości)
Scenografia: Tomasz Bartczak i Andrzej Kowalczyk ("Szczęście świata")
Zdjęcia: Piotr Sobociński Jr ("Wołyń")
Muzyka: Janusz Wojtarowicz i Motion Trio ("Szczęście świata" Michała Rosy)
Scenariusz: Maciej Pieprzyca ("Jestem mordercą")
Reżyseria: Tomasz Wasilewski ("Zjednoczone stany miłości")
Pierwszoplanowa rola kobieca: Aleksandra Konieczna ("Ostatnia rodzina")
Pierwszoplanowa rola męska: Andrzej Seweryn ("Ostatnia rodzina")
Inne spojrzenie: „Biuro budowy pomnika” Karoliny Breguły i „Ederly” Piotra Dumały

W Konkursie Głównym o prestiżowe Złote Lwy walczyło 16 tytułów (w tym aż siedem debiutów). Retransmisję z gali można zobaczyć o godz. 22:15 na antenie TVP2. 
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl,mat.pras.

Tagi

Wczytuję komentarze...


Ponad setka nowych zarażeń koronawirusem w Polsce! Ministerstwo Zdrowia podaje nowe dane

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com

  

Zanotowano 117 nowych przypadków koronawirusa, kolejne sześć osób zmarło - poinformowało Ministerstwo Zdrowia późnym wieczorem w piątek. Wcześniej resort ten informował, że tego dnia potwierdzonych zostało 320 nowych zakażeń oraz osiem przypadków śmiertelnych. Łącznie liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 3383 osoby, z nich 71 zmarło.

Nowe potwierdzone przypadki dotyczą: 39 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 17 z woj. mazowieckiego, 16 z woj. dolnośląskiego, 12 z woj. łódzkiego, ośmiu z woj. świętokrzyskiego, siedmiu z woj. podlaskiego, siedmiu z woj. pomorskiego, czterech z woj. małopolskiego, trzech z woj. warmińsko-mazurskiego, dwóch z woj. lubelskiego, jednej osoby z woj. wielkopolskiego i jednej z woj. lubuskiego.

Resort przekazał, że zmarło sześć kolejnych osób zakażonych koronawirusem. Są to: 89-letnia kobieta ze szpitala w Bytomiu, 67-letni mężczyzna ze szpitala w Katowicach, 75-letni mężczyzna ze szpitala w Zgierzu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Łodzi, 68-letnia kobieta i 66-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu.

W sumie liczba zakażonych koronawirusem wzrosła do 3383, 71 z nich zmarło.

Media obiegła informacja o 69 osobach zakażonych w Domu Pomocy Społecznej w Tomczycach w pow. grójeckim (woj. mazowieckie). Dodatni wynik testów ma 60 mieszkańców i 9 pracowników placówki – informował dyrektor placówki Marek Beresiński.

W placówce przebywa 87 pensjonariuszy. To osoby schorowane i niepełnosprawne. W przypadku 60 mieszkańców wynik testu na obecność koronawirusa wyszedł pozytywny, reszta ma wyniki negatywne. Według dyrektora na razie objawy chorobowe, takie jak podwyższona temperatura czy kaszel, wystąpiły u kilku osób. Można się jednak spodziewać, że część z zarażonych pensjonariuszy będzie wymagała hospitalizacji.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts