W trakcie wizyty na Ukrainie prezydent Andrzej Duda podkreślił, że Polska w trudnych chwilach stała przy Ukrainie i zapowiedział aktywną pracę na rzecz zbliżenia tego kraju z NATO.

- Polska była pierwszym krajem, który uznał niepodległość Ukrainy 2 grudnia 1991 r. Staliśmy przy Ukrainie w trudnych momentach, w czasie pomarańczowej rewolucji, rewolucji godności, stoimy i dzisiaj, kiedy cały czas trwa niezwykle trudny dla Ukrainy czas konfliktu w wschodniej części i okupacji Krymu. Polska była, jest i wierzę w to, że będzie trwała przy Ukrainie, wspierając europejskie dążenia Ukrainy i transatlantyckie dążenia Ukrainy. Wielokrotnie dawaliśmy temu wyraz. Nie tylko poprzez taką obecność, jak dzisiaj, ale przez aktywną pracę na rzecz zbliżenia Ukrainy choćby z NATO – mówił prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Ukrainy.Andrzej Duda zapowiedział również przekazanie priorytetów polskiej polityki zagranicznej na spotkaniu z korpusem dyplomatycznym Ukrainy.
 

- Dziękuję prezydentowi za zaproszenie na spotkanie z korpusem dyplomatycznym Ukrainy. To spotkanie będzie miało miejsce już wkrótce. Będę tam miał możliwość wystąpienia wobec przede wszystkim ukraińskich ambasadorów, reprezentujących Ukrainę na całym świecie. Cieszę się z tego wystąpienia. Mam nadzieję, że będzie to wystąpienie, które – co może z góry zapowiem – pokażę pewne priorytety w polskiej polityce zagranicznej. Te priorytety, w których kwestia Ukrainy, bezpieczeństwa i budowy wspólnej architektury wolności i niezawisłości naszych państw, a także bezpieczeństwa naszego regionu będzie zajmowała miejsce kluczowe”

- mówił prezydent Duda.