Premier Szydło: W tym roku do Polski trafi maksymalnie 400 uchodźców

  

Rząd RP zdecydował, że do końca 2016 roku do Polski trafi maksymalnie 400 uchodźców. Na konferencji prasowej premier Beata Szydło, odnosząc się do tej decyzji stwierdziła, że rząd Prawa i Sprawiedliwości szanując zasadę kontynuacji władzy - krytycznie odnosi się do decyzji poprzedników ws. przyjęcia imigrantów. - Chcemy skorzystać z prawa decydowania o tym jakie grupy uchodźców miałyby do Polski trafić - podkreśliła szefowa rządu. Jak dodała "ostatnie wydarzenia w Niemczech spowodowały, że dyskusja [o przyjmowaniu imigrantów] wraca na forum UE".


Rząd PO-PSL kierowany przez Ewę Kopacz we wrześniu 2015 r., pod koniec urzędowania zgodził się na przyjęcie kolejnej grupy uchodźców. Polsce, która już wcześniej zgodziła się na przyjęcie 2 tys. uchodźców, przypadło kolejne ponad 5 tys. osób.

Rząd Prawa i Sprawiedliwości krytycznie odnosi się do decyzji poprzedników, choć szanuje je ze względu na zasadę ciągłości władzy. Jak mówi premier Beata Szydło "rzeczą nadrzędną przy każdej decyzji dotyczącej imigrantów jest sprawa bezpieczeństwa Polski i Polaków" i dlatego nowy rząd zgodzi się na przyjęcie w tym roku maksymalnie 400 uchodźców.

- W naszej ocenie decyzje, jakie zostały podjęte w Unii Europejskiej, sygnowane przez naszych poprzedników - to były niedobre decyzje. Rząd Prawa i Sprawiedliwości jest rządem stabilnym i rozumiemy, że jest kontynuacja władzy i te zobowiązania naszych poprzedników podejmujemy. Rzeczą nadrzędną przy każdej decyzji dotyczącej imigrantów jest sprawa bezpieczeństwa Polski i Polaków. W tej chwili wyraziliśmy gotowość do przyjęcia takiej liczby [400] uchodźców. Podkreślę jeszcze raz: gotowość. To dopiero pierwszy krok, przed nami kolejne procedury. Chcemy skorzystać z prawa decydowania o tym jakie grupy uchodźców miałyby do Polski trafić - ogłosiła na konferencji prasowej premier Beata Szydło

Szefowa rządu powołując się na zdarzenia z Niemiec, gdzie w noc sylwestrową doszło do zbiorowych napadów, kradzieży i molestowania Niemek przez imigrantów, zwróciła uwagę na zmianę nastawienia w UE ws. przyjęcia uchodźców. Według najnowszych danych Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji z 2015 r. wśród imigrantów i uchodźców 66 procent stanowią mężczyźni, a wśród małoletnich, którzy stanowią 20 proc. całości, 90 proc. to chłopcy. Jedynie 14 proc. wśród imigrantów i uchodźców to kobiety

- W całej Unii Europejskiej jest dyskusja w tej sprawie [imigrantów]. Ostatnie wydarzenia w Niemczech spowodowały, że ta dyskusja wraca na forum UE - zaznaczyła premier Szydło na konferencji prasowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

WSA uchylił decyzję komisji weryfikacyjnej

zdjęcie ilustracyjne / Arcaion CC0

  

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił dziś decyzję komisji weryfikacyjnej ws. nieruchomości przy ul. Nieborowskiej 13. Zdaniem sądu, spadkobiercy prawowitych b. właścicieli nie powinni być po raz drugi pozbawieni prawa własności.

Decyzję miasta ws. Nieborowskiej 13 komisja uchyliła w całości w sierpniu 2019 r., przekazując sprawę prezydentowi Warszawy do ponownego rozpatrzenia. Zdaniem komisji, przy wydawaniu decyzji doszło do naruszenia prawa, ponieważ miasto nie zbadało, czy osoby, które złożyły wniosek dekretowy, spełniały tzw. przesłankę posiadania.

- Kluczowym wątkiem w tej sprawie był problem, że właściciele lokali, którzy wcześniej je wykupili, nie uczestniczyli w postępowaniu. Nie mogli jako współużytkownicy wieczyści zajmować stanowiska w sprawie, co jest oczywistym przykładem naruszenia prawa administracyjnego

– mówił też wówczas przewodniczący komisji Sebastian Kaleta.

Decyzję zaskarżyli następcy prawni byłych właścicieli nieruchomości, a także – w zakresie uzasadnienia – m.st. Warszawa. Dziś WSA uchylił decyzję komisji.

Uzasadniając wyrok, sędzia Iwona Kosińska podkreśliła, że - mając na uwadze dzisiejszy sposób rozumowania - bardzo trudno jest interpretować przepisy z roku 1945. - Nie byłoby tych wszystkich problemów, gdyby była ustawa reprywatyzacyjna, ale jej nie ma – wskazała, dodając przy tym, że w związku z tzw. dekretem Bieruta orzecznictwo wypracowało „szereg doktryn i sposobów rozumienia”.

Jak tłumaczyła sędzia, zarzut komisji, że w przypadku Nieborowskiej 13 nie została zbadana przesłanka posiadania jest „o tyle chybiony”, że w aktach sprawy znajduje się dokument urzędowy, w którym mowa o tym, że jej ówcześni właściciele weszli w posiadanie nieruchomości przed objęciem jej przez zarząd miejski. Jak dodała, brak jednocześnie jakichkolwiek dokumentów, które przeczyłyby tej tezie. - Skoro posiadali, to nie było czego więcej badać – uznała sędzia.

Jak podkreślała, decyzja dotyczyła jedynie gruntu, a nie nieruchomości. W związku z tym - zdaniem sądu - nieobecność właścicieli wykupionych lokali w postępowaniu nie miała żadnego znaczenia.

Sąd podkreślił ponadto, że pominięcie strony w postępowaniu administracyjnym jest powszechnie uznawane za przesłankę do wznowienia postępowania, a nie do stwierdzenia nieważności decyzji. - Poza tym przesłanka wznowieniowa może być podniesiona tylko i wyłącznie na wniosek podmiotu, który został pominięty – wskazała, dodając, że żaden z właścicieli od 2008 r. nie złożył wniosku o wznowienie.

- Rozumiejąc cel powołania komisji, którym miało być usuwanie, jak nazwa wskazuje, skutków nieprawidłowości w przejęciu gruntów warszawskich - które na pewno się zdarzały, sądowi też takie przypadki są znane - sąd nie widzi, w jakim celu spadkobiercy prawowitych byłych właścicieli zostają de facto po raz drugi pozbawieni prawa własności. Raz – na mocy dekretu nie dostają odszkodowania, teraz drugi raz – na podstawie ustawy o komisji. Przecież to są spadkobiercy byłych właścicieli. Tu nie ma przypadków dręczenia najemców, handlowania roszczeniami, tu nie ma żadnych przestępstw, tu nie chodzi o żadne społeczne wyższe cele

– podkreśliła sędzia.

Wyrok jest nieprawomocny i przysługuje od niego skarga do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Dotychczas żadna ze spraw ze skargi na decyzję komisji weryfikacyjnej nie została prawomocnie rozstrzygnięta przez NSA.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts