Jeden z brukselskich zamachowców przybył do Europy jako syryjski uchodźca

  

Osama Krayen, który współorganizował zamach w brukselskim metrze, przybył do Europy we wrześniu 2015 r. Miał fałszywy syryjski paszport. Dostał się przy jego pomocy na grecką wyspę Leros, skąd trafił do ośrodka dla uchodźców w Niemczech. Tam spotkał się z Salahem Abdeslamem.

Krayem pochodzi ze szwedzkiego Malmo, ale jako muzułmanin i Arab udał się do Syrii, gdzie walczył w szeregach Państwa Islamskiego. W styczniu 2015 r. wstawił swoje zdjęcie na Facebooku z bronią automatyczną i w stroju wojskowym. W podpisie pochwalił się, że walczy w Państwie Islamskim. 

Do Europy Krayen dostał się dzięki Angeli Merkel i innym europejskim politykom, którzy pozwolili na niekontrolowany napływ na nasz kontynent fali nielegalnych imigrantów. Z fałszywym paszportem Syrii Arab trafił na grecką wyspę Leros. Tam we wrześniu 2015 r. został zarejestrowany jako syryjski uchodźca. Już 3 października Krayem był w ośrodku dla azylantów w Niemczech. Tam spotkał się z Salahem Abdeslamem, jednym z "mózgów" ataków terrorystycznych przeprowadzonych w Paryżu 13 listopada 2015 r. Abdeslam zabrał go do Brukseli.

Krayen odegrał aktywną rolę w zamachach w Belgii. Kamera monitoringu zarejestrowała, jak wchodził wraz z zamachowcem-samobójcą do stacji metra Pétillon, na której chwilę później doszło do eksplozji. 

23-letni Krayem został zatrzymany wczoraj przez belgijskie służby. Wraz z nim aresztowano 31-letniego Mohameda Abrini, marokańskiego Araba z belgijskim paszportem. Abrini pomagał Salahowi Abdeslami w zorganizowaniu zamachów w Paryżu. Uczestniczył też w atakach w Brukseli. To właśnie on był tajemniczym trzecim mężczyzną w kapeluszu, którego uchwyciły kamery na lotnisku Zaventem tuż przed wybuchem ładunków na ciałach dwóch jego kolegów.
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: time.com,deredactie.be,niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...


Dymisja Jarosława Gowina trafiła już do premiera. Wkrótce trafi na biurko prezydenta RP

Zdjęcie ilustracyjne / Tomasz Hamrat/Gazeta Polska

  

Jarosław Gowin złożył wczoraj stosowne dokumenty z wnioskiem o dymisję do premiera Mateusza Morawieckiego. Zgodnie z procedurami, wniosek zostanie przekazany do prezydenta. Poinformował o tym dziś rzecznik rządu Piotr Müller.

Wczoraj szef Porozumienia Jarosław Gowin, wicepremier i minister szkolnictwa wyższego, oświadczył, że podaje się do dymisji z obu pełnionych funkcji. Zaznaczył, że jego ugrupowanie, Porozumienie, pozostaje częścią Zjednoczonej Prawicy. Na funkcję wicepremiera rekomendował minister rozwoju Jadwigę Emilewicz.

Müller w Polskim Radiu 24 poinformował, że na ręce premiera Mateusza Morawieckiego wpłynęła dymisja Jarosława Gowina.

- Pan premier Jarosław Gowin złożył już stosowne dokumenty z wnioskiem do pana premiera Morawieckiego

 - powiedział. Jak dodał dokumenty zostały przekazane w dniu, kiedy Gowin ogłosił decyzję o rezygnacji.

- Teraz dymisja zostanie zgodnie z procedurami przekazane do pana prezydenta, bo zmiany w składzie Rady Ministrów dokonuje pan prezydent na wniosek premiera

 - zaznaczył.

- W związku z tym taki wniosek zostanie skierowany do pana prezydenta i zostaną dokonane zmiany w Radzie Ministrów

- dodał rzecznik rządu.

Müller pytany o dzisiejszą informacje, że poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk zrezygnował z funkcji wiceministra funduszy i polityki regionalnej, stwierdził, że są to indywidualne decyzje poszczególnych polityków. "Jeżeli uznał to za stosowne, to oczywiście pan premier taką dymisję przyjmie" - podkreślił.

Odnosząc się do sytuacji panującej w Zjednoczonej Prawicy (PiS, Porozumienie i Solidarna Polska) stwierdził, że czasami zdarza się, że pojawiają się różnice zdań również w ważnych sprawach. "

- Czasami są trudniejsze chwili, ale generalnie - chciałbym to wyraźnie podkreślić - trwa i jest wola kontynuowania tych wszystkich zmian, które realizowaliśmy przez poprzednie lata i teraz mamy realizować w tej kadencji

 - powiedział Müller.

- To jest szczególnie ważne w okresie kryzysu gospodarczego, dlatego też cieszę się z odpowiedzialności całego środowiska politycznego Zjednoczonej Prawicy, że jest wola kontynuowania wspólnego rządzenia

 - dodał Müller.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts