Rzepliński wycofuje się rakiem? Po wizycie Komisji Weneckiej: Nie ma sporu wokół TK – WIDEO

Przebywający w Polsce przedstawiciele Komisji Weneckiej spotkali się dzisiaj

Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

Przebywający w Polsce przedstawiciele Komisji Weneckiej spotkali się dzisiaj tylko z niektórymi sędziami Trybunału Konstytucyjnego. Prezes TK Andrzej Rzepliński, dopytywany przez naszą dziennikarkę, dlaczego wybrał jedynie tych sędziów, którzy reprezentują jedną stronę sporu wokół TK, odpowiedział zaskakująco: „Nie ma żadnego sporu wokół Trybunału”.

We wtorkowym spotkaniu wzięli udział – poza prezesem Rzeplińskim – prof. Leon Kieres, prof. Sławomira Wronkowska, prof. Marek Zubik i prof. Piotr Tuleja. Czyli wszyscy sędziowie wybrani przez poprzedni rząd PO-PSL. W rozmowach nie uczestniczyło pięciu sędziów zaprzysiężonych w grudniu przez prezydenta Andrzeja Dudę, choć wcześniej wystąpili z wnioskiem o udział w spotkaniu.

W ten sposób Komisja Wenecka została pozbawiona możliwości wysłuchania stanowiska sędziów Trybunału Konstytucyjnego zaprzysiężonych w grudniu 2015 r. przez prezydenta RP, co może wpłynąć na kształt przyszłej opinii” – napisali w oficjalnym liście kierowanym do Andrzeja Rzeplińskiego sędziowie, których nie wpuszczono na spotkanie. Pod listem podpisali się Lech Morawski, Julia Przyłębska, Mariusz Muszyński i Piotr Pszczółkowski.

Rzepliński pytany o to, dlaczego nie zaprosił na spotkanie mianowanych w grudniu sędziów, stwierdził: – Nie widziałem potrzeby, żeby wszyscy sędziowie brali udział w rozmowach, to by je utrudniło, nie ma takiego zwyczaju.

Nasza dziennikarka chciała również dowiedzieć się, dlaczego wybrał tylko tych, którzy reprezentują jedną stronę sporu wokół TK, odparł: – Nie ma żadnego sporu wokół Trybunału.

Zobacz wideo:


Ciekawa była też odpowiedź Rzeplińskiego na pytanie innego z dziennikarzy o to, jaka może być treść opinii Komisji Weneckiej. – Cholera go wie – odpowiedział prezes TK.

Pod koniec spotkania na korytarzu Trybunału Konstytucyjnego pojawili się sędziowie – m.in. sędzia Julia Przyłębska i Piotr Pszczółkowski.

Zapoznamy się z obiema stronami sporu, sędziowie, którzy nie brali udziału w spotkaniu, przekazali mi swoje stanowisko na piśmie – zapewnił przewodniczący Komisji Weneckiej Gianni Buquicchio.

Swoje stanowisko dotyczące niektórych przepisów zawartych w nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym przekazali członkom KW także przedstawiciele instytutu badań nad prawem Ordo Iuris, którzy zwrócili uwagę na nietrafność szeregu zastrzeżeń prawnych wobec przepisów ustawy w sprawie TK. W spotkaniu z Ordo Iuris wzięli również pracownicy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Delegacja Europejskiej Komisji na rzecz Demokracji przez Prawo, nazywanej Komisją Wenecką, przybyła do Polski na zaproszenie ministra spraw zagranicznych Witolda Waszczykowskiego.

 


Źródło: niezalezna.pl

Magdalena Piejko
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo