Rada Mediów Narodowych wyłoniła czterech kandydatów na stanowisko prezesa Telewizji Publicznej. Do trzeciego etapu przeszły cztery osoby: Agnieszka Romaszewska-Guzy, Bogdan Czajkowski, Jacek Kurski i Krzysztof Skowroński. Jak ustaliła „Gazeta Polska Codziennie”, odrzucona w drugim etapie Małgorzata Raczyńska poprosiła o pisemne uzasadnienie decyzji RMN.

W sumie swój akces na stanowisko prezesa TVP zgłosiło 23 kandydatów. Pięciu z nich nie spełniło wymogów formalnych. Z pozostałych 18 kandydatur Rada Mediów Narodowych wybrała czterech kandydatów. Agnieszka Romaszewska-Guzy jest obecnie szefową telewizji Bielsat, kanału telewizji satelitarnej w języku białoruskim finansowanego i prawnie wchodzącego w skład Telewizji Polskiej. W przeszłości związana była m.in. z „Wiadomościami”. Kolejny kandydat – Krzysztof Skowroński – to szef Radia Wnet, a także prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W CV może się pochwalić m.in. stanowiskiem dyrektora III Programu Polskiego Radia. Oczywiście w III etapie znalazł się również Jacek Kurski, obecnie pełniący obowiązki prezesa TVP, a w przeszłości dziennikarz telewizyjny i aktywny polityk: PC, ROP, ZChN‑u, LPR‑u, PiS‑u i Solidarnej Polski. Ostatnim, najmniej znanym uczestnikiem konkursu jest Bogdan Czajkowski, reżyser teatralny i filmowy. Zasłynął tym, że publicznie odmówił przyjęcia orderu z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego. „W trakcie uroczystości opuścił on Pałac Prezydencki. Tłumaczył później, że powodem jego decyzji było »niszczenie« go przez polskie sądy, a także brak referendum w sprawie ratyfikacji traktatu lizbońskiego” – relacjonował zajście TVN24.

Rada Mediów Narodowych odrzuciła 14 kandydatur. Wśród nich znalazł się m.in. Grzegorz Braun, prawicowy reżyser i były kandydat na prezydenta. Największym zaskoczeniem jest jednak brak w ścisłym finale Małgorzaty Raczyńskiej, byłej szefowej TVP1, w przeszłości związanej z Radiem Wolna Europa, a po 1989 r. z Polskim Radiem i TVP jako korespondentka.

– Moim zdaniem źle się stało, że większość Rady nie przepuściła do finału pani Małgorzaty Raczyńskiej, której kwalifikacje nie podlegają przecież dyskusji. Za tą kandydaturą zagłosowała oprócz mnie Joanna Lichocka – powiedział portalowi WirtualneMedia.pl Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych.

Według nieoficjalnych informacji Małgorzata Raczyńska poprosiła o uzasadnienie decyzji Rady na piśmie.