Czterech kandydatów na szefa TVP

Jacek Liziniewicz

Dziennikarz „Gazety Polskiej” oraz „Gazety Polskiej Codziennie”. W \"GP\" kieruje działem dotyczącym tematyki środowiska.

Kontakt z autorem

  

Rada Mediów Narodowych wyłoniła czterech kandydatów na stanowisko prezesa Telewizji Publicznej. Do trzeciego etapu przeszły cztery osoby: Agnieszka Romaszewska-Guzy, Bogdan Czajkowski, Jacek Kurski i Krzysztof Skowroński. Jak ustaliła „Gazeta Polska Codziennie”, odrzucona w drugim etapie Małgorzata Raczyńska poprosiła o pisemne uzasadnienie decyzji RMN.

W sumie swój akces na stanowisko prezesa TVP zgłosiło 23 kandydatów. Pięciu z nich nie spełniło wymogów formalnych. Z pozostałych 18 kandydatur Rada Mediów Narodowych wybrała czterech kandydatów. Agnieszka Romaszewska-Guzy jest obecnie szefową telewizji Bielsat, kanału telewizji satelitarnej w języku białoruskim finansowanego i prawnie wchodzącego w skład Telewizji Polskiej. W przeszłości związana była m.in. z „Wiadomościami”. Kolejny kandydat – Krzysztof Skowroński – to szef Radia Wnet, a także prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W CV może się pochwalić m.in. stanowiskiem dyrektora III Programu Polskiego Radia. Oczywiście w III etapie znalazł się również Jacek Kurski, obecnie pełniący obowiązki prezesa TVP, a w przeszłości dziennikarz telewizyjny i aktywny polityk: PC, ROP, ZChN‑u, LPR‑u, PiS‑u i Solidarnej Polski. Ostatnim, najmniej znanym uczestnikiem konkursu jest Bogdan Czajkowski, reżyser teatralny i filmowy. Zasłynął tym, że publicznie odmówił przyjęcia orderu z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego. „W trakcie uroczystości opuścił on Pałac Prezydencki. Tłumaczył później, że powodem jego decyzji było »niszczenie« go przez polskie sądy, a także brak referendum w sprawie ratyfikacji traktatu lizbońskiego” – relacjonował zajście TVN24.

Rada Mediów Narodowych odrzuciła 14 kandydatur. Wśród nich znalazł się m.in. Grzegorz Braun, prawicowy reżyser i były kandydat na prezydenta. Największym zaskoczeniem jest jednak brak w ścisłym finale Małgorzaty Raczyńskiej, byłej szefowej TVP1, w przeszłości związanej z Radiem Wolna Europa, a po 1989 r. z Polskim Radiem i TVP jako korespondentka.

– Moim zdaniem źle się stało, że większość Rady nie przepuściła do finału pani Małgorzaty Raczyńskiej, której kwalifikacje nie podlegają przecież dyskusji. Za tą kandydaturą zagłosowała oprócz mnie Joanna Lichocka – powiedział portalowi WirtualneMedia.pl Krzysztof Czabański, szef Rady Mediów Narodowych.

Według nieoficjalnych informacji Małgorzata Raczyńska poprosiła o uzasadnienie decyzji Rady na piśmie.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Tylu żołnierzy USA ćwiczy już w naszym kraju. "Polska należy do największych beneficjentów"

zdjęcie ilustracyjne / fot. Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

W naszym kraju ćwiczy blisko 4500 żołnierzy USA - taką informację podał dzisiaj szef polskiej dyplomacji, Jacek Czaputowicz. Minister spraw zagranicznych podkreślił, że w ciągu ostatnich czterech lat Amerykanie na zwiększenie potencjału militarnego w Europie przeznaczyli kilkanaście miliardów dolarów.

Jak mówił Czaputowicz, amerykańska obecność wojskowa realizowana jest zarówno pod flagą Stanów Zjednoczonych jak i NATO. Zwrócił uwagę, że ważną amerykańską inwestycją zwiększającą bezpieczeństwo Polski i wzmacniającą infrastrukturę wojskową jest instalacja obrony przeciwrakietowej. W przyszłym roku zostanie ona ukończona.

Podkreślił, że dzięki programowi zwiększenia zaangażowania militarnego USA w różnych bazach w Polsce ćwiczy obecnie w sumie ok. 4,5 tys. żołnierzy, którzy mają do dyspozycji ponad dwa tysiące jednostek sprzętu wojskowego.

- Mówiąc o amerykańskim zaangażowaniu wojskowym na terytorium Polski najczęściej mamy na myśli fizyczną obecność sprzętu i żołnierzy. Należy jednak pamiętać o transferze amerykańskiej technologii wojskowej zwłaszcza w zakresie broni rakietowej i samolotów

 – dodał.

[polecam:https://niezalezna.pl/288775-rusza-do-nas-us-army]

Przypomniał, że m.in. w ub. roku doszło do podpisania polsko-amerykańskiej umowy w zakresie pierwszej bazy z programu Wisła, przewidującego zakup dwóch baterii systemu Patriot. Polska prowadzi też ze stroną amerykańską intensywne rozmowy dotyczące uzyskania ultranowoczesnych 32 bojowych samolotów wielozadaniowych F-35A.

Według Czaputowicza rok 2019 jest wyjątkowy i symboliczny dla Polski. Przypomniał, że wiosną świętowaliśmy 20. rocznicę akcesji do NATO, która była kamieniem milowym w historii naszego kraju i obronności.

- Nie byłoby to możliwe bez wsparcia naszych amerykańskich partnerów

 – powiedział.

Przypomniał również, że w czerwcu tego roku prezydenci USA i Polski podpisali wspólną deklarację o współpracy obronnej, w której uzgodnili trwały charakter obecności amerykańskich sil zbrojnych w Polsce i ich dalsze zwiększenie. Jego zdaniem jest to jakościowa historyczna zmiana oraz potwierdzenie strategicznego partnerstwa Warszawa-Waszyngton.

[polecam:https://niezalezna.pl/283588-niemiecka-gazeta-torpeduje-plan-przeniesienia-baz-us-army-do-polski-pisze-o-miliardach-wyrzuconych-w-bloto]

Szef polskiej dyplomacji przyjechał do 32. Bazy Lotniczej w Łasku, aby mówić o osiągnięciach polskiej polityki zagranicznej w latach 2015-2019, a przede wszystkim o obecność wojsk amerykańskich w Polsce.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl