Tak rządzili Tusk i Kopacz - w Sejmie audyt 8 lat koalicji PO-PSL

Rząd Beaty Szydło przedstawia dziś audyt działań poprzedników.

Tomasz Hamrat/Gazeta Polska
Rząd Beaty Szydło przedstawia dziś audyt działań poprzedników. Był on zapowiadany od dawna. Czego można się spodziewać? - minister Beata Kempa dała do zrozumienia, że prokuratura będzie miała pełne ręce roboty. Przedstawienie raportu rozpoczęło się o godzinie 9.15 w Sejmie. Każdy z ministrów w trakcie swoich wystąpień informuje wnikliwie na temat stanu, w jakim zastał resort po przejęciu władzy po wyborach parlamentarnych. Dotychczasowe informacje nie pozostawiają złudzeń, w jakim stanie rząd PO-PSL pozostawił po sobie instytucje publiczne oraz ministerstwa. TUTAJ PROWADZIMY RELACJĘ NA ŻYWO.

20:30
ZOBACZ FILM z wystąpieniem ministra Antoniego Macierewicza:20:20
W trakcie prezentacji audytu resortu obrony narodowej minister Antoni Macierewicz ujawnił, że Służba Kontrwywiadu Wojskowego bezprawnie inwigilowała dziennikarzy m.in. Telewizji Polskiej, „Gazety Polskiej” i „Naszego Dziennika” oraz polityków opozycji, w tym byłego premiera Jana Olszewskiego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Macierewicz: SKW inwigilowała dziennikarzy w tym redaktorów „Gazety Polskiej”

20:15


19:55


19:40


19:30

- Co takiego wam Polska zrobiła, że pozostawiliście ją bezbronną. Co takiego musiało się zdarzyć w Siłach Zbrojnych i w waszych głowach, że w chwili, gdy zbliżał się największy konflikt, największe zagrożenie naszego kraju, głosiliście pochwałę bezpieczeństwa. A szef MSZ w waszym rządzie stwierdzał, że Rosja rychło będzie członkiem NATO. Co takiego się działo w waszych głowach, że takie bzdury wygadywaliście – pytał Antoni Macierewicz.

- Państwu należy się nie krytyka, ale wobec wielu z państwa należą się konsekwencje karne, za to co zrobiliście – mówił Antoni Macierewicz prezentując audyt resortu obrony narodowej po przejęciu ministerstwa po rządach PO-PSL.

Szef MON ujawnia, że stan polskiej armii w chwili przejęcia przez niego resortu był tragiczny, a Polska nie była nawet w stanie prowadzić realnych działań obronnych wobec potencjalnych zagrożeń.

CZYTAJ WIĘCEJ: #Audyt w MON. Mocne słowa Macierewicza: Co takiego wam Polska zrobiła, że pozostawiliście ją bezbronną?

19:10


19:05


ZOBACZ FILM z wystąpieniem ministra Mariusza Błaszczaka:


19:00

- Stawiam tezę o wykorzystywaniu policji w celu antagonizowania środowisk niewygodnych władzy. Tak było w przypadku rolników oraz kibiców, którzy ośmielili się krytykować Donalda Tuska - mówi Mariusz Błaszczak.


18:55

- Za rządów PO-PSL zlikwidowano połowę posterunków policji  - ujawnił minister Mariusz Błaszczak.

 

 

Jednocześnie szef MSWiA zwrócił uwagę, że to za rzadów PO-PSL, w sytuacji, w której do Europy dociera fala imigrantów w kraju zlikwidowano dwa oddziały Straży Granicznej: sudecki i podkarpacki.

- W przyszłym tygodniu oddział podkarpacki zostanie przywrócony – zapowiedział minister Błaszczak.


18:52
ZOBACZ FILM z wystąpieniem ministra Zbigniewa Ziobro:18:50
Przedstawiając wyniki audytu po rządach PO-PSL w resorcie sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie szczędził mocnych słów. Wyliczając największe afery, które poprzednia ekipa rządząca próbowała zamiatać pod dywan Ziobro stwierdził, że jeszcze żaden rząd po 1989 roku nikt nie zdemolował wymiaru sprawiedliwości w takim stopniu, jak zrobiła to ekipa PO-PSL.
CZYTAJ WIĘCEJ: Ziobro nokautuje ekipę PO-PSL: żaden rząd przed wami nie zdemolował tak wymiaru sprawiedliwości


18:40
18:30

- Wymiar sprawiedliwości był gwarantem zamiecenia pod dywan wszystkich afer rządu PO-PSL. - mówi minister Zbigniew Ziobro.


18:14
ZOBACZ FILM z wystąpieniem ministra Konstantego Radziwiłła18:12
Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł ujawnia, że Polska zajęła 34. na 35 miejsc w Europejskim Konsumenckim Indeksie Zdrowia .

 

- Projekt informatyzacji służby zdrowia działa jedynie w ograniczonym zakresie, w środowisku testowym. Staramy się ratować projekt informatyzacji, jednak budżet jest nadal narażony na ogromne straty  - tłumaczy minister Radziwiłł.

 

 
 


18:00


17:55
17:46
ZOBACZ FILM z wystąpieniem ministra Krzysztofa Jurgiela17:45

- Doprowadzano do sprzedaży polskiej ziemi i zakupu jej przez cudzoziemców. Politykę PO-PSL charakteryzował brak skutecznej ochrony rynku krajowego. Rządy PO-PSL można określić słowami: nieudolność, nieskuteczność, opieszałość, arogancja wobec organizacji rolniczych - mówi minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel.

 

 


17:38


17:35

- Przez niezakończenie projektów rząd PO-PSL nie wykorzystał 500 mln zł. środków UE . Można policzyć na palcach jednej ręki projekty, które przyniosły korzyść obywatelom.  System ePUAP kosztował 120 mln zł, a charakteryzuje go gigantyczny poziom awaryjności  - mówi minister cyfryzacji.

 17:32
ZOBACZ FILM z wystąpieniem minister Anny Streżyńskiej:17:30

- Rozpoczęto wydawanie miliardów zł. bez zintegrowanej strategii informatyzacji państwa.  [...] Niewspółmiernie duża część środków wpływała do określonych grup mediów na przykład „Gazety Wyborczej” i „Newsweeka” - ujawnia minister cyfryzacji Anna Streżyńska.


 
17:20
ZOBACZ FILM z wystąpieniem ministra Jarosława Gowina:17:18

- Ustawa o szkolnictwie wyższym miała wiele nowelizacji, jednak dalej pozostaje nieczytelna. Problemem ministerstwa był arbitralny sposób wprowadzania zmian. Nie konsultowano ich ze środowiskiem akademickim – mówił Jarosław Gowin.

 

 


17:15


17:05
ZOBACZ FILM z wystąpieniem ministra Krzysztofa Tchórzewskiego:17:00

- Wskutek błędnych decyzji spółki energetyczne stracą swoje możliwości kredytowe. - mówi Krzysztof Tchórzewski minister energii.

 


16:52
ZOBACZ FILM z wystąpieniem ministra Witolda Waszczykowskiego:16:50
Okazuje się nawet, że za rządów PO-PSL resort dyplomacji zakupił nawet profesjonalny stół do masażu. Stół później wraz ze swoim właścicielem został przekazany do Kancelarii Sejmu, a następnie znów trafił do MSZ. Ostatecznie został nieodpłatnie przekazany do jednej z placówek medycznych.16:4716:45
Witold Waszczykowski ujawnia, że zaledwie dwa dni po przegranych wyborach, 27 października 2015 roku PO ustaliła termin szczytu NATO w Warszawie.

 
Ponadto szef MSZ poinformował o likwidacji ponad 50 punktów szyfrowych w placówkach polskich dyplomatycznych na świecie. Jego zdaniem pracownicy polskiej dyplomacji oduczyli się pisać zwięzłe notatki z elementami informacji niejawnych, a rozliczani byli na podstawie Twittów.

16:4016:30

Stan w jakim zastałem politykę zagraniczną określam eufemistycznie jako niezadowalający. W latach 2007-2015 podjęto szereg błędnych decyzji politycznych, które osłabiły pozycję międzynarodową Polski. Zasoby, którymi dysponowała Polska nie były optymalnie wykorzystane do realizacji polskich interesów, a MSZ było zarządzane w sposób szczególnie autorytarny. Audyty i kontrole wykazały jasno, że wiele procedur i przepisów wewnętrznych nie było przestrzeganych. Chodzi o rozliczanie m.in. kosztów delegacji służbowych.Niewystarczające polskie zdolności do analizy tego, co dzieje się w otoczeniu międzynarodowym. Nawet jeżeli analiza była prowadzona, jej wyniki nie przekładały się na działania operacyjne polskiej polityki zagranicznej. Na poziomie rządu przyjmowano błędne założenia. Skupiano się na kwestiach wizerunkowych, a nie ochronie interesów Polski. Szukano za wszelką cenę kompromisów, często drogą ustępstw, a nawet wasalizacji - tłumaczy w Sejmie szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski.

Szef MSZ przypomina też "sukcesy" wizerunkowe poprzedniej ekipy, o które tak bardzo zabiegano za rządów PO-PSL.

- Co w ogóle udało się zrealizować? Bączka – mówi Witold Waszczykowski.


Szef MSZ przypomina, że miał być to gadżet, który miał symbolizować polską myśl techniczną i promować rozwój gospodarki. Okazało się, że niestety nie działa, ponieważ został źle wyważony.
Innym gadżetem miał być ołówek ekologiczny.

- Za zamieszczone tam logo złożone z 5 skierowanych do góry strzałek trzeba byłĸo zapłacić ponad 90 tys. Zł – mówi Waszczykowski.


Z kolei w roku chopinowskim, do uczniów i studentów próbowano dotrzeć poprzez komiks.

- Jest jeszcze przed 19:00 dlatego nie będę tu cytował, ale odsłuchajcie sobie taśmy od „Sowy i Przyjaciół” to jest ten sam język.

16:22
ZOBACZ FILM z wystąpieniem minister Elżbiety Rafalskiej:16:20
Elżbieta Rafalska minister rodziny, pracy i polityki społecznej zauważa, że również i w tym resorcie za rządów PO-PSL prowadzona była polityka turystyczna. Poprzedni minister odbywał wiele kosztownych podróży zagranicznych, które nie miały żadnego merytorycznego uzasadnienia. To jednak nie koniec.


16:10
Elżbieta Rafalska minister rodziny, pracy i polityki społecznej ujawnia, że za rządów PO-PSL najbiedniejsze rodziny nie otrzymywały wsparcia od państwa .
16:05
ZOBACZ FILM z wystąpieniem ministra Witolda Bańki:16:00
Minister sportu i turystyki Witold Bańka ujawnia, że za rządów PO-PSL w resorcie podróżowano po całym świecie. Na przykład do Teksasu jeżdżono, żeby zobaczyć jak rośnie trawa, którą planowano zasiać na Stadionie Narodowym. Wyjeżdżano również do Turcji, żeby zobaczyć tam koncert Madonny, zanim zorganizowano go w Polsce.

- Przeznaczono ok. pół mln zł na podróże i to nie dla pracowników resortu - podsumowuje minister Witold Bańka.

  


15:45

- Rząd PO-PSL to katastrofa w gospodarce morskiej, zapoczątkowana likwidacją MGMiZS. Początek rządów PO PSL oznaczał  koniec przemysłu stoczniowego w Szczecinie. - tłumaczy minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk.

 15:40
ZOBACZ FILM z wystąpieniem minister Zalewskiej:15:35

- Audyt rządów PO-PSL wykazał wiele przykładów niechlujnego marnotrawstwa – tłumaczy minister Anna Zalewska.

Okazuje się, że na przykład 7 tys. zł kosztowało resort edukacji przygotowanie opisu... zamówienia na zakup 7 dywanów.  Dalej było jeszcze ciekawiej. 30 tys. zł przeznaczono na szkolenie pracowników w jednej z firm, która może poszczycić się warsztatami na temat: „Jak porozumieć się z kosmitą?” oraz grami „Zombigedon” czy „Dzień zagłady”.


15:28

-Polscy nauczyciele zamiast uczyć, wypełniają papierki,przez co brakuje im czasu na uczniów - mówi minister Anna Zalewska.15:20
Analiza stanu resortu edukacji narodowej po rządach PO-PSL jest miażdżąca:15:18
ZOBACZ FILM z wystąpieniem ministra Piotra Glińskiego:15:15

- Nie zabezpieczono finansowo wielu zadań z zakresu edukacji. [...] Ratowaliśmy projekt e-podręcznik, ponieważ dotąd nie był on prawidłowo rozpisany. - tłumaczy minister edukacji narodowej Anna Zalewska.


15:08

- RządPO-PSL naraził polskie społeczeństwo na ryzyko utraty tożsamości kulturowej - ujawnił wicepremier Gliński.
15:05
Zamek Królewski po mocno zaniżonych cenach wynajmował pomieszczenia Bronisławowi Komorowskiemu.


14:55
Minister Gliński zwraca również uwagę na pewien absurd. Instytut Adama Mickiewicza nie był zainteresowany promowaniem twórczości własnego patrona.

- Instytut Adam Mickiewicza nie chciał promować twórczości swojego patrona za granicą - mówił prof. Glińśki.


14:50
Z treści audytu wynika, że Narodowe Centrum Kultury krótko przed wyborami promowało książki Ryszarda Petru.

14:45

- Audyt ujawnił długą kolejkę instytucji będących na skraju upadku - mówi wicepremier Piotr Gliński.

 

 


14:40
Wicepremier Piotr Gliński analizując sytuację Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego stwierdził, że resorcie za rządów PO i PSL panowała lekkomyślność i dowolność.
 

- Skutkiem kłopotów wyznaczania celów był m.in. brak koordynacji projektów resortu.

 


14:30
ZOBACZ FILM z wystąpieniem minister Beaty Kempy:14.26
Ponad ćwierć miliona złotych kosztowała wyborcza szopka Ewy Kopacz z wyjazdowymi posiedzenia rządu. Osiem takich zabaw kosztowało ok. 216 tys. zł plus koszty dodatkowe ponad 80 tys. zł - podał minister Kempa

14.22
Urzędnicy Kopacz i Tuska byli gadatliwi...14.18
Setki tysięcy złotych kosztował propagandowy zespół Macieja Laska - wynika z audytu w Kancelarii Premiera.

14.09
Stacje informacyjne podczas przemówienia minister Kempy pokazują Ewę Kopacz - mina nietęga

14.04
Roczny deficyt w budżecie Kancelarii Premiera - za czasów Ewy Kopacz i Donalda Tuska - wynosił po kilkanaście milionów złotych w większości lata, gdy oni kierowali KPRM

14.02
Minister Beata Kempa rozpoczyna prezentację audytu działalności Kancelarii Premiera .

14.01
Obrady Sejmu zostały wznowione

13.35
Ewa Kopacz odniosła się do raportu rządu. - To próba zakłamania dobrych 8 lat. Ministrowie opierają się na danych z „taśmówki” – powiedziała na konferencji prasowej.

13.20
W internecie wrze po pierwszej części audytu rządu PO-PSL. „Teraz działania i kajdanki na łapach" - piszą internauci.

12.52
Prezes PiS o rządach PO: osiągnął dno CZYTAJ WIĘCEJ

12.00
Marszałek Sejmu zarządził przerwę do godziny 14.00

11.54
AŻ TRUDNO UWIERZYĆ!: akcją CBA zatrzymania na Śląsku gangsterów kierowało dwóch oficerów, którzy przyjechali pijani. Jeden z nich spowodował wypadek samochodowy - kulisy działania służb za rządów PO-PSL ujawnia minister Mariusz Kamiński.

11.5211.49


11.44
W Smoleńsku ABW nie wykonała żadnych czynności - ujawnia minister Kamiński i dodaje, że skoncentrowano się na inwigilowaniu środowiska podważającego oficjalną wersję przyczyny tragedii

11.43
Morawiecki: Kończymy z bylejakością i polityką nic nierobienia CZYTAJ WIĘCEJ

11.36
Koordynator służb specjalnych podaje szczegóły inwigilacji i działań operacyjnych wobec dziennikarzy. Dotyczyły one 52 osób

11.34
Minister Mariusz Kamiński mówi o audycie w służbach specjalnych i ujawnia jak były wykorzystywane do nękania opozycji w czasach PO-PSL

11.29
Na promocję polskiego handlu wydawano jedynie 5 gr z każdej przeznaczonej na to złotówki - podkreśla wicepremier

11.25
Minister Morawiecki zwrócił się do niedawno demonstrujących, że zamiast narodowych flag mieli tylko jej fragment - tą białą część.

11.23
Więcej o porażającym wystąpienia ministra Dawida Jackiewicza WIĘCEJ TUTAJ

11.19
Na mównicę wyszedł wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. I już na początku padły mocne słowa: 65% sektora bankowego jest w rękach podmiotów zagranicznych.

11.08
Jeden z prezesów spółki Skarbu Państwa zażyczył sobie... złotego mercedesa!!!!


11.06


11.02
W poselskich ławach PO cisza - wystąpienie Jackiewicza poraża. Liczby, daty, nazwy firmy. FAKTY, FAKTY - PATOLOGIA, PATOLOGIA

10.59
Obrzydliwa pazerność - menadżerowie zarabiali miliony, a służbowymi pieniędzmi płacili za.. fryzjera!!!


10.58


10.54
Wystąpienia ministra Jackiewicz szokujące - skala rozrzutności i patologii gigantyczna, podawane sumy bezsensownego wydawania pieniędzy nie do wyobrażenia.

10.52
Pensje prezesów spółek państwowych sięgały 6 mln rocznie - podał Jackiewicz

10.48
Minister Jackiewicz podaje szokujące dane - o gigantycznych odprawach i zarobkach szefów spółek Skarbu Państwa za poprzedniej ekipy

10.45
Wystąpienie ministra Szałamachy.10.43
Minister Dawid Jackiewicz przedstawia audyt dotyczący gospodarowania majątkiem Skarbu Państwa

10.38
Marszałek Brudziński z troską zwrócił się do posłów Pomaski i Nitrasa komentując ich internetową aktywność. - Młodzi mają później niezłą "bekę" - stwierdził zwracając się do posłów PO.

10.32
Na tym rulonie są wymienione firm, które straciły majątki na współpracy z poprzednią ekipą. Lista jest długa, przerażająco długa.

rz,mg,gb
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo