Z OSTATNIEJ CHWILI

Karolina Naja i Anna Puławska mistrzyniami świata w kajakowej dwójce na 500 m. • • •

Do Kancelarii Premiera wrócił krzyż. Za Tuska i Kopacz wisiał tam zegar

W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – dokładnie nad wejściem głównym do sali posiedzeń rządu – zawieszono krzyż franciszkański.

Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska
W Kancelarii Prezesa Rady Ministrów – dokładnie nad wejściem głównym do sali posiedzeń rządu – zawieszono krzyż franciszkański. Wcześniej, zarówno kiedy premierem był Donald Tusk, jak i kiedy rządowi szefowała Ewa Kopacz, dokładnie w tym samym miejscu wisiał zegar.

Krzyż zawieszono nad wejściem do sali posiedzeń rządu – w środku pomieszczenia – naprzeciwko miejsca, w którym zasiada Prezes Rady Ministrów.

Krzyż z San Damiano (krzyż franciszkański) to średniowieczna ikona w kształcie krzyża, która powstała w XII wieku. Jest przechowywana w Bazylice św. Klary w Asyżu we Włoszech. W duchowości franciszkańskiej krzyż ten jest symbolem wybrania św. Franciszka z Asyżu. Święty modlił się przed nim w Kościele św. Damiana w Asyżu i, jak podają Źródła Franciszkańskie, miał z niego usłyszeć głos samego Chrystusa. Na ikonie przedstawione są postacie Ukrzyżowanego i „świadków”. Twarz Jezusa, tak jak to zalecał synod rzymski z 692, nie wyraża cierpienia: „Jego ledwo kiełkujący uśmiech jest pełen słodyczy i melancholii”.

Kopie Krzyża z San Damiano znajdują się w większości klasztorów franciszkańskich i monasterów klariańskich. Przechowują je również w swych domach tercjarze franciszkańscy.

Obecnie nad wejściem głównym do sali posiedzeń rządu wisi krzyż franciszkański:

fot. Krzysztof Sitkowski/Gazeta Polska

To samo miejsce, kiedy premierem była Ewa Kopacz:

fot. Filip Błażejowski/Gazeta Polska

I kiedy szefem rządu był Donald Tusk:

fot. Tomasz Adamowicz/Gazeta Polska

 

 


Źródło: niezalezna.pl,wikipedia.org

plk
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo