Bogusław Nizieński z Nagrodą Grzegorza Wielkiego. Wzruszające wystąpienie!

  

- Za rok 2015 nagrodę św. Grzegorza Wielkiego przyznawaną przez "Nowe Państwo" otrzymuje sędzia Bogusław Nizieński, rodem z Wilna - ogłosiła Katarzyna Gójska-Hejke. Przypomniała, że sędzia Nizieński przyczynił się do "oczyszczenia służb". "Ten skromny człowiek jest zawsze na miejscu, zawsze na posterunku. Jesteśmy zaszczyceni, że przyjął Pan nagrodę naszego miesięcznika" - dodała redaktor naczelna "Nowego Państwa". Nie przegap! Retransmisja całej Gali Strefy Wolnego Słowa w TV Republika

Bogusław Nizieński, prawnik, sędzia, w latach 1999–2004 Rzecznik Interesu Publicznego, wyraźnie wzruszony wyszedł na scenę i przyjął nagrodę z rąk Katarzyny Gójskiej-Hejke. Powiedział:


"Ten uroczysty wieczór jest wielkim świętem słowa wolnego i jego walki o wolność w naszym kraju i o prawdę, za którą tylu ludzi, tylu Polaków oddało swoje życie. Prawda to wielka wartość, to godna umiłowania wartość. Dlatego nie może dziwić, że w naszych dziejach tyle Polaków i Polek ginęło w walce za prawdę. I za to im od nas należy się cześć i chwała i wdzięczna pamięć. Dlatego rozumiem, że Strefa Wolnego Słowa podjęła się sprawy ważnej, przyznawania nagrody św. Grzegorza I Wielkiego, nagrody bardzo cennej. Jak Państwo wiecie, ja ją dostałem, tylko mam pewne wątpliwości, czy ona mi się rzeczywiście należała. Bo przecież tyle Polek i Polaków za prawdę ginęło. Chcę powiedzieć Państwu, że bardzo wysoko cenię nagrodę, która mi została przyznana. Dziękuję tym wszystkim osobom, które się przyczyniły do przyznania mi nagrody, a przede wszystkim chcę Państwu powiedzieć, że do końca dni moich pozostanę wierny tej nagrodzie, bez względu na cenę, jaką przyszłoby mi za prawdę płacić".
 

Wystąpienie sędziego Nizieńskiego przyjęte zostało serdecznymi brawami. Partnerem Strategicznym Gali jest: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA, lider rynku gazu ziemnego w Polsce. Partnerami Gali są: PKN ORLEN, lider sektora paliwowo-energetycznego w Europie Środkowo-Wschodniej; Polskie Koleje Państwowe SA; PZL-Świdnik, jedyny polski producent śmigłowców z ponad 65-letnim doświadczeniem w branży. Partnerami Wspierającymi są: TAURON Polska Energia SA, producent i sprzedawca energii elektrycznej; Grupa Adamed – polska firma farmaceutyczno-biotechnologiczna, oraz Jeronimo Martins Polska, właściciel sieci sklepów Biedronka.
 
Zobacz wideo z gali Strefy Wolnego Słowa:

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Rozważasz wypad w Tatry? Ratownik TOPR radzi. WIDEO

Zdjęcie ilustracyjne, Tatry / youtube.com/print screen

  

Aby wyruszyć zimą w wysokie góry, nie wystarczy jeden kurs turystyki zimowej, trzeba latami zdobywać wiedzę i doświadczenie. Podstawą jest dobry ubiór, wyposażenie i przygotowanie kondycyjne – mówił dziś ratownik TOPR Adam Marasek.

Na konferencji prasowej w Krakowie zaprezentowano dziewięciominutowy film, który powstał w ramach kampanii edukacyjnej "Bezpieczni i rozważni w Tatrach zimą", przygotowanej przez Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły. Znalazły się w nim informacje, jak się ubrać i w co wyposażyć, wyruszając zimą na wędrówkę w Tatry. Film jest dostępny na stronie stowarzyszenia i w mediach społecznościowych.

"Chcemy podnieść świadomość osób, które idą w góry, korzystając z wiedzy ekspertów. Chodzi o bezpieczeństwo turystów, ochronę tatrzańskiej przyrody, ale też o bezpieczeństwo ratowników, bo wypadki się zdarzają, ale przez naszą brawurę i nieodpowiedzialność możemy narazić bezpieczeństwo tych, którzy będą nam szli z pomocą"

– mówił prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adolfa Hyły Jan Cięciak.

Doświadczony ratownik TOPR Adam Marasek podkreślił, że aby wyruszyć zimą w wysokie góry, nie wystarczy jeden kurs turystyki zimowej, trzeba latami zdobywać wiedzę i doświadczenie.

"Zimą turystyka w wyższych partiach Tatr jest trudna i bardzo wymagająca. Trzeba się odpowiednio przygotować, m.in. dobrze zaplanować wyprawę: sprawdzić prognozę pogodę, stopień zagrożenia lawinowego i warunki panujące w górach. Dla towarzystwa należy dobrać sobie znajomych czy przyjaciół o podobnej kondycji i podobnym rozumieniu gór" – mówił Marasek.

Podkreślił, że podstawą jest odpowiedni, chroniący przed zimnem i wiatrem ubiór, oraz odpowiedni ekwipunek. Wyruszając zimą w Tatry, trzeba mieć: naładowany telefon komórkowy, zimowe obuwie, raki, czekan i tzw. lawinowe ABC, czyli sondę, łopatki i detektory, a także umieć posługiwać się tym sprzętem.

"Od tego zależy życie kogoś, kto zostanie porwany przez lawinę" – mówił Marasek.

Dodał, że ratownicy TOPR od kilku lat obserwują "korporacyjne" podejście do chodzenia po górach. "Ktoś trzy miesiące wcześniej zaplanuje sobie, że tego i tego dnia będzie miał urlop, i wyjdzie w góry, a ponieważ jest plan, trzeba go wykonać, nie bacząc na panujące warunki, na pogodę czy zagrożenie lawinowe i własne przygotowanie" – mówił Marasek.

Osobom niedoświadczonym o wiele łatwiej podjąć decyzję o wyjściu w górach, o wiele trudniej decyzję, że trzeba się wycofać, bo zrobiło się niebezpiecznie

– podkreślił.

W 2018 r. Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe im. Adolfa Hyły przygotowało wraz z TPN 30 tys. broszur "ABC tatrzańskiego turysty", a później projekt "Orla Perć – tradycja i współczesność", aby pokazać, że jest to szlak piękny, ale ekstremalnie niebezpieczny i nie każdy powinien się na niego wybierać.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl