W sobotę cała Polska czyta „Quo Vadis”

  

W najbliższą sobotę w kilkuset miejscowościach w całej Polsce odbędzie się Narodowe Czytanie. W Ogrodzie Saskim w Warszawie fragmenty „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza będzie czytać Para Prezydencka, a także wielu wyśmienitych aktorów. Wydarzenie będzie dostępne również dla osób niesłyszących i niedosłyszących. 
  
Bohaterką tegorocznej edycji akcji jest powieść „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, polskiego pisarza, publicysty i laureata Nagrody Nobla.

„Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego czytania „Quo vadis”. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą” 

– napisał w liście inaugurującym tegoroczną akcję Prezydent RP Andrzej Duda. 
 
Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim w sobotnie przedpołudnie oficjalnie rozpocznie Para Prezydencka, która weźmie udział także w zakończeniu akcji wieczorem, ok. godz. 21.45. Tego samego dnia, między godz. 16.00-17.00, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda będą również uczestniczyć w Narodowym Czytaniu we wsi Lipków (woj. mazowieckie).
 
Do wspólnego czytania jednego z najważniejszych dzieł polskiej literatury w Ogrodzie Saskim  zaproszono cenionych aktorów m.in.: Ewę Dałkowską, Małgorzatę Kożuchowską, Sonię Bohosiewicz, Dawida Ogrodnika czy Olgierda Łukaszewicza. Każdemu fragmentowi powieści Henryka Sienkiewicza towarzyszyć będzie akompaniament. Wystąpią m.in.: Misia Furtak, Pustki i Włodzimierz Kiniorski. Z myślą o osobach niesłyszących i niedosłyszących całe wydarzenie w Ogrodzie Saskim będzie tłumaczone na język migowy. 
 

(Fot.  screen prezydent.pl)

Dodatkowo będzie można ozdobić swój egzemplarz książki pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania, a także przenieść się do czasów Nerona i zatrzymać czas w kadrze dzięki tematycznej Fotobudce. Biorąc udział w akcji „Czytanie przy kawie” przygotowanej przez Narodowe Centrum Kultury, będzie można napić się darmowej kawy lub herbaty. 
 
 
Do partnerów Narodowego Czytania dołączył w tym roku najpopularniejszy na świecie serwis społecznościowy Facebook. W sobotę umieści na górze strumienia aktualności specjalnie przygotowany komunikat informujący o akcji pod patronatem Pary Prezydenckiej.

- Książki, jako integralna część kultury, są platformą i bodźcem do poznawania świata, poszerzania horyzontów oraz wymiany myśli, spostrzeżeń i poglądów z innymi ludźmi. W tym kontekście współgrają z nowoczesnymi formami komunikacji, takimi jak Facebook, który umożliwia otwartą dyskusję między ludźmi na całym świecie. W dniu Narodowego Czytania chcemy namówić jak największą liczbę Polaków do rozmowy o książkach, dzielenia się swoimi wrażeniami z przyjaciółmi, a przede wszystkim do ich czytania

– mówił Jakub Turowski, Head of Public Policy w Facebooku.
 
Narodowe Czytanie po raz pierwszy odbyło się w 2012 roku. Czytano wówczas „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, a w następnych latach dzieła Aleksandra Fredry, Henryka Sienkiewicza i Bolesława Prusa. Tegoroczna edycja nawiązuje do ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Henryka Sienkiewicza. W 2016 r. przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza.
 
Organizatorami warszawskiej edycji są: Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz Stołeczna Estrada. Patronat medialny nad akcją objęło Polskie Radio i Telewizja Polska. Wydarzenie odbywa się pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: prezydent.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Kierowca autobusu molestował 17-letnią pasażerkę. Został zatrzymany

/ gdansk.policja.gov.pl

  

57-letni kierowca międzymiastowego autobusu usłyszał zarzut molestowania 17-letniej pasażerki. Zamknął nastolatkę w pojeździe i dotykał w intymne miejsca. Został tymczasowo aresztowany. Zdaniem policji mógł się on dopuścić podobnych czynów wobec innych kobiet.

O postawieniu 57-latkowi zarzutu poinformował dzisiaj asp. sztab. Mariusz Chrzanowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Wyjaśnił, że mężczyźnie zarzucono "doprowadzenie przemocą nastolatki do innej czynności seksualnej". Za taki czyn kodeks karny przewiduje do ośmiu lat więzienia.

Chrzanowski powiedział, że do incydentu doszło w ubiegłym tygodniu w międzymiastowym autobusie, po tym, jak pojazd dojechał do końcowego przystanku w Gdańsku. Kierowca miał zamknąć drzwi pojazdu uniemożliwiając 17-latce wyjście z niego i miał ją dotykać w miejsca intymne.

Sprawę zgłosiła policji matka nastolatki, po tym, jak dziewczyna opowiedziała jej o zdarzeniu.

W mijającym tygodniu funkcjonariusze zatrzymali 57-letniego mieszkańca powiatu brodnickiego.

- Dzięki pracy operacyjnej i procesowej policjanci zdobyli materiał dowodowy, który pozwolił prokuratorowi na przedstawienie mężczyźnie zarzutów

 – poinformował Chrzanowski.

Dodał, że – poza molestowaniem 17-latki, na podstawie zebranych dowodów, mężczyźnie postawiono też zarzut naruszenia nietykalności cielesnej innej pasażerki.

Chrzanowski poinformował, że w czwartek, na wniosek gdańskiej prokuratury, pod nadzorem której prowadzone jest śledztwo w sprawie mężczyzny, sąd postanowił o jego tymczasowym aresztowaniu na trzy miesiące.

Oficer prasowy poinformował, że policja podejrzewa, iż 57-latek mógł już wcześniej dopuszczać się molestowania pasażerek. Funkcjonariusze apelują do ewentualnych pokrzywdzonych i świadków o zgłaszanie się do Komisariatu Policji VIII w Gdańsku (ul. Kartuska 245B, tel. 58 321 68 22).

Policja nie podaje, w jakiej firmie pracował przed zatrzymaniem mężczyzna. Lokalne media, powołując się na nieoficjalne źródła, podały tylko, że prowadził on m.in. autobusy kursujące pomiędzy Gdańskiem a Pruszczem Gdańskim.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl