SZCZYT NATO w Warszawie. „Sojusz będzie silny i wiarygodny” NASZA RELACJA

Na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie rozpoczął się oficjalnie szczyt NATO, w którym bierze udział 65 delegacji, 18 prezydentów, 39 ministrów obrony i ponad 2,5 tysiące dyplomatów z całeg

mon.gov.pl / YouTube
Na terenie Stadionu Narodowego w Warszawie rozpoczął się oficjalnie szczyt NATO, w którym bierze udział 65 delegacji, 18 prezydentów, 39 ministrów obrony i ponad 2,5 tysiące dyplomatów z całego świata. Równolegle, jeszcze przed rozpoczęciem szczytu o godzinie 9:00, otwarto Forum Ekspertów Szczytu NATO. Zagrożenie ze strony Rosji, relacje z Ukrainą i wojna w Afganistanie to trzy najważniejsze tematy, które zostaną poruszone na szczycie NATO. „Nie ma lepszej gwarancji pokoju w Europie niż silne NATO” - podkreśla prezydent Andrzej Duda w specjalnym przesłaniu skierowanym do uczestników szczytu.

UWAGA STRONA NIE ODŚWIEŻA SIĘ AUTOMATYCZNIE. KLIKNIJ, ABY ODŚWIEŻYĆ

21:16
Jednym z efektów szczytu NATO będzie dalsze zacieśnienie współpracy Sojuszu z Gruzją

20:57
Na szczycie NATO w Warszawie była też ukraińska lotniczka Nadia Sawczenko. Tutaj z delegacją litewską:20:42
Prezydent USA dotarł już do Pałacu Prezydenckiego. Uczestnicy kolacji są więc w komplecie.

20:31

Do Pałacu Prezydenckiego na uroczystą kolację wyruszył z hotelu prezydent USA Barack Obama.

20:20

Przypominamy: dziś o godz. 20:30 na TVP1 emisja dokumentu o polityce wschodniej śp. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego "Zanim będzie za późno"

20:18
A teraz puśćmy wodze fantazji i wyobraźmy sobie, co byłoby, gdyby w Pałacu Prezydenckim nadal zasiadał Bronisław Komorowski:20:11
Zamek Królewski: premier Beata Szydło przemawia podczas obiadu dla delegacji krajów partnerskich NATO20:10
Przy okazji szczytu NATO w Warszawie na Stadionie Narodowym zorganizowano kilkanaście paneli dyskusyjnych, poświęconych wszystkim kwestiom bezpieczeństwa w Europie. Po zakończeniu jednego z nich szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini stwierdziła, że współpraca na linii UE-NATO w zwalczaniu zagrożeń cybernetycznych i tych związanych z tzw. wojną hybrydową układa się bardzo dobrze.

20:08
Na specjalnej konferencji prasowej szef resortu obrony Szwecji Peter Hultqvist stwierdził, że jego kraj jest bardzo zadowolony ze współpracy militarnej z NATO. Podkreślił, że na bezpieczeństwo w Europie ogromny wpływ mają m.in. manewry wojskowe, w których szwedzkie siły zbrojne bardzo często biorą udział.

19:58
Minister Antoni Macierewicz, podsumowując pierwszy dzień obrad, podkreślił, że udało się zrealizować polskie postulaty. Szef MON, ogłaszając wzmocnienie wschodniej flanki NATO, podkreślił, że Sojusz jest porozumieniem defensywnym:

- To, co państwo opisywali w ciągu ostatnich kilku tygodni jako przecieki, domniemania, okazało się prawdą. Stało się faktem. Nie tylko cztery bojowe grupy batalionowe będą rozmieszczone na wschodniej flance, ale także zostało potwierdzone, że dowództwa tych czterech grup batalionowych będą w Polsce budowane na polskim dowództwie dywizyjnym - dodał. 


19:56
Prezydent Andrzej Duda osobiście wita uczestników uroczystej kolacji, która odbędzie się w Pałacu Prezydenckim 

19:50
Beata Szydło na pokazie sił lotniczych NATO:19:15
Pierwsi goście przybywają na Zamek Królewski na oficjalny obiad dla delegacji krajów partnerskich:19:07
Według nieoficjalnych informacji brytyjski batalion będzie stacjonował w estońskim mieście Tapa. Kanadyjczycy będą umiejscowieni w Ainaži, łotewskim miasteczku portowym niedaleko granicy z Estonią. Z kolei batalion niemiecki na Litwie będzie miał bazę w Rukłe, małym miasteczku w okręgu kowieńskim 

19:01
Inne postanowienia szczytu to umiejscowienie brygady wielonarodowej NATO w Rumunii oraz rozpoczęcie działania tarczy antyrakietowej Sojuszu. Mają też zostać zaczęte prace nad uszczelnieniem systemu informatycznego krajów NATO tak, by były odporniejsze na wrogie cyberataki

18:56

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że kraje NATO nadal będą zwiększać wydatki na obronność.

18:52
Jest decyzja NATO o zwiększeniu obecności wojskowej na wschodzie NATO! Państwem ramowym w Polsce będzie USA. W sumie w Europie Wschodniej znajdą się cztery bataliony NATO.  Niemcy będą państwem ramowym wzmocnionej obecności NATO na Litwie, Kanada – na Łotwie, a Wielka Brytania – w Estonii. Bataliony zaczną działać w 2017 r.

NATO zwiększy także obecność w Europie Południowej.


18:10
Prezydent Francji Francois Hollande po przybyciu na szczyt NATO powiedział, że Rosja dla Francji nie jest wrogiem ani zagrożeniem. I to tyle, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski w Unii Europejskiej kierowanej przez tandem niemiecko-francuski

17:41
- Paradoksalnie Rosja przez swoją politykę spowodowała, że pakt wrócił do swojego najważniejszego zadania, do obrony granic swoich członków -  mówi naszemu portalowi były minister obrony w rządzie Jana Olszewskiego - Jan Parys. Minister towarzyszy podczas pierwszego dnia szczytu NATO szefowi MSZ Witoldowi Waszczykowskiemu.

17:06
Prezydent Duda i Barack Obama rozmawiali głównie o bezpieczeństwie w regionie. Tematem przewodnim było m.in. zaangażowanie strony amerykańskiej w zapewnienie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, w tym Polski i krajów bałtyckich. Polska będzie państwem ramowym, jeżeli chodzi o wzmocnienie wschodniej flanki NATO - powiedział na specjalnie zwołanej konferencji prasowej Marek Magierowski, rzecznik prezydenta. Zapytany, czy między prezydentem Dudą a Obamą doszło do rozmowy o Trybunale Konstytucyjnym, odparł, że jest to wewnętrzna sprawa państwa, a większa część dyskusji została zdominowana przez temat wzmocnienia militarnego NATO

16:28
Tymczasem w alternatywnym świecie "Gazety Wyborczej"...16:25
Szef MSZ Witold Waszczykowski mówi nam: Konflikty są Rosji na rękę, służą do tłumaczenia swoim obywatelom tego, że nie przeprowadzono w tym kraju reform demokratycznych i gospodarczych. To jest klucz do zrozumienia tej sytuacji. Teraz Moskwa będzie straszyć swoich obywateli rzekomym zagrożeniem ze strony NATO

16:23
Antoni Macierewicz zdradza naszym dziennikarzom: "Jesienią polskie lotnictwo będzie brało udział w misji Air Policing. Szczegóły uzgodnimy teraz, podczas spotkań"

15:55

Kończy się publiczna część sesji. Jens Stoltenberg poprosił o opuszczenie sali przez przedstawicieli mediów. Rozpoczynają się rozmowy delegacji.

15:51
- Jesteśmy świadkami polityki agresji i braku poszanowania integralności terytorialnej. Mamy do czynienia z takimi wyzwaniami jak terroryzm i wojny hybrydowe. Szczyt musi pokazać stabilność w czasie niepewności i jedność w czasach podziałów. Musimy pozostać zjednoczeni i pokazać solidarność - powiedział Andrzej Duda, rozpoczynając szczyt NATO.

15:47
- Chciałem podziękować warszawiakom i Polakom za ciepłą gościnę. Szczególne podziękowania chciałem przekazać prezydentowi Andrzejowi Dudzie - stwierdził Stoltenberg.

15:41
Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO, inaugurując szczyt, poprosił o uhonorowanie wszystkich żołnierzy Sojuszu strzegących jego granic i walczących pod jego sztandarem. Uczczono też minutą ciszy wszystkich poległych żołnierzy

15:21


Pierwszego dnia szczytu NATO w warszawskim Ogrodzie Saskim stanęła wystawa poświęcona samotnej misji pułkownika Kuklińskiego. Gdyby sowieckie imperium ruszyło na Europę – Polska przestałaby istnieć. I to jest miarą zasług płk. Kuklińskiego – jesteśmy – te słowa Lecha Kaczyńskiego przypomniał Jarosław Kaczyński w specjalnym liście skierowanym do organizatorów wystawy.

14:46

Trwa powitanie uczestników szczytu NATO. Gości witają prezydent Andrzej Duda i sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg

14:44


- Cieszymy się, że USA wspierają wzmocnienie potencjału militarnego naszego regionu, o którym mówimy, że jest wschodnią flanką NATO - mówił po spotkaniu z prezydentem Stanów Zjednoczonych Andrzej Duda. Z kolei Barack Obama przekonywał: - USA będą odgrywać rolę wiodącą, jeśli chodzi o obecność sił NATO w Polsce. Rozmieścimy tu na zasadzie rotacyjnej jeden batalion amerykańskich żołnierzy. 

14:00
Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z prezydentem USA Barackiem Obamą:13:20

Przedstawiciele władz NATO i UE ogłosili w Warszawie deklarację o wzmocnieniu współpracy. To pierwszy dokument tego typu, który wprost mówi o konieczności zwalczania m.in. zagrożeń hybrydowych.


13:15
Sekretarz Generalny NATO oznajmił, że podjęte zostały kluczowe decyzje dot. cyberbezpieczeństwa sojuszu.

- Dziś podjęliśmy decyzję w oparciu o konsultacje, zwiększymy nasze możliwości przeciwdziałaniu cyberbezpieczeństwu. Zwiększamy też komunikację strategiczną. Opracowujemy różne scenariusze dotyczące zagrożeń hybrydowych. Każdy kraj musi mieć odporność na poziomie narodowym – oświadczył Jens Stoltenberg.

13:00
Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podkreślił, że szczyt NATO rozstrzygnie o trwałej obecności Sojuszu na flance wschodniej

- Szczyt NATO to największy szczyt o przełomowym znaczeniu dla bezpieczeństwa Polski, Europy i świata. Podczas spotkania prezydentów USA i Polski podjęte będą ostateczne decyzje dotyczące wojskowego udziału USA w działaniach obronnych. NATO jest strukturą obronną. Szczyt NATO rozstrzygnie o trwałej obecności Sojuszu na flance wschodniej – mówił minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.

 

 

Jednocześnie minister Macierewicz podkreślał, że NATO jest sojuszem o strukturze obronnej.

- NATO jest formacją, sojuszem, strukturą obronną, defensywną, taką, która jedynie odpowiada na zagrożenia, aby bronić swoich członków. Polska podkreśla, że jesteśmy gotowi współuczestniczyć w takim wymiarze, w jakim jesteśmy do tego przygotowani, na ile nas stać, solidarnie w obronie, w działaniu na rzecz pokoju i bezpieczeństwa, stabilizacji, także flanki wschodniej [...] Cztery bojowe grupy batalionowe, które mają stacjonować na flance wschodniej oraz ciężka brygada amerykańska, która będzie także na tym terenie stacjonować, będą miały, jako swój główny punkt odniesienia, jako swoje główne centrum dowodzenia, właśnie miejsca sytuowane w Polsce - mówił szef MON Antoni Macierewicz na konferencji prasowej.11:45
Stany Zjednoczone są zainteresowane wspieraniem zintegrowanej Europy. Mamy z Unią Europejską najlepsze relacje handlowe. Nie da się od siebie oddzielić USA i Europy. Ona zawsze będzie dla nas najważniejszym partnerem – powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w warszawskim hotelu Mariott.

CZYTAJ WIĘCEJ: Obama w Warszawie: Świat potrzebuje silnej i zjednoczonej Europy

11:30

Pierwszy panel konferencji “NATO w obronie pokoju” zorganizowanej przez Polski Instytut Stosunków Międzynarodowych dotyczył przyszłości Sojuszu Północnoatlantyckiego. Przemawiała b. Sekretarz Stanu USA Madeleine Albright, za której kadencji Polska stała się członkiem NATO.  Albright wspominała o czasach wstąpienia Polski do NATO. Korzystając z tego, że nie jest już dyplomatą ani politykiem pozwoliła sobie na bardziej dosadna ocenę współczesnej sytuacji na arenie międzynarodowej - relacjonuje portalowi niezalezna.pl dziennikarka "Gazety Polskiej Codziennie" Sabina Treffler.

- Rosja prowokuje członków działaniami skierowanymi przeciwko NATO - powiedziała Albright. Za największe współczesne zagrożenia uznała brutalne dyktatury, sekty terrorystyczne i jej efekty w postaci fali uchodźców. Pozytywny wynik referendum ws. Brexit’u uznała za jedną z manifestacji kryzysu. Skrytykowała negatywne zdanie Donalda Trumpa nt. NATO, który uznał, że wkład Stanów Zjednoczonych w Sojusz powinien być mniejszy. Albright przytoczyła dane wg których 3/4 Amerykanów uważa, członkostwo USA w NATO coś dobrego. - NATO jest i będzie odgrywało centralną rolę w kwestii obrony bezpieczeństwa - zapewniała była sekretarz stanu.


Odniosła się również do kłamliwych opinii, że inwestowanie w obronność jest prowokowaniem Putina.

- Moja odpowiedź na te zarzuty jest taka - to on jest prowokatorem - skwitowała. Zaznaczyła przy tym konieczność utrzymywania komunikacji z Moskwą. - Jednym z narzędzi jest rada NATO-Rosja - dodała.


Podsumowując odniosła się do trwającego/rozpoczynającego się dzisiaj Szczytu.

- Zachód wysyła na szczycie w Warszawie sygnał Europie Środkowo-Wschodniej: nic o was bez was – stwierdziła.

Zastrzegła, że NATO musi mieć wyraźnie nakreśloną przyszłość.

- Każdy członek musi sprostać swoim obowiązkom, włącznie z podkreśleniem wartości demokratycznych - mówiła Albright. - Obrona wolności nigdy się nie kończy - podkreśliła Amerykanka. - Nowy rozdział NATO musi opierać się na podstawowych jej założeniach i będzie polegało na jedności - podsumowała.


Do wartości odniósł się również polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w swoim wystąpieniu.

- Demokracja, swobody obywatelskie, rządy prawa są w polskim DNA - zaznaczył. Podkreślił, że aby utrzymać pokój należy pamiętać o minionych wojnach. Odnosząc się do trudnej sytuacji na wschodzie Ukrainy i utrudnionym dialogu z Moskwą podkreślił, że Rosja nie została oszukana przez Zachód. - Nikt jej nie obiecywał imperialnej dominacji nad krajami sąsiednimi - dodał. - Rosja żywi się niestabilnością innych. Jest prowokatorem - zaznaczył.

11:20


11:15
Prezydent Afganistanu podziękował prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie za zaangażowanie polskich żołnierzy w budowę pokoju w jego kraju.11:00

- Bezpośrednią przyczyną dla której tu jesteśmy jest agresywna polityka Rosi, która zaatakowała Ukrainę i która okupuje tereny należące do Gruzji, to właśnie Rosja jest agresorem – podkreślił w Warszawie podczas porannej konferencji sekretarz generalny NATO w odpowiedzi na sugestie jednej z rosyjskich dziennikarek jakoby to sojusz NATO miał być agresorem.

Dziennikarka „Russia Review” zapytała Stoltenberga o to, czy naprawdę wierzy w to, że Rosja chce zaatakować Polskę i kraje Bałtyckie. Dziennikarka sugerowała, że to „NATO zbliża się do rosyjskich granic”.

Sekretarz generalny NATO odpowiedział w mocnych słowach:

- Bezpośrednią przyczyną dla której tu jesteśmy jest agresywna polityka Rosi, która zaatakowała Ukrainę i która okupuje tereny należące do Gruzji, to właśnie Rosja jest agresorem – podkreślił - Jesteśmy tutaj po to, żeby chronić te państwa, które jako wolne, niezależne narody decydują się na udział w NATO i mają do tego pełne prawo- dodał.

Pytany podczas tej samej konferencji o to, jak NATO zamierza układać swoje stosunki z Rosją.

- Jedyną drogą do tego, żeby wpłynąć na Rosję jest nasza obecność w tych krajach, budowanie silnej obrony ( nie tylko poprzez obecność czterech batalionów, ale także poprzez inne elementy współpracy krajów NATO) i równoczesny dialog z Rosją – podkreślił.
10:10
Pierwszy dzień Szczytu NATO rozpoczął się od otwarcia forum ekspertów, które towarzyszy spotkaniom. Oficjalnej ceremonii dokonali prezydent Polski Andrzej Duda i sekretarz generalny Jens Stoltenberg. W swoich przemowach przypomnieli o wartościach, na których opiera się Sojusz Północnoatlantycki - wolność, jedność, solidarność i pokój oparty na prawie.  
 
CZYTAJ WIĘCEJ: Sekretarz Generalny NATO ujawnia: W Warszawie podejmiemy decyzje ws. dalszego umacniania wschodniej flanki
 
9:46
Uroczyste rozpoczęcie szczytu NATO poprzedziło otwarcie Forum Ekspertów Szczytu NATO. „Uważamy, że przyszłością relacji musi być dialog. Dialog prowadzony przez silny sojusz” - oświadczył prezydent Andrzej Duda przemawiając w trakcie uroczystego otwarcia Forum.
ZOBACZ FILM:

 
CZYTAJ WIĘCEJ: Mocna deklaracja Andrzeja Dudy na Forum Ekspertów Szczytu NATO: Bezpieczeństwo nie jest towarem, jest wartością
 
Szefowie państw i rządów NATO (razem z Czarnogórą) odbędą popołudniu pierwsze spotkanie, po którym nastąpi konferencja prasowa Sekretarza Generalnego. Przywódcy będą uczestniczyć w kolacji roboczej, na którą zaproszeni zostaną  przywódcy Finlandii, Szwecji oraz  szefowie Rady Europejskiej i  Komisji Europejskiej  

 
Szczyt będzie kontynuowany w sobotę, 9 lipca 2016 r. W godzinach porannych odbędzie się spotkanie poświęcone Afganistanowi z udziałem szefów państw i rządów NATO oraz  przedstawicieli 19 krajów partnerskich i organizacji międzynarodowych w tym uczestnikami misji NATO Resolute Support. Program przewiduje drugą sesję Rady Północnoatlantyckiej, na którą zaproszone będą Jordania, Rada Europejska oraz Komisja Europejska. Ostatnie spotkanie, na które zaproszono prezydenta Ukrainy Petro Poroszenkę, zostanie przeprowadzone w formacie Komisja NATO-Ukraina. Po każdym z wymienionych wyżej punktów odbędzie się konferencja prasowa Sekretarza Generalnego NATO.   
 
Ponadto ministrowie spraw zagranicznych oraz ministrowie obrony narodowej odbędą równoległe spotkania. Sesja Komisji NATO-Gruzja zaplanowana jest na 8 lipca popołudniu na szczeblu ministrów spraw zagranicznych. Spotkanie Platformy ds. Interoperacyjności odbędzie się 9 lipca na szczeblu ministrów obrony. Ministrowie obrony państw NATO spotkają się z 25 krajami partnerskimi, które współpracują z NATO ws. Interoperacyjności. Format spotkania będzie następujący: 28 ministrów obrony państw NATO oraz następujących krajów: Armenia, Australia, Azerbejdżan, Bahrajn, Bośnia i Hercegowina, Finlandia, Gruzja, Irlandia, Japonia, Jordania, Kazachstan¬, Republika Korei, Mołdawia, Mongolia, Czarnogóra, Maroko, Nowa Zelandia, Serbia, Szwecja, Szwajcaria, Macedonia, Tunezja, Ukraina i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

 

Źródło: Twitter,TVP Info,niezalezna.pl

#Andrzej Duda #Barack Obama #szczyt NATO #NATO #Warsaw Summit Experts’ Forum

Sabina Treffler,rz,Roman Andrzej Stańczyk,MP,Konrad Wysocki
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo