Prokurator Marek Pasionek dla Niezalezna.pl: Będą ekshumacje i wskazanie winnych

- Zajmiemy się każdym zaniedbaniem, do którego doszło przez ostatnie lata. Nie może być tak , żeby wina została bez kary.

prezydent.pl
- Zajmiemy się każdym zaniedbaniem, do którego doszło przez ostatnie lata. Nie może być tak , żeby wina została bez kary. Sprawa zamiany ciał jest wstrząsająca, tym bardziej niezrozumiale jest milczenie urzędników państwowych, którzy wiedzieli o tym i nic nie zrobili - mówi Marek Pasionekz Prokuratury Krajowej, szef zespołu prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej, w rozmowie z Dorotą Kanią.

Część rodzin smoleńskich uważa, że powinny być przeprowadzone ekshumacje szczątków ich bliskich. Nie mogli się doprosić decyzji w tej sprawie od wojskowych śledczych, którzy wcześniej badali sprawę smoleńskiej tragedii. Czy już pan podjął decyzję w tej sprawie?
Jestem przekonany o tym, że ekshumacje są nieuniknione. Zbyt wiele jest wątpliwości, by można je było wyjaśnić bez kolejnych badań. Musi być jednak zachowana żelazna zasada: najpierw prokuratura rozmawia z rodzinami ofiar, pełnomocnikami rodzin, a następnie – po uzyskaniu ich zgody – informujemy za pośrednictwem mediów opinię publiczną. Nie może być tak, że rodziny o naszych decyzjach ustaleniach dowiadują się z mediów.

„Gazeta Polska” ujawniła, że poprzednia władza już pół roku po tragedii wiedziała, że zostały zamienione ciała, że w grobie prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego w Panteonie Świątyni Opatrzności Bożej jest pochowana inna osoba. Wcześniej Ewa Kopacz, minister zdrowia i inni przedstawiciele rządu zapewniali, że przepisy nie pozwalają na otwarcie trumien po przewiezieniu ich z Rosji do Polski.
Zajmiemy się każdym zaniedbaniem, do którego doszło przez ostatnie lata. Nie może być tak, żeby wina została bez kary. Sprawa zamiany ciał jest wstrząsająca, tym bardziej niezrozumiale jest milczenie urzędników państwowych, którzy wiedzieli o tym i nic nie zrobili. Przecież jeżeli istniał chociażby cień wątpliwości, należało wykonać ekshumację. Można to było zrobić przecież bez rozgłosu, dyskretnie, w porozumieniu z rodziną. Dlaczego tego nie zrobiono? Mam nadzieję, że będziemy mogli odpowiedzieć na to pytanie.

„Ta sprawiedliwość może mieć miejsce tylko wtedy, jeżeli są odpowiednie przesłanki prawne. Ja nie mogę rozstrzygać, jakie te wyniki będą. Wiem, że zaczęło się prawdziwe śledztwo i wiem, że Polacy wielokrotnie mylili się, że przebaczali zbyt łatwo. Przebaczenie jest potrzebne, ale po przyznaniu się do winy i wymierzeniu odpowiedniej kary” – to słowa Jarosława Kaczyńskiego wypowiedziane podczas 6. rocznicy katastrofy.
Zgadzam się w całości z panem prezesem Jarosławem Kaczyńskim – winni, którzy popełnili przestępstwo, muszą być ukarani. Mamy porządek prawny i nim się musimy kierować. Jeżeli w konkretnych przypadkach nastąpiło przedawnienie, to winni zaniedbań powinni być wskazani – społeczeństwo powinno poznać, kto konkretnie dopuścił do tych sytuacji.

Ostatni sondaż CBOS wskazał, że aż 65 procent respondentów uważa, że poprzednie władze – koalicja PO–PSL w sprawie dopuściła się zaniedbań w związku z wyjaśnianiem katastrofy.
Zgadzam się z tym całkowicie tym bardziej, że jako prokurator byłem w Moskwie i na własne oczy widziałem, co tam się działo. To badanie pokazuje też, że Polacy chcą się dowiedzieć prawdy o śmierci prezydenta RP. Śp. prof. Lech Kaczyński zginął w drodze do Katynia, razem z nim zginęli przedstawiciele państwa polskiego. Jestem przekonany, że nawet ci, którzy nie głosowali w wyporach na prezydenta Kaczyńskiego, chcą poznać prawdę, chcą się dowiedzieć, co naprawdę stało się w Smoleńsku 10 kwietnia 2010r.

Na szczęście nie udało się poprzedniej władzy doprowadzić do zmarginalizowania sprawy Smoleńska.
Nie i to przede wszystkim dzięki determinacji rodzin ofiar i gigantycznej pracy pana ministra Antoniego Macierewicza. Gdyby nie on i współpracujący z nim naukowcy w Zespole Parlamentarnym, wiele faktów nigdy nie wyszłoby na jaw. Trzeba o tym mówić i przypominać o tej ogromnej pracy w bardzo trudnych warunkach, pod ciągłym „ostrzałem” medialnym. Bardzo dobrze się stało, że ci sami specjaliści są w rządowej komisji powołanej przez pana ministra Macierewicza w ramach Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego.

 


Źródło: niezalezna.pl

Dorota Kania
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo