Car Aleksander prezesem u Solorza. Minister Tuska nagrodzony za prywatyzację?

Aleksander Grad (PO) został zatrudniony przez miliardera Zygmunta Solorza jako prezes kontrolowanego przez niego Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

Piotr Drabik/Flickr
Aleksander Grad (PO) został zatrudniony przez miliardera Zygmunta Solorza jako prezes kontrolowanego przez niego Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin. To gigantyczny skandal, bo pięć lat temu Grad – jako minister skarbu – zgodził się na udział tej właśnie spółki w prywatyzacji dwóch kopalń węgla brunatnego. Firma Solorza przejęła je po znacznie zaniżonej cenie, a NIK działania rządu Tuska w tej sprawie określiła jako „niegospodarne” - pisze w najnowszym numerze „Gazeta Polska”.

- Posada prezesa dla Aleksandra Grada w Zespole Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) to bardzo kontrowersyjna, wręcz skandaliczna sprawa. Dziś przejęta przez ZE PAK kopalnia Adamów jest „wygaszana”, a to przecież Grad jako minister skarbu zdecydował w 2011 r., że taka prywatyzacja może dojść do skutku – ocenia wielkopolski poseł PiS Ryszard Bartosik.

– Firma ZE PAK, którą kontroluje Zygmunt Solorz-Żak, zapłaciła w 2012 r. za kopalnie w Adamowie i Koninie ok. 175 mln zł. To mniej, niż wynosiła wartość złomowa sprzętu w tych kopalniach

– dodaje.

Grad obejmie stanowisko prezesa ZE PAK 18 lutego 2016 r. – zdecydowała rada nadzorcza spółki, kierowana przez samego Zygmunta Solorza-Żaka (jednocześnie właściciela większości udziałów ZE PAK). W radzie nadzorczej w oczy rzucają się znane nazwiska: zasiadają w niej Leszek Wysłocki (w PRL wicewojewoda łódzki i wojewoda piotrkowski), były prezes warszawskiej giełdy Ludwik Sobolewski, były polityk AWS Wiesław Walendziak (minister w rządzie Jerzego Buzka) oraz prominentny działacz PSL Lesław Podkański (minister w rządzie Waldemara Pawlaka).

Aleksander Grad będzie więc kolejnym politykiem w tym biznesowym gronie, ale przyznanie mu stanowiska prezesa ma wyjątkowy wydźwięk; wygląda bowiem jak nagroda za wyrządzoną przed pięciu laty przysługę.

W 2011 r. właścicielem ZE PAK był w 50 proc. skarb państwa, natomiast należący do Zygmunta Solorza-Żaka Elektrim posiadał w spółce 47 proc. udziałów i kontrolę operacyjną. Właśnie wówczas Aleksander Grad – jako minister skarbu w rządzie Donalda Tuska – podjął kluczową dla interesu Solorza decyzję: ogłosił, że skarb państwa nie będzie sprzeciwiać się potencjalnemu udziałowi ZE PAK w procesie prywatyzacji kopalni węgla brunatnego Adamów i Konin.

„Chcemy tak prowadzić proces sprzedaży kopalń, żeby ZE PAK, będąc w procesie upublicznienia, mógł również realizować potencjalnie to przedsięwzięcie. Myślę, że jest możliwość takiego prowadzenia transakcji, by oczekiwania ze strony rynku i spółek zostały zrealizowane”

– informował polityk PO w 2011 r. Był to przełom w sprawie prywatyzacji obu zakładów.

Do transakcji, dla której zielone światło dał Grad, doszło bardzo szybko, bo w lipcu 2012 r. Szefem resortu skarbu był już wówczas Mikołaj Budzanowski (notabene pracujący dziś w spółce innego miliardera, Romana Karkosika). Przeniósł on własność pakietów po 85 proc. akcji kopalń węgla brunatnego Adamów i Konin na ZE PAK. Wartość transakcji wyniosła jedynie 175,5 mln zł. Wcześniej odrzucono znacznie wyższą – bo wynoszącą 263 mln zł – ofertę Społem Plus Sp. z o.o. SKA, gdyż spółka ta „nie przedstawiła wiarygodnych źródeł finansowania transakcji oraz informacji na temat obecnej i docelowej struktury właścicielskiej potencjalnego inwestora”.

Już w sierpniu 2012 r., a więc miesiąc po prywatyzacji kopalń, Ministerstwo Skarbu Państwa zgodziło się na przejęcie kontroli kapitałowej nad ZE PAK przez należący do Zygmunta Solorza Elektrim (dotąd, przypomnijmy, Elektrim miał 47 proc. udziałów i kontrolę operacyjną). Ostatecznie miliarder zwiększył swój udział w ZE PAK do 51,55 proc., stając się – za śmieszne pieniądze – właścicielem sprywatyzowanych kopalni Adamów i Konin. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie decyzja Aleksandra Grada w 2011 r.

Więcej w najnowszym numerze tygodnika „Gazeta Polska”.

 

 Źródło: Gazeta Polska

Grzegorz Wierzchołowski
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo