- Ta inwestycja ma charakter przełomowy. Jestem tutaj jako prezydent RP po to, żeby podziękować wizjonerowi, który natchnął polskich polityków, aby to strategiczne przedsięwzięcie zrealizować. Jestem tu po to, żeby podziękować śp. Prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu - powiedział Andrzej Duda w trakcie uroczystości nadania imienia Lecha Kaczyńskiego gazoportowi w Świnoujściu.

Prezydent Andrzej Duda zabrał głos kilkanaście minut po tym, jak Jarosław Kaczyński wraz z Martą Kaczyńską odsłonili tablicę z napisem "Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego". 


- To prof. Lech Kaczyński wykładał jasno kwestie polskich interesów, które muszą być zrealizowane, aby Polska mogła być państwem suwerennym i silnym. Jednym z najważniejszych elementów tej wizji stanowiła kwestia bezpieczeństwa, także energetycznego. Bezpieczeństwo energetyczne to przede wszystkim samodzielność i niezależność. [...] Dziś cieszmy się, że ten piękny wielki obiekt, symbol polskiego nowoczesnego rozwoju gospodarczego, nosi imię Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Niech żyje ta wielka dumna, suwerenna Polska, o której Lech Kaczyński tak marzył!

- mówił Andrzej Duda.

Po nim krótkie przemówienie wygłosiła premier Beata Szydło:

Polska jest państwem bezpiecznym, które zaczyna się bardzo szybko rozwijać. Kiedy prof. Lech Kaczyński mówił o bezpieczeństwie energetyczm, mówił o bezpieczeństwie nas wszystkich. Lech Kaczyński dokonał rzeczy wielkiej, która pozostaje naszym zobowiązaniem i testamentem: myśleć o Polsce, nie pozwolić, by Polska była państwem, które może ulegać wpływom innych. Rząd PiS jako swoje zobowiązanie przyjmuje program bezpiecznej i suwerennej Polski Lecha Kaczyńskiego.


Do zebranych przemówił również Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej:


Bezpieczne dostawy energii dla naszej gospodarki to fundament bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Prezydent Lech Kaczyński mówił, że to droga do utrwalenia naszej niepodległości. W takich kategoriach trzeba patrzeć na to, co staramy się robić w tej dziedzinie. [..] W rozmowach z prezydentem Lechem Kaczyńskim dotykaliśmy kwestii umiejętności naszego państwa realizacji projektów, które muszą wykraczać poza horyzont jednej kadencji parlamentarnej, kadencji prezydenckiej. [...] Zrealizowanie tej inwestycji, mimo wszystkich problemów politycznych w ciągu ostatnich 8 lat, to dowód na rosnącą dojrzałość naszego państwa.